Moda ve Kombin Önerileri

Zeka Açan Yiyecekler, Neler Zekayı Açar?

26.07.2019
217
Zeka Açan Yiyecekler, Neler Zekayı Açar?

Sınava hazırlanan adaylar için nasıl faydalı olabiliriz, ne yapabiliriz diye düşünürken Dr. Ender Saraç’ ın Zekâ Açan yiyecekleri karşımızı çıktı. Biz de iyice araştırma yaptıktan sonra Ender Saraç’ın Zekâ açıcı besinlerini sizinle paylaşalım dedik.

Doğamız besinler açısından o kadar zengin ki, zekâ açıcı besinleri de bulmamız mümkün. Zekâ açan besinlerin hangileri olduğuna değinmeden önce birkaç beslenme önerisi sunalım.
Protein içeren, süt, peynir, yumurta gibi yiyeceklerle güne merhaba demek, simit ve çaydan çok daha fazla yararlıdır. 2016 YGS’ ye girmeden önce mutlaka kahvaltı yapın. Sınava aç bir şekilde gitmeyin. Sınav sorularına daha iyi odaklanabilmek için ceviz, fındık ve fıstık sinirlerimizi harekete geçiren kuruyemişler ve kuru üzümden sınavdan önce faydalanabiliriz. Tabi ki, abartmadan, çok fazla yemeden.

Zekâ Açan Yiyecekler:

Fasulye: Lifler ve proteinler bakımından zengin bir bakladır. Özellikle çocuklarda zekâ açıcı özelliği vardır.
Üzüm Suyu: Vücudumuzun daha fazla “dopamin” adı verilen maddeyi salgılamasını sağlıyor. Böylece problem çözme yeteneğimizi de arttırıyor.
Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: havuç, domates, kırmızı biber bol miktarda antioksidan içerir. Antioksidanlar ise beynimizin daha uzun süre sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.
Somon Balığı: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon balığı beyni koruyup hafızayı güçlendiriyor.
Çilek: Fisetin maddesi içeren çilek, bu maddenin etkisiyle hafıza kaybının etkilerini azaltıp bunamanın gecikmesini sağlıyor.
Yağsız Kırmızı Et: içeriğinde bol miktarda demir barındıran yağsız kırmızı et, alyuvarların sağlıklı bir şekilde görevini yapmasını sağlayıp, beynin gelişimine de katkıda bulunuyor.
Ender Saraç Zekâ Açıcı Formüller:
Günde 3-4 defa 3 adet çekirdek kakule emilir. Her seferde birer tane ağızda emin.
Soya Lesetin: Kolesterolü engeller, zekâ açıcı bir besindir. Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde işlemesini sağlar.

B12 Vitamini: B12 Vitamini et, yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur. Eğer doğal yollardan B12 vitamini alamıyorsanız bir uzman hekimden yardım isteyiniz.
Omega 3: Yağlı balıklar, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi besinler bol miktarda omega 3 içermektedir.
Adaçayı: Zekâ açan besinlerin en önemlilerinden biri de adaçayıdır. Adaçayını sınavdan önce tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.