Yüzünüzde Sivilce Varsa Uzak Durmanız Gereken 6 Yiyecek

Yüzünüzde Sivilce Varsa Uzak Durmanız Gereken 6 Yiyecek
26 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Sivilce Yapan Yiyecekler ve Yüz Sivilcesini Önleme Yöntemleri

Yüzünüzde ve Vücudunuzda çıkan sivilce tıbbi olarak akne ismi ile adlandırılır.

Neredeyse tüm kişilerin özellikle ergenlik dönemlerinde geçirmiş oldukları bir süre sonra geçen bir deri hastalığıdır. Ergenlik geçiş döneminde hormonal durumlar ve tüketilen besinler bu süreçte etkili olmaktadır.

İleri ki yaşlarda ise tüketilen besinlerdeki yağ değerleri cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Bilindiği gibi bazı yiyeceklerde bulunan yağlar işlenmiştir ve doğal olmadıkları için cilde zarar verir.

Özellikle Fast Food türü yiyecekler bu besinlerin başında gelir.

Cilt tipiniz gereğinden fazla yağlı ise ve sürekli sivilce sorunu ile uğraşıyorsanız daha dikkat etmeniz gerekir.

Yüzünüzde sivilce varsa uzak durmanız gereken 6 yiyecek çeşidini belirleyerek sivilcelerinizi kontrol altına alabilir ve bu süreci daha kolay atlayabilirsiniz.

Sivilce Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz yediğiniz besinler ile birlikte cildinizde sivilce oluşumu daha da artacaktır. Sivilce oluşumuna etki eden besinlerden uzak durarak bu durumu kontrol altına alabilmeniz mümkün olmaktadır. Uzak durmanız gereken 6 besin arasında yağlı, şekerli ve asitli gıdalar gelmektedir. Yüzünüzde gereğinden fazla sivilce bulunuyorsa;

 • Her çeşit kızartma
 • Aşırı baharatlı cips ve Kuruyemiş
 • Asitli içecek (Kola)
 • Çikolata
 • Hazır Yiyecekler (fast food)
 • Sigara ve İçki

 

Yüzünüzde gereğinden fazla sivilce bulunuyorsa bu 6 gıdanın tüketimine sınır getirerek sivilcelerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Tabi sivilce oluşumu tam anlamıyla gıda ile bağlantılı olmadığı durumlarda bulunuyor.

Bu gıdalar sadece olan sivilcelerinizin daha da artmasına neden olabilir. Asıl önemli olan sivilcelerin neden olduğu altında yatan sorunları öğrenmek için bir dermatolog yani bir cilt uzmanına görünmekte fayda bulunuyor.

Cilt doktoru bu konuda daha sağlıklı bir teşhis koyacaktır.

Ciltte Yağlanmaya Neden Olan Yiyecekler

Sivilcelerin oluşumundaki temel neden cildin aşırı derecede yağlı olmasıdır. Buda cildi yağlandıracak gıdalar ile doğrudan ilişkili olmaktadır.

Ciltteki yağlanmaya neden olan yiyecekler genel olarak atıştırmalık olarak tüketilen yiyeceklerdir.

Bu yiyeceklerin başında, cips, kola, dondurma, ekmek, şeker, çikolata, kızarmış yiyecekler, şekerlemeler gibi yiyecekler gelmektedir.

Bu yiyecekler dışında sağlıklı olmalarına karşın aşırı tüketiminde cildi yağlandıracak olan yiyecekler de bulunmaktadır.

Bunlar, muz, meyve ve meyve sularıdır. Bu yiyecekler faydalı olmasına karşın sorunlu bir cildiniz bulunuyorsa aşırı tüketilmesi yan etkilere neden olarak sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Bunlarda bulunan şeker oranı yüksektir ve fazla şeker hem kilo alımına hem de sivilceye neden olmaktadır. Sivilcelerin oluşumuna engel olmak için besinler kadar cildinizin temizliğine de özen göstermeniz gerekmektedir.

Yüzünüzde Sivilce Varsa Yapmanız Gerekenler

Yüz sivilcesi giderme yöntemleri

Sivilce sorununuz varsa ve bu sorun uzun süre geçmiyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almanız en doğru seçenek olacaktır.

Daha sonra sivilce sorunundan kurtulmak için ve kontrol altına almak için yapacağını basit çözümler bulunmaktadır.

Öncelikle sivilcelerinizi kesinlikle sıkmamanız gerekir, sıktıkça iz bırakma ve bakteri bulaştırma ihtimaliniz daha da artacaktır.

Yüzünüzü her zaman temiz tutmaya özen göstermeniz gerekir. Her gün yüzünüzü düzenli olarak yıkamanız ve temizlemeniz gerekiyor.

Yüzünüzü güneş ışınlarının direk ışığından korumalı ve yüzünüze uygun güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmamalısınız. Terlediğiniz zaman yüzünüzü yıkamaya özen göstermeniz gerekir, terdeki asitler sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir.

Ellerinizle cildinize fazla dokunmayın, ellerinizdeki mikroplar cildinizdeki sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir. Bol bol su tüketmeniz cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Son olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekir.

Sigara, alkol ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Her yiyecekten az ve öz yemeye özen göstermeniz gerekir, her yiyeceğin fazlası zarar olabilir.

Yüzünüzde Sivilce Varsa Kesinlikle Yapamamanız Gerekenler

Sivilceleriniz den kurtulmak için mutlaka yememeniz az yemeniz gereken gıdalar olduğu gibi yapmamanız gereken unsurlarda bulunmaktadır.

Yapmamanız gereken en önemli unsurların başında kulaktan dolma bilgiler ile sivilcelerinize müdahale etmeyin.

Bilmediğiniz krem ve benzeri ürünleri kendi kafanıza göre kullanmayın mutlaka bir uzmandan bu konu hakkında daha doğru bilgiler almaya özen gösterin.

En önemlisi sivilcelerinizi eliniz ile sıkmayın, bu sivilcelerin yüzünüzde derin izler yaratmasına ve kalıcı olmasına neden olabilir.

Etiketler:

Yüzünüzde Sivilce Varsa Uzak Durmanız Gereken 6 Yiyecek Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Tekno Korsan dedi ki:

  Suratımda sivilce varken Çikolata ve Kızartma tarzı yiyecekler sivilceyi 3-4 kat arttırıyor. Ne yapsam geçmiyor. Sayenizde biraz daha dikkat edicem. Teşekkürler.

 2. eren orhun dedi ki:

  teşekkür ederim bilgilenmiş oldum bende diyordum sivilceler neden oluyor.

 3. Furkan dedi ki:

  Sivilceleri “peşimi bırakmayı düşünmeyen bir baş belası” olarak kabullenmişken yazıyı görmem iyi oldu :D. Aydınlatıcı bilgiler var en azından önlemeyi öğrendik.

 4. Tsnky dedi ki:

  bu tehlikeden bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler, sivilceler çok kötü.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git