Moda ve Kombin Önerileri

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

02.11.2019
201
Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Saçlar elbetteki kadınların en önemli aksesuarlarının başında gelir. Sık sık rengini ve şeklini değiştirdiğimiz saçlarımızı her zaman aynı modelde kullanmaktan sıkılabiliriz.

Saçlarımızı kestirmeden önce bir çok modeli araştırıp karar vermekte güçlük çekebiliriz. Seçilen modelin yüz şekline uygun olması oldukça önemlidir.

Yüz şeklinin doğru tanımlanması yüzünüzdeki beğenmediğiniz kısımları gizleyebilmek açısından önemli olduğu kadar yüzünüzde beğenip öne çıkarmak istediğiniz kısımları vurgulamak açısından da önemlidir.

Yüz şekilleri bir çok sınıflandırmaya tabii tutulsa da biz en yaygın tanımlamaya uyan bir kaç yüz şekline uygun saç modellerini sizler için derledik.

Oval Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Oval yüz şekline sahip insanlar saç şekli seçimi konusunda diğer yüz tiplerine göre oldukça şanslılar. Hemen hemen her saç modelinin yakıştığı oval yüz şekline sahip kişiler yüz hatlarını kapatmayacak modeller tercih edebilirler.

Bu sebeple katlı kesimlerden uzak durmalılar. Ayrıca elmacık kemiklerinin belirgin görünmesi açısından kakül kullanabilirler. Saçın uzunluğu açısından ise kısa saç oval yüz şekline sahip kişiler için oldukça uygundur.

Kare Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Köşeli bir çene yapısına sahip kare yüz şekline uygun saç modeli seçerken bu özelliğe dikkat edilmesi gerekir. Oldukça karakteristik bu yüz şekli daha yumuşak bir şeklide göstermek içinse çenenin köşe kısımını göz önüne almak gerekir.

Kare yüz şekline en çok yakışacak modellerden birisi de bob kesim modelidir. Ayrıca katlı ve küt kesimler de oldukça yakışmaktadır bu yüz modeline. Eğer yüzünüz daha oval bir görünüme sahip olsun isterseniz yuvarlak kakülleri tercih edebilir ya da saçlarınız omuz hizasında tutabilirsiniz. 

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Yuvarlak yüz şekline sahip kişiler için saç modeli seçimi oldukça zordur. Yüzü daha uzun ve ince göstermek için saçların ortadan ayrılıp biraz kabartarak hacim kazandırmak gerekir.

Saç kesimi tercihi kısa saçtan yana olacaksa arkadan öne doğru uzayan modeller tercih edilmelidir. Eğer uzun saç modeli tercih edilecekse ve kat isteniyorsa katlar çene kısmından başlamalıdır. Ayrıca doğal dalgalı modelller de tercih edilebilir.

Üçgen Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Üçgen yüz şeklinin karakteristik özelliği sivri çene yapısıdır. Bu yüz tipi için seçilecek modeller de çene kısmını yumuşatacak ve belirgin göstermeyecek bir saç kesimi tercih edilmelidir.

Eğer üçgen yüz tipine sahipseniz düz, kısa ve katsız kesimlerden uzak durmalısınız. Saçın uç kısımlarına verilen hacim çene kısmından başlarsa oldukça uygun bir seçim olur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.