Cilt Bakımı

Yıpranmış Dudak ve Dudak Bakımı Bilgileri

Sağlıklı dudaklar yumuşak, dolgun ve pürüzsüz bir görünümdedir. Yolunan ve hırpalanan çatlamış dudakların enfeksiyon alması, yerleşmesi çok daha kolay olur. Bu enfeksiyonlar dudaktan ağız içine oradan da vücudun diğer bölgelerine geçeler.

Dudaklarda görülen uçuk, çatlama(yarılma şeklinde), yara ve kabuklanmaların sebepleri stres, yorgunluk, C ve B6 vitaminleri eksikliği, vücut direncinin zayıflığı ve iklimsel (günün çoğu bölümünü dışarıda geçiriyorsanız) etkenler sayılabilir.

Eğer dudağınızda böyle bir sorun varsa, ruj yerine virüslere karşı geliştirilmiş (antiviral) ya da antibakteriyel bir pomat kullanmak daha doğru olur. Sonraki aşamalarda günlük dudak bakımlarınızı şu şekilde yapabilirsiniz;

Çatlamış, kabuklanmış dudaklara gliserin kısa süreli bir yumuşaklık verir.

Uzun süreli kullanımlarda tahrişe ve alerjik hassasiyete sebep olabilir. Arada bir gliserin yerine vazelin, kakao yağı ve zeytinyağı uygulamak daha iyi bir sonuç verir. Bu yağları rujdan önce dudaklarınıza iyice yedirerek sürebilirsiniz.
Dudaklarınızda uçuk habercisi kaşıntı, karıncalanma başladıysa ve virüslere karşı geliştirilmiş(antiviral) pomadınız yoksa, diş macunundan ve tuz eklediğiniz limon suyundan kaşınan bölgeye sürebilirsiniz.
Dudaklarınızın doğal bir rengine ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını, kabuklanmalardan kurtulmak istiyorsanız, yüzünüzü her yıkadığınızda elinizle yolmadan sürerek suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Çünkü su kabukları yumuşatır.
Yıkama işlemi bittikten sonra yüzünüzü nemlendirirken dudaklarınıza da sürün.

Dudaklarınıza teniniz çizgisi boyunca, masaj yapın. Bu bölge, kırışıkların kendini en çok gösterdiği ve oluştuğu yerdir.
Dudak derisi Güneş ışınlarına karşı koruyucu işlevi olan melanin maddesinden yoksundur bu yüzden de çok hassastır.

Her mevsim, güneş filtresine ihtiyaç vardır. Cildiniz ve dudaklarınızın erken yaşlanmalarını önlemek için, her gece yatmadan önce mutlaka makyaj temizliği yapmaktır; özellikle dudaklar uzun süre rujlu kalmışsa, makyaj temizleyicinizi parmak ucuyla dudaklara yedirin ardından, bir parça pamukla fazla da hırpalamadan, temizleyin.

bu yolla dudaklarınızın dinlenmesini ve nemli kalmasını sağlarsınız.Çantanızda her zaman bulundurabileceğiniz bir lipstick (Vichy,Dejavu, Clinique, Neutrogena, Sally Hansen, Nivea ) olmalıdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu