Sağlık

Yerçekimsiz Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl?

Bel fıtığı hastalığı günümüzün yaygın rahatsızlıklarından biridir. Bu hastalığın tedavisi için hastalar türlü türlü yollara başvurur ki ameliyat olmasın. Ancak şimdiye kadar uygulanan hiç bir tedavi yöntemi hastaları ameliyattan kurtaramamaktaydı.

Ancak şu günlerde medyada çıkan bir haber bel fıtığı hastaları için bir umut niteliğinde. Bu tedavinin adı yer çekimi ile bel fıtığı tedavisidir. Teknolojinin son derece ilerlemiş olduğu şu dönemlerde bel ve boyun fıtığı tedavisi yer çekimi olmayan bir yerde, yani havada yapılıyor. Bu tedaviyle iyileşenlerin yüzdesi de yüzde 75 gibi yüksek bir oranda olduğu söyleniyor.

Peki, yer çekimsiz bel boyun fıtığı tedavisi nasıl yapılıyor?

Uzaya çıkan astronotların bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı olanlar arasında yapılan bir gözlem sonucunda bu insanların uzaya gidip geldikten sonra bel boyun fıtığı ağrılarından kurtulduğu belirtilmiş. Astronotlarda görülen bu değişme örnek alınarak yer çekimsiz bel fıtığı ve yer çekimsiz boyun fıtığı tedavisi dünyada yaygınlaşmış.

Ülkemizde ise, Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Baştabibi Dr. Rabia Cerrah Karanfil bu tedaviyi uyguluyor.
Konuyla ilgili, AA muhabirine açıklamalar yapan Karanfil ameliyatsız bel ve ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

Uzayda yer çekiminden uzak astronotların havadayken bellerine binen yükün ortadan kalktığını dile getiren karanfil bu prensipten yola çıkarak Dekompresif Traksiyon tedavisinin kendileri tarafından uygulanmaya başladığını, hastayla ilgili gerekli bilgilerin toplanmasının ardından tedavi programının uygulanmaya başladığını belirtti. Bu yöntemle, ameliyat yapmadan, traksiyon ( germe) yöntemi ile bel fıtığı olan bölgedeki baskının, yerçekimsiz bir ortamda yapılması esas alınıyor.
Dr. Karanfil, bu tedavinin ise, 21 seans olduğunu ilk 10 seansın aralıksız yapıldığını geri kalan 11 seansın ise haftanın 3 günü olmak üzere 1 ayda bittiğini anlattı.
Peki, yerçekimsiz bel fıtığı tedavisi nasıl yapılıyor?

Hastayı yerçekimi olmayan cihaza girmeden önce bir hazırlık aşamasına tabi tutan doktorlar. Tedavi yapılacak yeri lokal olarak ısıtıyorlar. Daha sonra hastaların makineye girmesini sağlayan uzmanlar makineden çıkan hastaları 15-20 dakika boyunca soğuk kompres uygulamasına tabi tutuyorlar.
Son olarak bu tedaviden sonuç alan hastaların yüzde 75 gibi büyük oranda olduğuna dikkat çeken Dr. Karanfil, bu tedavinin başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını da söyledi.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu