YaşamEv Modası

Yatak Odası Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak Odası Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Yatak odanız aslında evinizin en önemli ve en hassasiyet gösterilmesi gereken odalarından birisidir. Yatak odasına seçeceğiniz her ürün mobilyadan yatağa sizler için kullanışlı, sağlığınıza özen gösteren ve odanızda kolay yerleştirilme yapılabilen tarzda olması gerekmektedir. Yatak odası tamamen zevkinize ve kullanımınıza hitap etmesi de önemlidir. Renk seçiminde, dolap içi kullanım dizaynlarına kadar kolay düzenlenebilir olması da size zaman kazandıran ve eşyalarınızı rahat bulmanızı sağlayan yönde olması gereklidir.

yatak odası takımı nedir

Yatak odası takımı mobilya ebatlarının seçimi: Günümüzde artık standart mobilyalar haricinde demontesi kolay ve dolabını ayrı ayrı duvar ölçülerine göre ayarlayabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Büyük bir dolaba ihtiyacınız olabilir ama bu büyük dolap için yatak odası duvarınızın ölçüleri ve şekli uygun olmayabilir. Özellikle girintili çıkıntılı sütunlara sahip bir odada dolap yerleşimi yaparken tek bir duvar kullanılmayıp, odaya dolabı yayabilirsiniz. Dolabın bir bölümü bir duvarda geri kalan kısmı diğer duvara yerleştirildiğinde kullanımı kolay ve odayı ferah bırakabilirsiniz.

Eğer odanız küçük ise ve dolabınız yatağınıza yakın ise sürgülü kapak kullanmak daha pratik olacaktır. Diğer türlü kapakları açılmayan bir dolabı yerleştirmek de, eşya almakta zorlaşabilir.

Yatak başı kullanımı için tercih edeceğiniz seçenek de odanızın uzunluk ölçüsüne göre ayarlanmalıdır. Daha kalın başı olan yataklar daha büyük odalar için tercih edilebilir. Ya da daha farklı materyallerden yapılan yatak başları küçük odalarda kullanım kolaylığı sağlayabilir.

  • Yatak odası takımıdolap ve çekmecelerinin kullanışlı olması: Dolapların ve çekmecelerinde eşya yerleştirebilme dizaynları sizin kullanımınıza uygun olması da önemli. Giyim eşyalarınız katlayarak kullanıyorsanız raflı seçebilir ve sürekli ütülü eşya kullananlar içinse askı asma bölümünün fazla olması kullanımını kolaylaştıracaktır. Askı asılan elbise, gömlek gibi alternatifler için askı bölümlerinin de farklı uzunlukta olması gereklidir.

Çekmeceleri de çok derin olmayan ve daha fazla sayıda olması kullanımı kolaylaştıracak ve düzenlemesi daha kolay olacaktır. Çekmece sayısı çok olduğunda eşyalarınızı yerleştirecek alanınız fazla olacaktır.

Yatak Odası Takımı
Yatak Odası Takımı

Çekmece ölçüsü, dolap ölçüsü aslında tamamen sizin giyim seçeneğinize bağlı düzeneklerde olması sizin için kolaylık sağlayacaktır. Çok fazla uzun giyim eşyası kullanıyorsunuz dolabın içi dizaynında buna uygun olması gerekmektedir. Tamamen sizin kullanımınıza ve zevkinize göre rahat yerleşim yapabileceğiniz ve düzenlenmesi kolay olan dolaplar hem size vakit kazanacak hem de aradığınızı kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır.

Modern yatak odası takımları

  • Yatak odası takımırenk seçimi: Yatak odanız için mobilya seçerken en önemli faktörlerden birisi de renk seçimidir. Odanızın yapısına ve aydınlık durumuna göre renk seçmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü uyku uyuduğunuz ve dinlendiğiniz odanız için mobilyaların odayı kasvetli bir hale getirmeyecek şekilde olması sizin huzurlu uyku uyumanız ve dinlenebilmeniz için önemlidir. Büyük camlı ve aydınlık bir odada renk seçiminde rahat davranabilirsiniz. Odanız makul ebatlarda ise her renkte mobilya odanızda ferah bir görünüm sağlayacaktır. Daha karanlık ve oda ölçüleri küçük ise açık renk mobilya seçimi daha doğru bir karar olacaktır. Böylelikle odanız olduğundan daha geniş ve daha ferah bir görüntüye kavuşabilir.

Renk seçiminin sizin zevkinize uyması da önemlidir. Bazıları koyu renk bazıları açık renk mobilyanın temizliğinin de kolay olduğunu düşünür. Aslında her iki tip renkte mobilyada temizlik açısından farklı yöntemlere sahip ve kolaylıkları vardır. Açık renk mobilya aldığınızda odanızın ne kadar aydınlık ve ferah olduğunu fark edebilirsiniz. Koyu renkte odanıza asalet vermektedir. Bu yüzden her ikisi de seçenek olabilir ve odanıza göre seçim yapabilirsiniz.

ceviz yatak odaları
ceviz yatak odaları

Duvarlarınızın rengi ve evinizin diğer mobilyaların renk seçimi de önemlidir. Eğer duvar renginizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız mobilya renginizi de duvar renginize uygun olarak seçmelisiniz. Ayrıca diğer mobilyalarınızın rengi de önemlidir. Birbiriyle uyum renklere sahip mobilya seçmek evin bütünlüğünü sağlamak için önemlidir.

  • Yatak odası takımıiçin yatak seçimi: Yatak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fiziksel sağlığınıza uygun, odanızın ebatlarına müsait olması gereklidir. Yatak altı temizliği yapılabilmelidir. Visco yatakteknolojisi en çok tercih edilen yeni teknoloji ürünlerinden olup, fiziksel olarak rahat kullanabilmeniz için gereken her şey düşünülmüştür.Visco yataktercih edenler sabahları uyandıklarında ağrı çekmemekte ve daha rahat uyuyabilmektedir. Ayrıca seçeceğiniz yatağın üstünde kılıfta talep etmelisiniz. Çünkü yatak temizliği sürekli yapılamayan bir eşya olduğu için rahat çıkarılabilir bir kılıfı olması temizliğinin kolay yapılabilmesi için önemlidir. Eşyaların temizliği yapılarken pratik ve kolay temizlenebilir olması tercih sebeplerinden biri olmalıdır.

Yatak altı temizliğin kolay ve pratik yapılabilmesi için de belli bir yüksekliğe sahip olması veya yerle tamamen bir şekilde olması gerekmektedir. Orta yükseklik ölçüsündeki yataklar da temizlik açısından zor olabilir.

 

Neden Visco yatak tercih edilmelidir?

            Visco yataktercih edilme sebepleri sağlığa dayalıdır. Çünkü visco yatakkullandığınızda sabahları yorgun kalkmaz ve çeşitli fiziksel ağrılar yaşamazsınız. Üretildiği teknoloji sayesinde yatağınıza yattığınızda günün yorgunluğunu üzerinizden atmakta ve bu sayende ertesi sabah dinlemiş olarak kalkmış olursunuz. Omurganın doğal eğrisini korur ve bel bölgesinde, baş bölgesinde, ayaklarda ve basen bölgesinde kronikleşen ağrıların oluşmasını engellemektedir. Bu ağrıların çoğu doğru yatak seçimi yapılmadığında gün geçtikçe artmakta ve bir süre sonra bu ağrılar fiziksel rahatsızlıklar olarak ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca visco yatak başka bir özelliği olan terlemeyi önlemesi de sizin yine her mevsim rahat bir şekilde yatağınızı kullanmanızı sağlamaktadır. Sabahları uyandığınızda terleyerek kalkmaz ve bu sizin rahatlamış bir şekilde uyanmanızı sağlar. Çok fazla gece terleten yataklar sizin ağrılarınızın da artmasına yol açmaktadır. Çünkü vücut ısısına uygun olmayan yatak sizin gece uyurken ısı dengenizi bozar ve vücudun belli bölgelerinde ağrılara sebep olur.

  • Yatak odası takımıalınırken baza seçimi: Baza alacağınız zamanda bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Baza alırken nelere dikkat edilmeli diye sıralamak gerekirse; alacağınız bazanın da ölçüleri yatağınıza ve odanıza uygun ölçülerde olması önemlidir. Ayrıca baza alternatifleri de bulunmaktadır. İç kısmı bölmeli olan bazalar kullanım açısından tercih edilmektedir. Sebebi ise düzenlemesinin daha kolay ve eşya alırken veya yerleştirirken dağılmadan kullanılabiliyor olmasıdır.

Bazaya yerleştireceğiniz çarşaf, yorgan gibi eşyalarınızı yerleştirmesi kolay ve ağırlığını taşıyabilir kalitede olması da önemlidir. Hacim olarak çok yer kaplayan yorgan, battaniye gibi eşyaların hepsini alabilecek büyüklükte ve derinlikte olması eşyalarınızın düzenli olması için kullanışlı olacaktır.

Neticede alacağınız mobilyanın fonksiyonel, zevkinize uygun ve düzenlemesinin pratik olması kolaylık sağlayacaktır. Yatağınızın seçiminde de sağlığınızı düşünerek seçim yapmanız da rahat uyuyabilmeniz için önemlidir. Artık ev dizaynları ferah, fazla eşya yığılmamış ama fonksiyonel eşyaların tercih edildiği mobilyalardan oluşmaktadır. Mobilyaların düzenleme için yapısının uygun olması, farklı montaj yapılabilme özelliği de aranmaktadır. Böylelikle evinizin hangi odası olursa olsun daha ferah ve daha düzenli olmasını da sağlamaktadır. Bunun için mobilya seçimi yaparken bu konulara dikkat ederek seçim yapmakta faydalı olacaktır.

Ayrıca alacağınız mobilyaların renk seçimlerin de yaşadığınız evin ölçülerine, duvar renginden aydınlığına kadar düşünülmeli ve bu şekilde seçim yapılması gerekmektedir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir