Hayvanlar Alemi

Wire / Fox Terrier Köpeği: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sevimli mi sevimli görünümüyle hemen insanların hayranlığını kazanan Fox (Tilki) Terrier, aynı zamanda Wire köpeği adıyla tanınmaktadır.

Küçük bir köpek cinsi olan Fox Terrier, ortalama 14 – 15 yıllık bir ömre sahiptir. Doğasına baktığımızda bu köpek türü sadece sevimli olması ile değil, taşıdığı avcılık özellikleri ile de dikkat çeker. Doğru eğitilmemiş bir Fox Terrier, diğer köpeklere karşı kavgacı bir tutum takınabilir. Oyuncu ve cana yakın bir köpek türü olsa da, çocuklarla vakit geçirirlerken sürekli olarak izlenmesi ve ısırma huyuna karşı dikkatli olunması gerekir.

Geçmişte, özellikle İngiltere’de avcılıkta kullanılan Fox Terrrier, tilki ve daha küçük hayvanların izini sürerek yaşadığı yerlerin bulunmasında kullanılmıştır. Bu cesur köpekler günümüzde avcılıkta veya evlerde bakılmak için tercih edilmektedir. Peki, Fox Terrier/Wire köpeklerinin bakımı nasıl olmalıdır? Bu tür köpeklerin özelliklerini ve bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekilenleri kısaca ele almaya çalışalım.

Wire/Fox Terrier Köpeğinin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

Fox Terrier, son derece cesur, dikkatli, enerjik ve sahibine bağlı bir köpek türüdür. Bundan dolayı sahibini veya vakit geçirdiği insanları kıskanabilmekte, bundan dolayı agresif tavırlar sergileyebilmektedir. Çocuklarla oyun oynayabilen bu köpekler yine de oyun sırasında, ısırma huyuna karşı dikkatli izlenmelidir. İyi eğitimli bir Fox Terrier, kendisinden beklenen pek çok hareketi yerine getirebilir.

Bu cins köpeklerin bir özelliği de son derece meraklı olmalarıdır. Eğer tek başına bir ortamda bırakılırsa, kimi eşyaları kurcalayabilir ve kemirebilir. Tüm bunların dışında sevgi ve ilgi gösterilen bir Fox Terrier’in iyi bir aile üyesi olabileceğini söylemek mümkündür. Boyutlarına göre bir Wire, son derece güçlü bir çeneye sahiptir. Erkek olanların kilosu en fazla 10 kg, dişilerinin ise 8 kg olabilmektedir. Fox Terrier, benekli bir tüy yapısına, sivri bir buruna ve dik bir kuyruğa sahiptir.

Fox Terrier Köpeklerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bakım amaçlı olarak Fox Terrier köpeğinin tüylerinin uygun bir tarak/fırça yardımı ile düzenli olarak taranması son derece yararlı olacaktır. Fox/Wire Terrier cinsi pek fazla tüy dökmediği söylenebilir. Yine de kürkü uygun bir şekilde bakılmalıdır. Bunun yanında haftalık olarak bir kez veya iki kez uygun şampuanlarla yıkanması yararlı olacaktır. Tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Hızlı bir şekilde uzayan tırnaklar kontrol edilmeli ve kırılmalara karşı kesilmelidir.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu