Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?
15 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

Van Kedisi

Cana yakınlığı, kar gibi bembeyaz tüyleri ve değişik göz renkleriyle bilinen Van kedileri, Türkiye’de kedi deyince akla gelen ilk kedi türüdür. Dünyada saflığını koruyabilmiş ve melezleşmemiş canlılardan olan Van kedileri evde beslenebilir. Bulundukları ortama çok çabuk ayak uydurabilirler.

Soğuk havalarda kalın ve uzun tüyleriyle üşümekten korunurlar ve sıcak havaların gelmesiyle de tüylerini dökerler. Diğer kedilerin aksine, Van kedileri suyu ve suda yüzmeyi çok severler. Evinizde beslediğiniz Van kedisini musluktan damlayan suyun önünde oyun oynadığını görürseniz hiç şaşırmayın.

Van Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Van kedilerinin tüylerinde iki renk vardır; kulaklarında ve kuyruğunda tek renk ve diğer bölgelerde tek renk vardır. Kalın ve uzun tüylere sahip olan Van kedileri, yaz aylarında tüyleri dökerek tüy değişimi yaparlar. Kış ayları gelince de yine eskisi gibi bembeyaz gür tüylere sahip olur. Diğer kedi türleriyle kıyaslandığında daha iridirler.

Ankara kedilerindeki sağırlık özelliği Van kedilerinde yoktur. Daha Ankara kedileriyle karıştırılan Van kedilerinin bir gözü mavi diğeri ise kahverengidir. Yeni doğan yavrular da ise gözler griye yakındır ve yaklaşık 25 gün sonra iki gözünün rengi de farklılaşır. 40 gün geçtikten sonra göz renkleri net rengini alır. Van kedileri yılda bir kez Şubat veya Mart aylarında kızgınlık dönemine girerler ve 4 yavru doğururlar. Van kedisi 62 gün gebe kalır ve birinci aydan itibaren kedinin göbeği şişmeye başlar. Van kedileri gebeyken karınlarına kimselerin dokunmasını istemezler ve dokundurtmazlar. Doğuma yakın herkesten uzaklaşarak yalnız başına doğum yapmayı sever.

Van kedileri daha çok bir mekanı sahiplenirler ve kendi bölgelerine diğer yabancı kedilerin girmesine kesinlikle izin vermezler. Evlerinden çok uzak yerlerden bile kendi evlerinin yolunu bulup kendi mekanlarına gelebilirler. Yeni yere taşındıklarında 20-30 gün içinde o yere alışırlar.

Van Kedileri Sevilmekten Çok Hoşlanırlar

Van kedinize gösterdiğiniz sevgi ve ilgi onu çok mutlu edecektir ve o da aynı şekilde sizi sevecektir. Sizden sevgiyi ve ilgiyi daha çok hamile iken isterler ve nazlı olurlar. Onu ilk okşayarak sevdiğinizde ellerini acıtmadan ısırabilir ama daha sonra mırıldanarak size olan sevgisini göstermeye çalışır. Ona yemek verdiğinizde size teşekkür etmek için kuyruğunu veya kendisini bacaklarınıza sürter. Çok temiz olan bu kediler, tuvalet ihtiyacı için kapıya koşarlar; evi asla pisletmezler. Çıkardıkları sesler yükseklik açısından değişiklik gösterir. Sizi gördüğünde yüksek sesle miyavlayarak sizi gördüğüne ne kadar sevindiğini gösterir. Mutfakta yanınız gelip size acıktığını belirtmek için miyavlar.

Van kedisi ve Ankara kedisi çok karıştırılmaktadır. Ankara kedisinin gözleri yuvarlaktır ve daha çok mavi-sarı rengindedir; Van kedilerinin ise gözleri badem şeklinde olup kehribar rengine yakındır. Ankara kedisi kar gibi bembeyaz renktedir. Ancak Van kedisinde sarı lekeler görülebilir. Ayrıca Ankara kedisinin tüyleri Van kedisininkine göre daha uzun ve gürdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git