SağlıkYararlı Bitkiler

Uyuz nasıl iyileşir Tedavi yöntemleri

Bir tür deri hastalığı olan uyuz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuzböceği olarak da bilinen Sarcoptes scaible asalağının, derinin altına girerek cilde yuvalanması ile hastalık meydana gelir. Bu böceğin yuvalanma yaptığı yerde derin oyuklar ile şiddetli kaşıntılar olur. Uyuz kaşıntıları şiddetini özellikle geceleri arttırır. Uyuz böceği erkek ve dişi olmak üzere iki cinse

uyuz | Moda Ve Kombin Önerileri
uyuz

ayrılır. Hastalığın oluşumunda en büyük görevi dişi olan uyuzböceği üstlenmektedir. Erkek uyuzböceği dişisi ile çiftleşme sağladıktan sonra deride yüzeysel izler bırakıp ölürler. Dişi olan uyuz böceği ise deri de yapmış olduğu kazıntılar esnasında yumurtalarını bırakır. 6-8 yumurtadan sonra deride hava kanalları açar. Sonra tekrar deride kazıntılar yapmaya devam eder. Bu sürede yaklaşık 2-3 ay deride yuvalanma yapmalarına neden olur.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uyuz hastalığının en önemli belirtisi kaşıntıdır. Daha çok sıcakta varlığını belli eden uyuzböcekleri, geceleri kaşıntı şiddetlerini arttırıp uyku kesintilerine sebep olurlar. Bu kaşıntılar göbek deliği ile el ve parmak aralarında yoğunluk gösterir. Kaşıntıların bir diğer görüldüğü yerler ise kalça ve bacak arası bölgedir.                                               Yüzde, göğüste ve sırt bölgesinde belirtiler görülmemektedir. Bir diğer belirtiler ise aşağıdakiler gibidir;

uyuz hastaligi bitkisel tedavisi Ibrahim Saracoglu | Moda Ve Kombin Önerileri
uyuz-hastalığı bitkisel tedavisi İbrahim Saraçoğlu
  • Kaşıntının sebep olduğu cilt derisinde derin kırmızı izler.
  • Ciltte içi su dolu küçük kabartılar/ kabarcıklar.
  • Aşırı kaşıntı sonucunda mikrop kapılar, egzama oluşumuna sebep olunması.
  • Uyku bozuklukları.
  • Ciltte bulunan, böceklerin sebep olduğu tüneller yüzünden ortaya çıkan kıvrımlı çizgiler ve kıvrımlı çizgilerin üzerinde çıkan siyah noktalar.

Uyuz hastalığı ilerledikçe deride pullanıp dökülmeler olur.

Uyuz Hastalığında Tanı Ve Testler

Uyuz teşhisi koyulabilmesi için hastanın cildi incelenir. Uyuzböceğinin yapmış olduğu tünellerin var olup olunmadığına dair kontroller yapılır. Uyuzböceği yuvasını bulunulduğunda mikroskop ile yuva incelenir. Teşhis konulduktan sonra hasta gerekli tedaviye başlatılır.

uyuz tedavisi Bebeklerde uyuz tedavisi | Moda Ve Kombin Önerileri
uyuz tedavisi Bebeklerde uyuz tedavisi

Uyuz Hastalığı’nın Tedavisi   

 Uyuz nasıl iyileşir? Uyuz hastalığının tedavisi oldukça kolaydır. Tedavi doktorun uygun görmüş olduğu çeşitli krem ve losyonlar ile sağlanır. Bu ilaçlar vücudun her noktasında uygulanan kremlerdir. Krem vücutta 8 saat kadar kalmalıdır. Uyun bulaşması kolay olduğu için,  uyuz belirtisi olsun ya da olmasın hastanın birlikte yaşadığı bireylerde de tedavi uygular.

Evde uyuz nasıl iyileşir?

Eski zamanda uyuz tedavisi | Moda Ve Kombin Önerileri
Eski zamanda uyuz tedavisi

Doktorun vermiş olduğu ilaçları kullanan hasta aynı zamanda ilk olarak sıcak suyla uzun bir süre yıkanmalıdır. Hasta duşta sert bir keselenme ile parazitlerin oluşturduğu tünelleri yırtıp açmalıdır. Duştan çıktıktan sonra hasta vücudunu temiz bir havlu ile hemen kurulayıp sonrasında gece kremini bol miktarda vücuduna ovalayarak sürmelidir. Hasta sabah uyandıktan sonra da tekrar sıcak uzun bir duş alıp tünelleri açma işlemine kese yardımıyla devam etmelidir. Sürülmüş olan gece kremi gibi gündüz kremi de bol miktarda titizlikle ovularak sürülmelidir. Kremler vücutta en az 8 saat kalmalıdır. Bu süreç 10 gün kadar devam eder.  Doktorun vermiş olduğu solisyon ise haftada 1 defa vücuda sürülmelidir.

En Etkili Uyuz İlacı

  1. Elimite Cream

Harici olarak kullanılan bir kremdir. Sarcoptes scaible asalağının yumurtalarının yok etmesinde etkilidir.

Emziren anneler için önerilmemektedir.

Eczanede satilan uyuz ilaci | Moda Ve Kombin Önerileri
Eczanede satılan uyuz ilacı
  1. Lindane Losyon

Kimyasal arınma tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır. Doğal bir ilaçtır. Krizantem bitkisinden elde edilir.

  1. Crotamiton (Eurax) İlaç

Etkisi ve toksitesi azdır. Devamlı kullanımda etkisi görülmemektedir. Losyon ya da krem olarak bilinir. Hamile ve çocuklara uygun değildir.

  1. Ivermektin ( Stromectol) İlaç Tedavisi

Reçete ile satılan bir ilaçtır. Hamile ya da emziren kadınlarla birlikte 15 kilonun aşağısında kişiler için kullanımı uygun değildir.

Ağır hastalara verilmektedir.

İlaçların etkisi olsa da, kaşıntılar 3 hafta kadar sürecektir. Bu ilaçları kullanamayan kişilere ise kükürt ve vazelinin karışımı bir losyon önerilmektedir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir