YaşamTeknoloji

Uydu Sistemleri Nelerdir?

Uydu Sistemleri Nelerdir? Dünya üzerinde binlerce kilometre boyunca düzinelerce ayna var. Herhangi bir yerden bir yere veri gönderen bu aynalar, kimsenin görmediği anonim kahramanlar gibi davranır. İnsanlara sunulan birçok işin ana aktörü olan bu aynalar sessizdir ve sadece işlerini yaparlar. Kafanı kaldırsan bile, göremezsin; ama aslında gördüğünüz noktadalar. Kafamızı kuş yakalamak gibi çeviriyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, uydulardan bahsediyoruz.

uydu | Moda Ve Kombin Önerileri
uydu

Uzayda bir çağda yaşıyoruz. Şimdi dünya insanlar için yetersiz. Ay’da yaşam ve Mars’ta su ile ilgili tezler olsa da uzay turizmi ortaya çıkmaya başladı. Aslında, uydu çalışması artmaktadır. Uydu sistemleri ve uzay araştırmaları da artan arz-talep dengesine göre farklılık göstermektedir. Uzay istasyonlarından çıkan uydular da artıyor. Her ülke kendi uydusu ile dünyada bir sese sahip olmayı hedefliyor. Askeri hareketlerin bile uzaydan izlendiği bir dönem yaşadık. Araç plakalarını uzaydan okuyabilen büyük gözler, sesleri takip eden büyük kulaklar devlet politikasını belirlemede etkili olabilir.

Uydu sistemlerinin önemini kısaca vurguladıktan sonra, bu konuya daha detaylı bakalım. ‘Uydu’ kelimesini duyduğunuzda, sadece televizyon izlemek için kullanılan bir cihaz düşünmeyin. Geçtiğimiz 10-15 yılda, sarmaşık gibi birbirlerini çevreleyen uydu sistemleri, sadece uydu kanalları için kullandığımız basit cihazlar değildir. Ama önce dijital yayın tarafından etkinleştirilen uydu kanal sistemi hakkında konuşalım.

Uydu ve Televizyon Yayınları

uydu sistemi | Moda Ve Kombin Önerileri
uydu sistemi

Uydu kanallarını izlemek için kullanılan uydu, Dünya’dan yaklaşık 35.784 kilometre yükseklikte yer almaktadır. Dünyadan gönderilen yayın sinyallerini alırlar ve istenen kapsama alanına ulaşırlar. Basit bir aynaya benziyor. Uydular Dünya’nın yörüngesindedir ve Dünya ile birlikte döner. Onlara teşvik edici davranır. İki tarafa da uzanan dev paneller güneş enerjisi de sağlar.

Uydular ortalama 12 yıldır. Başka bir deyişle, gazları bittiğinde hayatları tükenir. 12 yıl boyunca kullanılan uydular, eski teknolojiyi kullandıkları için şimdi yenileri ile değiştirildi. Günümüzün konjonktüründe, yaşam sonunda uydu gazını yeniden doldurmak ve eski teknolojiyi 12 yıl boyunca kullanmak anlamsızdır. ‘Gaz yenileme’ yapılamayan bir süreç değil.

Televizyon yayınlarına gelelim; Anten adı verilen iletim ve alıcı noktalarındaki tencere kapağı gibi cihazlar, televizyon yayınlarının alımı ve alımı için önemli faktörlerdir. Bu uydular ve uydu çanakları sayesinde, uydu bulunduğu sürece, en düzensiz yerlerde bile her türlü televizyon veya radyo yayınını izlemek ve dinlemek mümkündür.

Çeşitli uydulardan yayın almak için aracı kurumlara da ihtiyaç vardır. Örneğin, standart bir uydu çanağı, ABD televizyon kanallarını Erzurum’dan izlemek için yeterli değil. Bu yayını diğer uydulardan alan büyük antenlere ihtiyaç var. Bu yayını alabilen bir sisteme sahip bir dijital yayın şirketine abone olarak, mevcut konumumuzdan ulaşamadığımız çeşitli ülkelerdeki veya uydulardaki yayınları izleyebiliriz.

Uydu yayınlarını almak için, orada bulunan bir alıcının da olması gerekir. Başlangıçta, dizüstü bilgisayarlar için alıcıların boyutu şimdi ellerine küçüldü. Yeni nesil televizyonun, televizyona entegre bir uydu alıcısı var.

Uydu  Çeşitleri Nelerdir?

Uydu Sistemi Nedir Uydu Sistemlerinin calisma Prensipleri 1 Nelerdir | Moda Ve Kombin Önerileri
Uydu-Sistemi-Nedir-Uydu-Sistemlerinin-calisma-Prensipleri-1-Nelerdir

Uydular farklı amaçlar için kullanılır. Dört temel uydu sistemi vardır. Her birinin farklı bir amacı ve çalışma prensibi var. Uydu tipleri aşağıdaki gibidir:

İletişim Uyduları: Dünya’nın 35.784 kilometre yukarısındaki Geosynchronous adlı bir yere eşzamanlı olarak yörüngeye yerleştirilirler. Çevrimi yaklaşık 24 saat içinde tamamlarlar. Bu uydular; Dünyadaki bir verici istasyondan (Uplink) gönderilen elektromanyetik dalga sinyallerini alır ve sinyal taşıyıcısının frekansını değiştirir ve tekrar Dünya üzerindeki alıcı istasyona (Downlink) gönderir. Bu uydu çok kullanışlıdır; Bu, televizyon, telefon, radyo, veri, internet, faks, veri toplama gibi uygulamaların bir noktadan tek noktaya, tek noktadan birkaç noktaya, birçok noktadan tek noktaya ya da birçok noktaya iletilmesini sağlar. Bu en yaygın kullanılan uydu türüdür. Dünyayı yörüngeye getiren uyduların çoğu iletişim uydularıdır.

Askeri Uydular: Adından da anlaşılacağı gibi, askeri amaçlar için kullanılırlar. En önemli görev istihbarat toplamaktır. Bununla birlikte, ülkelerdeki askeri birimlere yer ve veriler sağlamak ve bilgi alışverişi yapmak gibi görevleri vardır. Belirlenen noktadan fotoğraf çekebilirler. Diğer ülkelerden askeri hareketleri, birlikleri, araçları ve füze hareketlerini takip etmek için kullanılan askeri uydular da vardır. Çeşitli yörüngelerde farklı özelliklere sahip askeri uydular var. Bu uydular şunlardır: Erken uyarı uyduları, bilgi uyduları, konumlandırma uyduları, tespit uyduları …

Meteorolojik Uyduları: 2-3 saat sonra başlayacak bir fırtına veya yağış gördüğümüzde önlem alıyoruz. Belirlenen zamanda yağmur yağmaya başladığında da şaşırdık; ‘Nasıl biliyorlar? Soralım Aslında hayran kalacak bir şey yok. Bulutların hareketini izleyen gözler bize her türlü ipucunu verebilir. Meteorolojik uydular, yaklaşmakta olan her hava hareketini bilgilendiren askeri ve sivil amaçlar için kullanılır. Dünyadan 1500 kilometreye kadar yörüngede 35,784 kilometrede Geosynchronous yörüngede iki farklı Meteorolojik uydu vardır. En yakın yörüngeli uydudan kesin bölgesel hava tahminleri yapılabilir.

Uzay Araştırma Uyduları: Uzay araştırması için ise farklı yörünge de 7 değişik uzay araştırma uydusu var. Bunlar: Astronomik Uydu, Jeodezik Uydu, Manyetosfer Uydu, Meteor Gözlem Uydusu, İyonosfer Uydusu, Güneş Gözlem Uydusu, Atmosferik Uydu. Uydu, uzay araştırmasının önemli bir parçası

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir