Diyet ve Zayıflama

Ünlü Diyetisyenlerden Kış Ayı Önerileri

Kışa Özel En Doğru En Kesin Diyet Önerileri

Diyet zayıflamak demek değildir, kişinin vücut yapısına özel sağlıklı beslenme biçimidir.

Sağlıklı beslenen, vücudunun isteklerine aldırış eden, spor yapan, yeteri kadar uyuyan, ruhunu da besleyen kişinin uyguladığı yaşam şeklidir. Huzur içinde, yemek yerken yediğine konsantre olmak hem gözü hem mideyi doyuran kişi başarılı sonuçlar almaktadır. Havaların soğuyup kış şartlarının iyiden iyiye kendini göstermesi ile bazı hastaneler tarafından vatandaşlara kışın doğru beslenme önerileri dile getirilmektedir.  Kış mevsiminde günlerin kısa, gecelerin de uzun olduğu için her nedenden kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmesinin, hareketsizliği beraberinde getirdiğini açıklamaktadırlar.

 

Kış ayları ile birlikte günlerin kısalıp gecelerin uzaması ve kapalı alanlarda daha çok zaman harcanması gibi nedenlerden dolayı hareketsizliği de beraberinde getirmektedir. Kışın metabolizma hızının azalması ve harcanandan daha fazla enerji tüketiminin kilo alımına yol açtığını söylenmektedir.  Diyetisyenler kış aylarını sağlıklı geçmesi için sofranızdan incirin yanında mevsimsel meyveler eksik edilmemelidir. Elma, portakal, mandalina, havuç, nar, ayva gibi meyveleri bol bol tüketilmelidir. Meyvelerin yanında ısırgan otu, ıspanak, lahana, karnabahar gibi sebzelerin de tüketilmesini öneren ve özellikle ıspanağın sadece demir yönünden değil C vitamini yönünden de oldukça zengin olduğunu söylenilmektedir.  

 

Birçok insanın kokusundan dolayı uzak durduğu soğan ve sarımsak tüketiminin kesinlikle ihmal edilmemesini önermektedir.  Diyetisyenler soğan ve sarımsak doğal birer antibiyotik özelliği taşımaktadırlar. Mevsimsel meyveler ile grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı koruma görevi yaparlar. Soğanı, eğer herhangi bir mide rahatsızlığı yoksa çiğ tüketmek daha sağlıklı kandaki şeker seviyesini düşürdüğü için şeker hastaları için de önemlidir. Cilt hastalıklarında da yarar sağlamakta. Kalp sağlığı için de vazgeçilmez bir yiyecektir. Sarımsak da tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olur.  Kanı temizler ve kabızlığı önlemektedir. Soğan ve sarımsağın da bolca tüketilmesini önerdi. İklimsel özelliği dolayısı ile kış ayları günlük yaşanan ısı farkları gribe daha çok yenik düştüğünü belirten diyetisyenler buna karşıda yetişen pek çok sebze ve meyve gribe karşı bir kalkan olarak kullanılabilmektedir.  Meyveleri yemeli, ihmal edilmemelidir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım.Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu