Yaşam

Türkiye’nin En Büyük Binaları

Büyük ve yüksek yapılı binalar herkesin göz zevkine hitap etmektedir. Dünyanın bir çok yerine inşası yapılan ve turistik tesis amacı için kullanılan bu büyük binalar Türkiye’de de oldukça fazladır. Gökyüzüne yakınlığı ile insanların gözdesi haline gelmiş olan uzun ve büyük binalar teknolojinin ilerlemesi ile inşaat sektörünün gelişmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin en büyük binaları genellikle İstanbul’da bulunmakla birlikte bu binalar gerek ev, gerek ofis, gerekse de alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır.

Diamond of İstanbul

Diamond of İstanbul adı ile İstanbul’un Maslak semtinde inşa edilen bu binanın yapımına 2011 yılında başlanmıştır. 240 milyon dolarlık bir maliyet ile inşa edilen bine Maslak semtinin iş bölgesinde yer alır. Türkiye’nin ilk çelik gökdeleni olma özelliğine sahip olan bu bina 53 katlıdır. 311 metre yüksekliğindeki binanın açılışı 2015 yılında yapılmış, o zamandan beri de hem konut, hem 7 yıldızlı otel, hem de iş merkezi olarak kullanılmaktadır.

Skyland İstanbul

Eroğlu Gayrimenkul firması tarafından inşa edilen bu bina Aslantepe Stadı’nın hemen yanında yer almaktadır. Proje kapsamında 287 metrelik iki adet kule şeklinde yapısı ile İstanbul’un en yüksek binalarından biri olmaya aday olan Skyland İstanbul şuan bulunduğu bölgedeki tek gökdelen olma özelliğine sahiptir.

İstanbul Sapphire

2011 senesinden beri Türkiye’deki en uzun ve en büyük bina olma özelliğini elinde bulunduran bu yapı 235 metre uzunluğunda ve 54 katlı bir merkezdir. Alt kısmında bulunan alışveriş merkezi ile üst katlarda yer alan ofisleri ile hizmet vermektedir. 360 derece İstanbul’un görülebildiği bir gözlem kulesi de binanın çatı katında bulunmaktadır. İstanbul’un 4. Levent semtinde yer alır.

İstanbul Tower 205

Yeşil GYO ve Metal Yapı Konut firmalarının ortaklaşa inşa etmiş olduğu bu yapı 52 kattan oluşan 250 metrelik bir yapıdır. Zincir iİnşaat adı altında birleşen iki firmanın ortaklaşa inşasını bitirerek Türkiye’nin en büyük binalarından biri haline gelen İstanbul Tower 205 iki kule şeklinde inşa edilmiştir.

Folkart Tower

Türkiye’nin en büyük binalarından bir tanesi olan Folkart Tower 200 metrelik yüksekliği ile Avrupa standartlarındaki bir bina ile eşdeğerdir. 40 katlı olan bu bina Avrupa’nın en yüksek olan 5. ikiz kulesi unvanına sahip olmakla birlikte aynı zamanda Türkiye’nin de ikinci yüksek ve büyük binasıdır. 2014 senesinde tamamlanmış olan bu bina 150 milyon dolarlık bir maliyet ile yapılmıştır.

Anthill Residence

İki ayrı binası ile Türkiye’nin en büyük binaları arasında yer alan Anthill Residence’in birinci binası 194.5 metre yüksekliğe sahip olup 54 kattan oluşmaktadır. Yanına daha sonrasında ikincisi yapılan bina da aynı ölçülere sahip olmakla birlikte binanın yapımı 2011 senesinde tamamlanarak hem konut hem de alışveriş merkezi olarak faaliyete geçmiştir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu