Yaşam

Tırnak Yeme ve Dudak Yolma Alışkanlığı

Bu yazımızda sizlere toplumda sıkça görülen tırnak yeme ve dudak yolma alışkanlıklarından kurtulmanın yollarının neler olduğunu anlatacağım.

Dudak yolma alışkanlığı ve tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda görülmez yetişkin insanların da tırnak yediğini ve dudaklarını yolduğuna çoğu kez şahit olmuşuzdur.

Peki, tırnak yemenin nedenleri nedir, dudağımı yoluyorum neden, tırnak yeme alışkanlığından nasıl kurtulurum? Bu sorular eminim sürekli kafanızı kurcalayan konuların başını çekmektedir.
Yazımızın devamını okuyarak dudak yolmanın nedenlerini, tırnak yemenin sebeplerini ve bu alışkanlıklardan nasıl kurtulursunuz, sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.
Çocuğunuzun veya sizin böyle bir sorununuz varsa buda sabırla giderilebilecek bir davranış bozukluğudur.

Davranış bozukluklarının tedavisinde uzun ve sabırlı bir dönem iyi bir eğitim gereklidir. Bazen de herkese onaylanmayan acı oje, ruj yada acı biber gibi materyaller kullanılır.

Tırnak yeme veya dudak yolma huzursuz ortamlarda psikolojik olarak istem dışı geliştirdiği ve alışkanlık haline dönüşen bir davranış biçimidir.

Bu alışkanlık beraberinde zamanla başka sağlık sorunlarını da getirir. El ve tırnak içindeki kirlerin vücuda taşınması çeşitli enfeksiyonların oluşmasına özellikle boğaz yolu enfeksiyonlarını tetiklemesi gibi. Dudak yolma da aynı sorunlar ve fiziksel bozukluklara yol açabilir.
Bu sorunlarınızdan kurtulmanın daha basit ve uygun yoları var.

Huzursuz ve gerginsiz eliniz ağzınızda yada dudağınızı yolduğunuzu hemen aklınıza getirin kendinize hakim olmaya çalışın. Sakız çiğnemeyi deneyin. çerez vb. bir şeyler yemeye başlayın ve en önemlisi sizi o gerginlikten uzaklaştıracak zihninizi meşgul edecek aktivitelerle uğraşın; kitap okumak, bulmaca çözmek veya internette sörf yapmak gibi.

Unutmayın ki edindiğiniz bu kötü alışkanlıklar bir davranış problemidir. Bu davranışları eğitimle çözmelisiniz. Bu problemin ilk çözüm noktası da sizsiniz.

Obsesif Bozukluk Nedir, Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

Bu yazımızda sizlerle toplumda en çok görülen psikolojik rahatsızlıklardan biri olan Obsesif Bozukluk, Obsesif Kompülsif Bozukluk hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri paylaşacağız.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu