Cilt Bakımı

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnaklar Neden Kırılır?
Tırnaklarımızın kırılması genellikle yetersiz beslenmeden kaynaklanan bir durumdur. Ancak tüm tırnak kırılmalarını da yetersiz beslenmeye bağlayamayız. Tırnak kırılmasının sebeplerini ancak bir cilt hastalıkları ya da iç hastalıkları uzmanı bir doktordan öğrenebiliriz.

Saçların dökülmesi gibi tırnakların kırılması da bir hastalığın göstergesidir. Vücuttaki bir eksiklikten dolayı tırnaklar kırılır ve tırnakların belirli kısımları bembeyaz olur.

Eğer tırnaklarınız çok kolay kırılıyorsa bunun temel sebebi vücudunuzun yeterince su alamamasıdır.
Eğer böyle bir durumdan şikayetçiyseniz yapmanız gereken şey günde en az 8 bardak su içmektir.

Kolay tırnak kırılmasının bir diğer sebebi ise vücuttaki yağların yetersiz olmasıdır.

Bu sorunu ise düzenli beslenerek çözebilirsiniz.

Tırnakların kırılmasının bir diğer sebebi ise vitamin ve mineral eksikliğidir. Vitaminler ve mineraller açısından vücudunuz yetersiz kalmışsa yine yapmanız gereken şey, düzenli ve dengeli beslenmektir.
Tırnaklarda görülen bir diğer sorun da tırnakların üst kısımlarının kabarması ve çökmesi durumudur. Tırnağın kökünden ucuna doğru görülen kabarıklıkların sebebi ise, demir eksikliği anemisidir.

Demir eksikliği anemisi tedavi edilen kişilerde bu sorun ortadan kalkar. Demir eksikliği anemisini doğal yollardan çözmenin yolu ise, bol miktarda üzüm suyu, erik suyu ve havuç suyu içmektir.
Tırnaklarda görülen bir diğer sorun ise, tırnakların beyazlaşmasıdır.

Bunun sebebi ise kalsiyum yetersizliğidir.
Eğer vücudunuzdaki kalsiyum miktarı yetersiz ise, multivitamin, D vitamini ve bol miktarda süt ve süt ürünleri kullanabilirsiniz.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu