Moda ve Kombin Önerileri

Suçiçeği Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi.

02.02.2019
280
Suçiçeği Hastalığı Hakkında Ayrıntılı Bilgi.

Bu makalemizde sizlerle çocukta görülen “suçiçeği nedir, suçiçeği tedavisi nasıldır, su çiçeğine ne iyi gelir, çocuğum su suçiçeği oldu ne yapmalıyım” gibi sorularının cevaplarının neler olduğunu paylaşacağız.
Suçiçeği viral bir enfeksiyondur, ancak antibiyotik gerektirmez.

Tedavide ateş için parasetemol kullanılmaktadır. Non-steroid ve antienflamatuar ilaçlar suçiçeği
tedavisinde pek tavsiye edilmeyen ilaçlar arasındadır. Çünkü bu ilaçlar genellikle bakteriyel enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Suçiçeğinin hastalığı seyrinde aspirin kullanılmaz aspirin Reye Sendromu riskini artırmaktadır.

Parasetemol dışında, kaşıntıyı önlemek adına antihistaminik ilaçlar (anti alerjik) kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ağızdan da alınabilir, krem şeklinde de kullanılabilir.
Suçiçeği geçirmekte olan bir çocuğu, sıcak bir ortamda bırakmamalısınız. Çünkü terlediği zaman çocuğun kaşıntısı artar.

Suçiçeği esnasında çocuğa hafif banyonlar yaptırılabilir. Bu şekilde çocuğun daha az kaşınmasını ve çocukta oluşacak olan enfeksiyon riskini azaltmış olursunuz.

Suçiçeği tedavisi, için özel bir yönteme gerek yoktur. Hastalık esnasında çocuk ateş düşürücü ve kaşıntı giderici ilaçlar kullanıp beslenmesine dikkat ederse hastalığı kısa sürede atlatabilir. Ancak bazı özel durumu olan çocuklar da vardır.

Bu çocuklar için virüsü öldürmeye yönelik ilaçlar kullanılabilir. Ama normal bir çocukta bu ilaçların kullanılmasına gerek yoktur.

Suçiçeği hastalığı genellikle 7 gün içinde iyileşir. Hastalığın seyri esnasında, 1 – 3 gün arasında çocukta ateş görülür, bu durumda ateş düşürücü yardımıyla çocuğun ateşi düşürülür. 8-10 gün süren bir kaşıntı da olabilir bu gibi durumlarda anhistaminik ilaçlar kullanılır.
Suçiçeğinin bulaşıcılığı, hastalık ortaya çıkmadan 1 hafta önce, döküntü başladıktan sonra 1 haftaya kadar devam etmektedir.

Yani lezyonların tümü kuruyana kadar suçiçeği geçiren bir hastanın hastalığı sağlıklı kişilere bulaştırma riski yüksektir. Hastalık, solunum ve temas yoluyla bulaşır.

Bu yüzden hastalık dönemi içerisinde çocuğun evde istirahat etmesi, okula veya kreşe gidiyorsa iyileşene kadar bu ortamlara gönderilmemesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.