İş

Steve Jobs Kimdir ? Hayat Hikayesi

Apple’ı Hayatımıza Sokan Adam: Steve Jobs

Steve Jobs | Moda Ve Kombin Önerileri
Steve Jobs

Dünyadaki en başarılı, zengin ve girişken adamlardan biri olan Steve Jobs kimdir? En büyük firmaların arasında yer alan Apple’da kurucu ortak ve CEO olarak görev yapan Steve Jobs, bu noktaya gelebilmek için büyük zorluklar çekmiş bir isimdir. Onun hayat hikayesi başarıya ulaşma yolunda çoğu kişi için örnek olabilecek bir nitelik taşır.

Zorluklarla Çok İyi Mücadele Etti

Steve Jobs nereli | Moda Ve Kombin Önerileri
Steve Jobs nereli

Steve Jobs, bulunduğu noktaya kolay gelen bir isim değildir. Steve Jobs hayat hikayesi oldukça çarpıcı detay ve bilgilerle doludur. Steve Jobs, ailesi tarafından evlatlık verilmiştir. Okul hayatına devam etmekte pek de istekli olmayan Steve Jobs, Hewlett-Packard tarafından verilen derslere giriyordu. Burada staj yapması için kabul edilen Jobs, 16 yaşında iken Wozniak ile çalışmaya başladı. Lise hayatını tamamlayınca üniversiteye kabul edilse de Steve Jobs, derslere devamlılığı olmayan bir öğrenciydi ve mümkün olduğunca okula gelmeden durumu idare etmeye çalıştı.

Steve Jobs nezaman oldu | Moda Ve Kombin Önerileri
Steve Jobs ne zaman öldü

Bu dönemde para kazanmak zorunda kalan Steve Jobs, boş şişe toplayıcılığı ile geçinmeye çalışmıştır. Tanıdıklarının kaldığı yurt odalarında yerlerde yatan Steve Jobs, zorlu bir dönemden geçse de her zaman azimli ve hırslı yönüyle dikkat çekti. Okuldaki derslerden birine girmesi günümüzde Mac’da bulunan bazı değişik fon çeşitlerinin de temeli olmuştur.

Stajda tanıştığı Wozniak ile Ev Yapımı Bilgisayar adındaki bir kulübün düzenlediği toplantılara katılmaya karar vermiştir. Steve Jobs tuttuğunu koparan bir yöne sahipti bu nedenle o dönemde ne kadar zor olursa olsun Hindistan’a gitmeyi kafasına koymuştu. İşte bu nedenle çeşitli işlerde çalışarak para biriktirmek için uğraştı. Budist felsefesinden çok etkilenen Steve Jobs, bu geziyi hayatındaki en önemli şeylerden biri olarak tanımlamıştır.

Wozniak daha çok teknik bilgi konusunda iyiyken Steve Jobs da pazarlama ile tasarım konusunda güçlüydü. İki arkadaş güçlerini birleştirerek ve kulüpte öğrendiklerini kullanarak ev bilgisayarı toplamak için harekete geçtiler. İşte Apple1 bu şekilde ortaya çıktı. Steve Jobs’un garajında toplanan Apple artık sipariş alınarak satışa çıkartılıyordu. Sonunda Wozniak ile Steve Jobs bir üçüncü isimle; Ronald Wayne ile beraber Apple’ı kurdu.

1976 yılında Apple bu üçlü tarafından kurulmuştur. İlk kez sergilenmesi ise bir bilgisayar festivalinde gerçekleşti.

Asıl Yükseliş Apple 2 ile Gerçekleşti

Steve Jobs ogrenim durumu | Moda Ve Kombin Önerileri
Steve Jobs öğrenim durumu

Steve Jobs, güçlü ikna gücünü de kullanarak piyasalar için önemli ve etkin isimler ile kendisiyle iş yapmaları amacıyla görüşmeler yaptı. Bunlar arasında Pepsi firmasında yönetici olarak görev yapan John Sculley de bulunmaktadır. İki-üç tane CEO alan Steve Jobs bu düzenlemeler nedeniyle çoğunluk hissesi elde edememiştir. Transfer ettiği Sculley, Steve Jobs’ü Macintosh alanındaki başarısızlığı nedeniyle işten kovmuştur. Firmadan çıktıktan sonra kurduğu Next firmasını Apple satın alınca Steve Jobs da resmi olmasa da firmaya dönmüş oldu. Apple firması bu dönüş sonucunda tekrardan yükselişe geçmiştir. iMac serisi ile başarısını arttıran Apple, resmi CEO’sunun Steve Jobs olmasını kararlaştırdı. 2000 yılından sonra Apple’da CEO Steve Jobs oldu. Büyük bir icat olan İpod da icat edildi ve piyasalara tanıtımı yapıldı. 2007 yılında ise şu anda çok sayıda insanın kullandığı iPhone’lar tanıtılmıştır.

Karaciğer Rahatsızlığını Yenemedi

Steve Jobs hayati | Moda Ve Kombin Önerileri
Steve Jobs

Karaciğerinden ciddi şekilde rahatsızlığı bulunan Steve Jobs, 2009 yılında bir ameliyat geçirdi ve kendisine karaciğer nakli yapıldı. Bundan ötürü birkaç ay kadar işinden uzak kalmak zorunda olan Steve Jobs, iPad ile ilgili tanıtımını da yapmıştır. Sağlık durumu gittikçe kötüleşen Steve Jobs Apple firmasındaki CEO görevini Tim Cook’a bıraktı. Steve Jobs ölümü ailesi tarafından basına açıklandı; buna göre kendisi huzurlu bir şekilde ve ailesinin yanında 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir