Diyet ve Zayıflama

Spordan Sonra Yemeğinizi Nasıl Ayarlamalısınız?

Spordan Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

Spor yapmak hayatın her alanında oldukça önem taşıyan bir durumdur. Bir yaşamın sağlıkla geçirilmesi ve uzun olması için gerekli olan başlıca unsur spordur.

Yüzlerce spor çeşidi bulunur, her birey kendine uygun sporu tercih eder ve devamlı olarak bu sporu yapar. Ancak sağlıklı yaşam için gerekli olan tek şey spor değildir.

Hayatımızda mutlaka bulunması gereken sporun yanında neler yediğimiz ve neler içtiğimiz de oldukça önemlidir.

Her yemek, sağlığa faydalı değildir bu sebeple yemek yenilirken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Tüketim şekli, miktarı, zamanı gibi unsurlar oldukça büyük önem taşımaktadır. Spordan önce ve sonra yemek yeme şekilleri belirlenmelidir.

Peki, spor yaptıktan sonra yemeğini nasıl ayarlamalısınız? Spor yaptıktan sonra yemek yemek pek tavsiye edilmez fakat ayarlanan bazı şekillerde yenilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

 

Spordan Sonra Nasıl ve Ne Kadar Yemek Yemek Gerekir?

Spor yapıldıktan sonra oldukça fazla bir yorgunluk ve açlık hissi olur. Bu açlık hissini bastırmak için çok hafif yiyecekler yenilmelidir.

Bir tane elma, ayva veya armut yemek açlık hissini bastıracaktır. Spordan sonra yemek yemek isteyen kişiler karbonhidrattan uzak durmalı bunun yerine çok hafif yiyecekler yemelidir.

Spor çıkışı yemek ayarlaması yapılırken kişiyi ağırlaştıracak yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Sebze yemekleri spor sonrası için en uygun olan yemek çeşitlerindendir.

Hem sağlık açısından hem de fiziksel görüntü açısından herhangi bir zararı bulunmayan sebze yemekleri spor sonrası için doğru bir seçim olacaktır.

Spordan sonra haşlanmış brokoli, yeşil fasulye gibi sebze yemekleri veya bol yeşillikli salatalar tercih edilebilir.

Spor yaptıktan sonra yenilecek yemeklerin porsiyonları yarıya indirilmelidir. Bir porsiyon değil de yarım porsiyon tercih etmek daha doğru olacaktır.

Spordan Sonra Yemeklerin Porsiyonları Nasıl Olmalıdır?

Bünyenin yorulması ve enerji harcaması sebebiyle spordan sonra oluşan açlık hissi, küçük porsiyonlarla ortadan kaldırılabilir. Spor öncesi yemek yemek çok yanlış bir durumdur.

Spordan sonra ise ufak tefek porsiyonlarda yemek yemek gerekir.

Açlığı yok edecek besinler az miktarda tüketilirse daha sağlıklı olacaktır. Çok büyük porsiyonlarda yemek yemek tokluk hissinin yanında vücudun ağırlaşmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden halsizlik meydana gelecektir, halsizliğin oluşmaması için çok küçük porsiyonları tüketmek gerekir.

Spordan Sonra Neleri Yememek Gerekir?

Spordan çıktıktan sonra yağlı, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunun yanında şekerli, tuzlu, bol baharatlı yiyecekler yenmesi zararlı olacaktır.

Asitli içecekler tüketmek, yapılan sporun etkisiz olmasına sebep olacaktır.

Kızartma, hamburger, pizza, cips gibi zararlı yiyecekler spordan sonra tüketilirse vücut tüm bu zararlı besinleri bünyesinde tutacak ve vücuda aşırı derecede zarar verecektir.

Çok fazla yağ içeren, karbonhidrat seviyesi çok yüksek olan, aşırı derecede şeker ve tuz içeren tüm yiyeceklerden uzak durulmalıdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu