Diyet ve Zayıflama

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sporcular İçin Uygun Diyet Programı

Pek çok insan sağlıklı bir görünüme kavuşmanın hayalini kurar ve bunun zor olduğunu düşünür.

Gerek spor yapmayan gerek de sporla uğraşan insanların ortak amacı hedeflenen doğru bir programa daimi olarak uyum sağlamaktır.

Spor yapmaya yeni başlayan çoğu insanın kafasında, sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır? Diye bir soru oluşmaktadır.

Bu yazıda bu soruya uygun cevaplar bulacaksınız.

Sporcular Nasıl Beslenmeli?

Hayatına sporu yeni dahil edenlerin bilmesi gereken pek çok önemli konu vardır. Bunlardan ilki, spordan istenilen sonucu alabilmek için yenilen ve içilen şeylere önem göstermektir.

Bu noktada yapılan sporun da tabi ki önemi vardır fakat sporu doğru yapmak tek başına yeterli değildir. Yapılan spora, doğru bir beslenme düzeninin de eşlik etmesi gerekir.

Çünkü tüketilen besinler vücuda enerji olarak geri döner ve vücudun bu enerjiye ihtiyacı vardır. Kişi ne kadar yoğun spor yapıyorsa, aynı derecede besin tüketmesi gerekir.

Gerekli enerjiyi kazanabilmek için bu şarttır. Durum karmaşık gibi gözükse de aslında son derece basittir.

Sporcu diyet programına genel olarak bakıldığında, en az tüketilmesi gereken şey yağlardır. Bir sporcunun, kızartmalardan, krema soslu yemeklerden, paketlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durması gerekir. Çünkü yağın fazla tüketimi, dolaşım sistemini yavaşlatır bu da istenilmeyen bir durumdur.

Evet yağlar vücut için gerekli olan enerji için önemlidir fakat doğal yağlarda vardır.

Bu yağlar, yukarıda bahsedilen besinlerden değil, baklagiller, kuruyemişler, avakado, balık… gibi besinlerden alınmalıdır. Bunların yanında bol su tüketimi ve daha az tuz kullanmak da önemlidir.

Antrenman Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bilindiği üzere antrenman sonrasında ki ilk 45 dakika içerisinde mutlaka protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Bu besinlere örnek olarak, tavuk, yeşil mercimek, balık… Verilebilir.

Antrenman yapılan bir vücudun kasları onarım aşamasındadır ve proteine ihtiyaç duyar. Bu evrede tüketilen proteinler kasların şekillenmesine yardımcı olur.

Proteinin yanında bir miktar karbonhidrat tüketmek de önerilmektedir. Biraz makarna ya da bulgur pilavının yanında yenilecek olan et, tavuk ya da balık tavsiye edilen öğün şeklidir.

Sporcuların Dikkat Etmesi Gerekenler

Günlük beslenmenin yanında metabolizmayı hızlandıracak şekilde alternatif gıdalar tüketmek kişiyi çok daha iyi bir noktaya ulaştıracaktır.

Örneğin, sabah kahvaltı edilmeden içilen bir fincan filtre kahve ya da bir bardak suyun içine sıkılmış limon suyunu içmek metabolizmanızı çok daha hızlı bir hale getirerek gün boyu yakılan kaloriyi arttırmaya yardımcı olur.

Bunun yanında besinlere, yulaf eklemek tokluk hissini arttıracak ve daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu