Sağlık

Spor Esnasında Kas Esnetmenin Faydaları

Esnetme Hareketleri Yapılışı, Kas Esnetme Yapımı

Stretch adı da verilen esneme hareketleri, belirli kasların ve eklemlerin hareket kabiliyetini arttırmak için yapılan fiziksel egzersizlerin tamamına denir.

Söz konusu spor esnasında kas esnetmenin faydaları oldukça fazladır. Esneme (stretch) hareketleri kasların ve eklemlerin esnekliğini arttırır. Buna bağlı olarakta yaralanma ve sakatlanmaların önüne geçilir.

Ayrıca egzersiz performansında da artış olmasını sağlar. Günlük hayatta çok daha hareketli olabilirsiniz. Bununla beraber esneme hareketleri kramp tedavileri için de kullanılır.

Sık sık oluşan krampların önüne geçebilmek için vücudu sağlıklı bir şekilde esnetmek gerekir.

Esneme Hareketlerinin Yaralanmalara Olan Faydaları

Esneme hareketleri kan dolaşımını hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı sayesinde kan dokulara çok daha hızlı nüfus eder. Böylece yaralar çok daha hızlı iyileşir ve kaslar daha hızlı gelişmeye başlar.

Bunlara ek olarak artan kan dolaşım hızı sizin kendinizi çok daha canlı hissetmenizi sağlayacaktır. Eklem ve kaslarınızın çok daha esnek bir hal almasını sağlar.

Düzenli aralıklarla esneme hareketi yapan kişilerin sakatlıkları çok daha hızlı iyileşir ve aynı zaman da sakatlanma riskleri oldukça azalır.

Aynı zaman da beyne gönderilen sinyaller sayesinde kişi stresten uzaklaşır ve rahatlamaya başlar. Duruşunuzun düzelmesine de yardımcı olacaktır.

Esneme Hareketleri Ne Zaman Yapılır?

Esneme hareketlerine geçmeden önce vücut ısıtılmalıdır. Isınma esnasında vücut egzersiz yapmak için kendisini hazırlar. Böylece muhtemel bir sakatlığın önü alınmış olur.

Esneme hareketleri merkezi sinir sistemini uyarır. Bu uyarılar doğrultusun da uyku isteği artış gösterir.

Egzersiz yapmadan önce yapılan ısınma hareketleri sayesinde uyku isteği artar ve bunun sonucu olarak kaslar gevşemeye başlar.

Bununla beraber ısınma hareketlerinden sonra esneme hareketlerine geçmenizde fayda vardır. Doğru bir şekilde esnedikten sonra egzersiz için hazır hale geleceksiziniz.

Boyun Esnetme Hareketleri

Başınızı önce öne sonra arkaya doğru eğin. Bundan sonra sağa ve sola eğerek esnetmeye devam edin. Başınızı eğme işlemi sırasında sakın döndürmeye çalışmayın.

Bu hareket boynunuza zarar verebilir. Başınızı bir yöne doğru eğdikten sonra merkeze geri dönüş yapın ve ardından karşı tarafa doğru eğin. Başınızı eğme sırasında omuzlarınızın ve gövdenizin dik olmasına özen gösterin.

Başınızı arkaya doğru esnetirken de çenenizi gevşek bırakın ve ağzınızım bir miktar açılmasına olanak verin.

Omzun Esnetme Hareketleri

Esnetilecek olan kol, boşta olan kol yardımıyla göğsünüze doğru çekin. Omuzda gerilme oluşana kadar çekme işlemini sürdürün.

Omuz esnetmek için ikinci bir yol vardır. Bu yöntemde ise esnetilecek kol boştaki kola zıt olarak itilir.

Omuz kasları kasılırken esnemenize de yardımcı olacaktır. Arka kolu esnetirken de, bir kolunuzu alın ve başınızın arkasına doğru eğin.

Karşı taraftaki kolunuzu da kürek kemiklerinizin arasına gelecek şekilde ayarlayın. Vücut şekline bağlı olarak bazı kişilerin kolları kavuşmayabilir ancak bu sorun teşkil etmez.

Önemli olan ne kadar yakın durduklarıdır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu