Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Tedavi

Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Tedavi
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 39 kez okundu.

Soğuk algınlığı üst solunum sisteminin bozulmasıyla ortaya çıkan bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Halk arasında en sık rastlanan rahatsızlıktır ve bulaşıcıdır. Soğuk algınlığının bu kadar yaygın olmasının nedeni ise insan vücudunun yeterince direnç gösterememesidir. Çünkü soğuk algınlığına 200’den fazla farklı virüs sebep olur. O yüzden de vücut, hepsine karşı direnemez. Araştırmalara göre ilkokula giden bir çocuk yılda 12 kere, yetişkinler ise 7 kere soğuk algınlığına yakalanmaktadırlar.

Soğuk Algınlığının Sebepleri ve Belirtileri

Belirtiler insandan insana göre değişebilir. Ama kişi hasta olup olmadığını genel belirtilerle anlayabilir. Bu belirtilerin arasında yaygın olarak; boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş, hapşırma, burun tıkanması, baş ağrısı ve boğaz kuruluğu yer alır. Nadir görülen belirtiler ise; kas ağrıları, titreme, göz kızarıklığı, iştahsızlık ve yorgunluktur. Hastalık virüs kapıldıktan 2-3 gün sonra başlar. İlk belirti ise burun akıntısı olarak başlar ve diğer belirtileri de beraberinde getirir.

Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüs vardır. Bu virüsler soğuk ve kuru dönemlerde daha çabuk çoğalırlar. Bu yüzden de kışın soğuk algınlığına yakalanmak normaldir. Soğuk havadaki nem oranının düşük olması burnun kurumasına ve direncinin düşmesine neden olur. Böylece virüs buruna yerleşir ve soğuk algınlığına zemin hazırlar. Havanın soğuk olması dışında bireysel etkenler de soğuk algınlığı kapma tehlikesini artırır. Bunlardan en önemlileri; yetersiz beslenme, sigara kullanımı, bademcik problemleri ve stres gelir.

Soğuk Algınlığının Tedavisi

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur, sadece bir süreliğine geçirilir. Tedavide de semptomları azaltmak asıl amaçtır. Bunun için ise; dinlenmek, bolca C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmek, soğuk buhar, tuzlu su ile buruna lavaj ve boğaza gargara yapmaktır. Ayrıca antibiyotik yerine bitki çayları içilirse daha sağlıklı olur. Zencefil çayı, ekinezya çayı, nane ve ıhlamur çayı da soğuk algınlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Soğuk algınlığı kısa bir sürede geçmez. O yüzden gerektiğince önlem alınmalıdır. Bu önlemler; soğuk algınlığı olan kişilerle temasta bulunmamak, elleri sık sık yıkamak, hapşırırken veya öksürürken ağzı kapatmak ve beslenmeye dikkat etmektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git