Siyam Cinsi Kedi Türleri Hakkında Bilgiler

Siyam Cinsi Kedi Türleri Hakkında Bilgiler
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 143 kez okundu.

 

Türkiye’de en fazla görülen ve kedi severler tarafından evlerde en çok beslenen kedi türü siyam cinsi kedilerdir. Siyam kedileri oyuna çok düşkündürler ve sizinle saatlerce sıkılmadan oyun oynayabilirler. Diğer kedilere göre daha fazla sevgi isteyeceklerdir sizden. Size bakışlarıyla ne demek istediklerini anlatmaya çalışacaklardır. Bu yüzden sabırlı olmalı ve hareketlerini çok iyi gözlemleyip ne demek istediklerini anlamaya çalışmalısınız.

Tüyleri diğer kedilerden farklı olan siyam cinsi kediler ilk doğduklarında açık renkli doğarlar ve üç aylık olduktan sonra renkleri doğal olarak koyulaşır. Size olan sevgilerini bacaklarınıza ve vücudunuza kuyruğunu sürterek göstereceklerdir. Kendilerine has mırıltılarla size olan sevgisini göstermeye çalışacak ve ilgi bekleyecektir.

Siyam Cinsi Kedi Türleri Çok Sadıktırlar

Size çok sadık olacak olan bu kedilere siz de aynı şekilde sadık olmalı ve ona sevgi ve ilgi göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Size olan sadakatlerini bakışları ve hareketleri ile gösterebilirler. Sizinle oyun oynamayı çok sevecek ve size olan sevgisini mırıltılarla gösterecektir.

Kedilerinize verdiğiniz sevgi kadar onlara verdiğiniz mamalar da çok önemli. Kedilerinize kaliteli ve kuru mamalardan verilmelidir. Yağlı yiyeceklerden, aşırı baharatlı ve lifsiz yemlerden uzak durulmalıdır. Kedilerinizin aşılarını düzenli bir şekilde yaptığınızda bit ve pire sorunu da yaşamazsınız. Zaten çok temiz olan siyam cinsi kedi türleri, kendi bakımlarına da çok önem verirler ve bakımlarını yaparlar. Kedinizin tırnakları uzadığında canını acıtmadan ve düzenli zamanlarda kedi tırnak makası ile tırnaklar kesilmelidir. Bunda acemi olanlar kedilerini veterinere götürmeleri daha sağlıklı olacaktır. Siyam cinsi kedi türleri kızgınlık döneminde veteriner eşliğinde çiftleştirme işlemi yapılmalıdır. Bu sayede kedinin cins korunması da sağlanır.

Siyam Cinsi Kedi Türleri Bulundukları Ortama Kolay Uyum Sağlarlar

Apartmanda ve evde rahatlıkla beslenebilen bu kediler bulundukları ortama çabuk uyum sağlarlar. Çok hassas bir yapıya sahip olan siyam cinsi kedi türleri, size kırıldıklarında kavga etmek yerine yanınızdan giderler ve bir süre gelmezler. Onların nazını çekmeye de alışmak gerekir. Diğer kedi türleri size kızdığında tırnaklı ile size zarar vermeye çalışabilirler ama siyam cinsi kedi türleri çok uysal ve sakin olduklarından size patileriyle zarar vermeye çalışmazlar.

Siyam cinsi kedi türleri, diğer kedilere göre eğitimleri daha uzun süre alır ve bu yüzden siyam cinsi kedi türlerini küçükken sahiplenilmeli ve öyle eğitime başlanılmalıdır. Çok temiz olan bu kedi türleri kendi bakımlarını kendileri yaparlar. Ancak kedinizin tüy sağlığını korumak için haftada en az iki kez tüy taraması yapılmalıdır. Diğer kedi türlerinde de olduğu gibi ilkbahar ve sonbahar aylarında, siyam cinsi kedi türleri de tüy dökmeye başlarlar. Yapmanız gereken şey ise kedilerinizin tüylerini düzenli bir şekilde fırçalamak ve tüy sağlığını korumaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git