Cilt Bakımı

Siyah Noktalar İçin Bitkisel Formül

Gözeneklerin açılması ve cildin pürüzsüzleşmesi için bitkisel kese uygulamasını her gün yapabilirsiniz.
Kozmetik kil cildin salgıladığı fazla yağı emer. İnce öğütülmüş yulaf ve badem ise cildinizi yumuşak bir biçimde soyar. Lavanta, nane ve karakafesin antibakteriyal özelliği vardır. Lavanta esansiyel yağı cildin yağ dengesini de korur.

Siyah noktalar ve  sivilceler için bitkisel formülün içine girecek bileşenler:

200g yulaf
75g badem
2 çorba kaşığı kuru lavanta
1 çorba kaşığı kuru nane
1 çorba kaşığı kuru karakafes yaprağı
60g kozmetik kil

Hazırlanışı:
1-Yulaf, badem ve kuru bitkilerini ayrı ayrı bir kahve öğütücüsünde ya da robotta öğütün. Daha sonra öğütülmüş bitkileri ve tahılları birbiriyle karıştırın.
2-Kozmetik kili, tahıl ve bitki karışımına ilave edip karıştırın. Hazırladığınız yüz kesesi malzemesini ağzı kapalı bir kapta, serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.
3-Kullanırken bir tatlı kaşığı karışıma yeterince ilik su ilave ederek macun kıvamına getirin. Yüzünüze bu karışımla masaj yapın, ılık suyla durulayın.

Peki Siyah Noktalar ve  Sivilceler sıkılmalı mı?

Vücudunuzdaki sivilceleri hiç bir zaman kendiniz sıkmaya kalkışmayın. Neden böyle bir şey söylediniz diyeceksiniz. Hemen açıklayalım.
Yüzünüzdeki sivilceyi sıkarken sivilcenin derinizin altına iyice girmesine yol açabilirsiniz. Sivilceyi derinin altına iyice gömdüğünüz zaman, iltihap daha çok yayılır ve sivilceniz büyümüş olur. Büyüyen sivilce sizi tekrar, yüzünüzle oynamaya itebilir. Böyle de yapınca yüzünüzde ilerde kahverengi lekeler çıkar. Yüzünüzde bol miktarda sivilce varsa eğer yapmanız gereken şey çok basit. Hemen bir cilt hastalıkları alanında uzman olan bir doktora görünün. Doktor size gereken kremleri, gereken ilaçları verecektir. Eğer siz hayır ben doktora gitmek istemiyorum, yüzümdeki sivilceleri kendim sıkacam diye bir düşünceye kapılırsanız yanlış yapmış olursunuz ve ilerde yüzünüzdeki lekelerle her zaman uğraşmak zorunda kalırsınız.

Sivilce ve siyah noktaları sıkmak zararlı mı?

Sivilceler, bir çok insanın hayatında belli dönemlerde yer bulmuş cilt kusurlarıdır. Çoğu insan bu sivilcelerden kurtulmak için, çeşitli kremler, çeşitli sabunlar ve ilaçlar kullanmaktadır. Kimileri ise, sivilcelerini sıkıp patlatmaktadır. Bu yazımızda sivilceleri sıkmanın zararlı olup olmadığı konusuna değineceğiniz.
Öncelikle şunu söyleyelim sivilceleri sıkmak oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü siz sivilceleri sıktıkça, sivilceler inatla çoğalır, teninizin başka bölümlerine de inatla yayılır. Ayrıca sivilceleri sıktığınızda cildiniz kanadığı için cildinizde kahverengi lekeler oluşabilir.

Eğer sivilce sorununuz varsa yapmanız gerekenler şunlar:
Sivilce probleminiz varsa öncelikle yapmanız gereken bir dermatoloğa gitmek. Sivilceleriniz hakkında en doğru kararı doktorunuz verir.
Doğal cilt maskeleri ile de sivilcelerden korunabilirsiniz,
Piyasada satılan bazı sabunlar (kükürtlü sabun) cildinizi kurutarak sivilcelerin oluşumunu engelliyor.
Son olarak benim size tavsiyem, hiç bir zaman sivilcelerinizi sıkmayın, siz sıktıkça o da inatla yayılır, bunu bilin. Sonra ilerde pişman olmayın.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu