Sağlık

Sigara Nasıl Bırakılır?

En Doğru Sigara Bırakma Yöntemleri

Birçok hastalığa ve ölüme neden olan sigara dünya ölüm nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Sigara nasıl bırakılır?

Sigarayı bırakmak için önce sigaranın neden olduğu hastalıkları bilmek gerekir. Sigara başta kanser, felç, koah, kalp hastalıkları, kan hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Yılda 6 milyon insan sigaraya bağlı olarak gelişen hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Sigara içmek bir alışkanlık olduğu için sigarayı bırakmak için bu alışkanlığı terk etmeniz gerekiyor.

Sigara Bırakırken Kahve ve Çayı Bırakmayın

Sigara ve çay, kahve sigara içenler tarafından bütünleşmiş davranışlardır. Genelde yaygın olan yanlış davranış sigara bırakıldığı zaman çay ve kahvenin de bırakılmasıdır.

Zihin her ikisini bir bütün olarak algıladığı için sigara bıraktıktan belli bir süre sonra bir fincan kahve içilmesi tekrar sigara içmeye çağrışım yapacaktır.

Bu yüzden sigarayı bırakın ama kahve içmeye devam edin. Beyin her ikisinin de farklı kavramlar olduğunu anlasın. Bu şekilde beynimize kahve ve sigara artık beraber değil mesajını vermiş oluyoruz.

Sigara Bırakırken Spor Yapın

Spor yapmak vücutta mutluluk hormonu salınmasını arttırır. Spor yaparak hem mutlu hem sağlıklı olursunuz. Temiz havada yürüyüş ve koşu kendinizi daha dinç hissetmenize neden olacak ve zihninizi dağıtacaktır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakmaya karar vermek ve kararlı olmak gerekir. İlk 24 saat vücutta bulunan nikotin atılmaya başlar. Sigarayı bıraktığınız ilk haftada sigara içilen ortamlara girmeyin.

Sigara içme isteğiniz geldiği zaman zihninizi meşgul edin. Hobilerinize zaman ayırın, kitap okuyun veya spor yapın.

Değişik meyve çayları yaparak sürekli yanınızda bulundurun.

Sakız çiğneyip ve meyve tüketin. Özellikle yemek sonrası gelen istek için bolca su için ve duş alın. Sigara içme isteği geldiği zamanlarda kesinlikle boş kalmayın ve kendinize bir uğraş edinin.

Bu bir hobi veya bir iş olabilir. Belli bir süre sonra ben istediğim zaman bırakabiliyorum zaten deyip tekrar başlamayın.

Sigara Bırakırken Psikolojik Destek Alın

Sigara içmenin altında mutlaka bir psikolojik neden yatar. Fiziksel bağımlılıktan çok psikolojik bağımlılık vardır. Mutlaka uzman birinden profesyonel destek alın.

Çok yoğun stres altında olduğunuz zaman bir taneden bir şey olmaz deyip sakın içmeyin. Ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyerek bu konuda size hassas davranıp destek verebilirler.

Sigara Bırakma İlaçla Olur mu?

Sigara bırakma yöntemleri arasında ilaç ile bırakmada vardır. Ama öncelikle beyninizde bu kararı kesin olarak vermeniz gerekecektir.

Bu konuda ne kadar kararlı olursanız başarı hisseniz o kadar yüksek olur. Sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda sigara bırakma merkezlerine başvuru yapabilir ve ilacı alabilirsiniz.

İlacın kullanma talimatına uymanız ve birebir yerine getirmeniz gerekecektir.

Günlük sigaraya verdiğiniz para cebinize kalacak. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Hem karlı hem sağlıklı bir tercih yapmış olacaksınız.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu