Sağlık

Sigara Akciğer Kanserini Nasıl Tetikliyor?

Akciğer Kanseri Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi

Sigara kullanmak birçok insanın akciğer kanserine yakalanmasına neden olmaktadır. Her yıl ortalama otuz – kırk bin kişi akciğer kanserine yakalanmaktadır. İnsanların akciğer kanseri olmalarında ilk sırayı ise sigara kullanımı almaktadır.

Sigaraya karşı bağımlılık kazanmış olan hastalar uzun kullanımları sonucunda sigaradan kaynaklı kanser hastası olmaktadırlar.

Akciğer kanseri erkek olanlarda en sık görülen kanser türü olmaktadır. Bu kanser türü kadınlarda ise beşinci sırayı almaktadır.

Her sene otuz bin kişiye konulan akciğer kanseri tanısı kadınların yakalandığı kanser hastalıklarının yüzde beşini, erkek hastalarda ise yüzde yirmi ikisini oluşturmaktadır.

Kanser nedeni ile ölenlerin yüzde otuzu sigara yüzünden ölür iken akciğer kanseri nedeni ile ölen hastaların oranı ise yüzde seksen sekize ulaşmaktadır.

Sigara akciğer kanserini nasıl tetikliyor sorusunun cevabı ise sigaranın içinde bulundurduğu zararlı maddeler ile ilgilidir.

Akciğer Kanseri En Ölümcül Kanser Çeşididir

Akciğer kanseri tüm kanser türleri arasında en fazla görülen kanser türüdür. Ayrıca bu kanser türü yakalanan hastaların ölüm oranlarına bakıldığında en fazla ölüme götüren kanser hastalığıdır.

Akciğer kanseri de kendi içerisinde bazı türlere ayrılmaktadır. Bu türlerden birisi adeno adlı tür, diğeri de yassı hücreli denilen akciğer kanseri türüdür.

İki kanser çeşidi de büyük hücrelere sahip kanser çeşididir. Bir diğer grubu oluşturan küçük hücreli olan akciğer kanserinin ise akciğer kanserlerinin tüm türlerinin içindeki oranının yüzde yirmi civarında olduğu biliniyor.

Akciğer Kanserini En Fazla Tetikleyen Sigara

Akciğer kanseri meydana gelme nedenleri bakıldığında bu kanserin ortaya çıkmasında birçok etkenin etkili olduğu görülmektedir.

Ancak bu etkenlerin arasında ilk sırada sigara yer almaktadır. Sigara içen kişilerde içtiği andan itibaren akciğer içerisinde yer alan bronşların dokularında ve hava kesecikleri içerisinde birçok değişim meydana gelmektedir.

Bu değişimler normal hastalıklarda geçici olur iken sigara kullananlarda devamlı hale gelmektedir.

İçilen sigara miktar olarak artmaya başladığında ve içilen zaman da uzun yıllara vardığında hücrelerde meydana gelen bu değişiklikler kanser hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.

En çok sigaranın neden olduğu akciğer kanseri en fazla sigaraya genç yaşlarında başlayan ve uzun yıllar da sigarayı içmeye devam edenlerde görülmektedir.

Akciğer kanserinin bir diğer nedeni ise hormonların yarattığı faktörlerdir. Ayrıca yaşanılan yerdeki havanın kirli olması da bu kanseri tetiklemektedir. Ancak sigaranın etkisine bakıldığında bu nedenler kanserin oluşmasında daha az etkili olmaktadır.

Akciğer Kanseri Tedavilerinde Kullanılan İlaçlar

Akciğer kanseri kanser türleri içerisinde en çok öldüren çeşit olmasından dolayı bu hastalıktan korunmak gerekmektedir.

Akciğer kanseri ile ölümler tıptaki gelişmeler ile birlikte azalmış olmak ile birlikte bu tedavilerde akıllı ilaçların etkisi büyüktür.

Bu ilaçlar vücutta sadece kanser hücresini hedef alarak onu yok etmeye yönelik çalışmakta, bu da hastanın ilaçlardan ve hastalıktan etkilenme oranını düşürmektedir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu