Hayvanlar Alemi

Sfenks/Tüysüz Kedi: Özellikleri Nedir ve Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Tüysüz Kedi, dünyada Sfenks adıyla tanınan ve tüysüz görünümüyle çok ilgi gören türlerden biridir. Bu kedinin kökeni, KanadaToronto’ya dayanmaktadır. Kanada’da, evcil bir kediden doğan tüysüz yavru, zaman içinde çoğaltılmış ve tesadüfen ortaya çıkan bu tür dünyada hayli ilgi görmüştür. Görünümünden dolayı bu kediler, Mısır’da bulunan Sfenks heykellerine benzetilmiş ve bu adı almıştır. Bu kedilerin karakterleri görünümleri kadar ürkütücü olmayıp, son derece sıcakkanlı bir yapıya sahiptir.

Tüysüz kediler, kendileri ile ilgilenen ve bakan sahiplerine karşı son derece sadıktır. Hatta Sfenksler, bu uysal ve dingin karakterleri nedeniyle dünyada “tedavi kedileri” olarak ün yapmıştır. Oyun oynamayı seven özellikleri ile de insanların dikkatini çeken tüysüz kedilerin ortalama ömrü 7-15 yılı bulabilmektedir.

Peki, bu kedilerin bakımı nasıl olmalıdır? Sfenks kedisinin özelliklerini ve bakımında dikkat edilmesi gerekenleri kısaca özetlemeye çalışalım.

 

Sfenks/Tüysüz Kedilerin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

Sfenksler, tüysüz olarak bilinse de bazılarında çok hafif tüy taşıyabilirler. Bu kedi türleri hafif kaslı bir yapıya sahiptir. Buna karşın bacakları ince ve patileri nispeten küçük ve yuvarlaktır. Genellikle Sfenkslerin şirin ve yuvarlak bir göbeği vardır. Gergin ve sıcaklığı hissedilen derileri erken dönemlerde hafif buruşuk olabilir. Tüysüz kedilerin dışa doğru sivri ağızları, üçgen kuyrukları ve ince uzun kuyrukları vardır.

Görenlerin hemen dikkatini çeken, oyuncu ve hareketli tüysüz kediler, sadece sahiplerine karşı değil, diğer insanlara ve canlılara da sıcakkanlı davranmaya meyillidir. Sfenks kedileri genellikle zeki kedi türleri arasında kabul edilir. Yabancılardan ve diğer hayvanlardan pek korkmayan Sfenkslerin bazıları evcil köpeklerle bile arkadaşlık kurabilmektedir.

İnsanlarla ve özellikle kendileri ile ilgilenen çocuklarla oyun oynamayı seven tüysüz kediler, genellikle ilgili ve meraklı oldukları için diğer hayvanların saldırılarına karşı dikkatli bir şekilde kaynaştırılmalıdır.

Sfenks/Tüysüz Kedilerin Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?

Sfenksler genellikle az tüylü oldukları için özellikle soğuk hava koşullarına karşı korunmalıdır. Eğer sürekli soğuğa maruz kalan ortamlarda yaşıyorlarsa onlara özel kıyafetler kullanabilirsiniz. Fazla tüy taşımayan derileri, onları rahatsız etmeyecek yağ/losyon türü ürünlerle nemlendirilebilir. Yine bu kediler, derilerine zarar vermeyecek, özel üretim şampuan, yağ veya losyonlar kullanılarak haftada bir yıkanmalıdır. Kulak temizliği yaparken kulak çubuğu yerine temiz ve yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Tırnakları haftada bir kez kesilmelidir. Yiyecek seçimi yaparken onların ihtiyaç duyacağı mineral ve vitamine sahip mamalar tercih edilmelidir. Tüysüz kedilerin dişleri her gün veya haftada bir fırçalanmalıdır.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu