YaşamYaşam Tarzı

Serenay sarıkaya kimdir Nerelidir boyu kilosu kaç

serenay sarıkaya kimdir

seranay sarıkaya boyu

1 Temmuz 1991 tarihinde Ankara’da doğan güzel oyuncu Serenay Sarıkaya kimdir sorusu son yıllarda izlenme oranları hızla yükselen Fi dizisiyle de ilişkilidir. Ortaya koyduğu performansla adından söz ettiren genç ve başarılı oyuncu aynı zamanda parlak kariyer ve eğitim hayatıyla da dikkatleri çekiyor. Henüz altı yaşındayken anne ve babası boşanan Serenay Sarıkaya annesi Ümran Sarıkaya ile birlikte yaşarken İstanbul Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde tiyatro bölümünde okudu. 2007 yılında zamanın Çek Cumhuriyeti adıyla bilinen ülkede gerçekleştirilen “Avrupa Gençler Güzellik Yarışması’na katılmaya hak kazanan Serenay Sarıkaya, Türkiye’yi temsil ederek dördüncü olmuştur. Aynı zamanda Jüri Özel Ödülü’nün de sahibi olmayı başaran Sarıkaya sonrasında 2010 yılında “Türkiye Güzellik Kraliçesi” yarışmasında ikinci olmayı başarmıştır. Ümran Sarıkaya ve Mustafa Sarıkaya’nın kızı olan Serenay Sarıkaya eğitim açısından yurt içi ve yurt dışı diplomaları bulunmaktadır. 27 yaşında olan güzel oyuncu 2015 yılından beri oyuncu Kerem Bürsin ile birliktedir. 1.75 boyundaki yıldız isim 15 yaşından beri türlü yarışmalarda ödül sahibi olurken Serenay Sarıkaya kardeşi de vardır.

İlk Filmi; Plajda

Güzellik yarışmalarında beklenmedik bir şekilde ödüller kazanarak adından söz ettiren Serenay Sarıkaya 16 yaşında olmasına rağmen ilk sinama deneyimini de 2008 yılı içerisinde yaşamıştır. Deneyimli oyuncularla birlikte “Plajda” filminde rol alan Serenay Sarıkaya”ya Sarp Apak gibi isimler eşlik etmiştir. Sonrasında ise Oktay Kaynarca’nın kızı rolünde “Adanalı” dizisinde oynamıştır. Dizi sektörüne “Adanalı” ile giren Serenay Sarıkaya 2010 yılında ise adından çok daha yüksek sesle söz edilmesini sağlayan “Lale Devri” dizisine girmeyi başarmıştır. Yeşim karakterine hayat veren Sarıkaya’nın kariyer basamaklarını ikişer ikişer çıkmasını da reyting başarısıyla açıklanabilir. 2013 yılında ise gençlik dizisi olarak çok başarılı olan “Medcezir” dizisinde zengin aile kızı Mira karakterini canlandırmıştır.

seranay sarıkaya kilosu

Kariyer Basamaklarında Hızlı Yükseliş

Nejat İşler, İştar Gökseven, Zerrin Tekindor, Merve Çağıran gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı aşk filmi “İkimizin Yerine” adlı sinema filminde gösterdiği performans ile çok beğenilen Serenay Sarıkaya ailesi adına da gurur verici bir başarıyı genç yaşında elde etmiştir. 2016 yılında gösterime giren filmin başarısında büyük pay sahibi olan başrol oyuncusu Sarıkaya son olarak ise Azra Kohen’in kitabından uyarlanan internet dizisi “Fi”de oynamıştır. Puhu TV üzerinden yayınlanan dizide Sarıkaya’ya Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi eşlik etmiştir.

Serenay Sarıkaya Film ve Dizileri

serenay sarıkaya

Belirtilen oyunun yer aldığı filmler;

 • Plajda
 • Peri Masalı
 • Limon Ağacı
 • Paramparça Aşklar
 • Adanalı
 • Yer Gök Aşk
 • Lale Devri
 • Behzat Ç
 • Medcezir
 • İkimizin Yerine
 • Günaydın Sevgilim
 • İklim Meselesi

Şeklinde belirtilmektedir.

Serenay Sarıkaya Oyuncu Ödülleri

 1. Altın Kelebek Televizyon Yıldızları Ödülleri- En iyi kadın oyuncu (2014)
 2. Altın Kelebek Televizyon Yıldızları Ödülleri-En iyi kadın oyuncu (2015)

Komedi türü başta olmak üzere aşk, dram, aksiyon ve polisiye türlerinde bulunan çeşitli dizi ve filmlerinde rol alan Serenay Sarıkaya 10 yılı aşkın kariyerinde önemli başarılara imza atarken genç yaşına rağmen çeşitli ödülleri elde etmeyi başarmıştır. Aynı zamanda çeşitli üniversite ve kulüpler tarafından verilen ödüllere de sahip olan Sarıkaya, güzellik yarışmalarından gelerek dizi ve filmlerin değişmez başrolleri arasına girmeyi başarmıştır.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu