YaşamTeknoloji

Savaş Uçaklarının Önemi Ve En İyi 10 Savaş Uçağı

Savaş Uçaklarının Önemi Ve En İyi 10 Savaş Uçağı Geçmişimize baktığımızda bir çok yenilikçi devrimin gerçekleştiğini görürüz.. Geçmişte en iyi olarak bilinen şeyler, gün geçtikçe yerini başka teknolojik ürünlere bırakıyor. Şuan günümüz de en iyi olarak bilinen şeyler de gün geçtikçe yavaş yavaş önemini yitirmiş olacak. İlerleyen zamanlarda, şuan da tahmin bile edemeyeceğimiz birçok yenilik bizleri bekliyor olabilir.

Birçok ileri teknoloji ülkesi, jetlerin maksimum güç ve hızları ile  birbirleriyle rekabet içerisinde. Savaş uçaklarının özellikleri ve yetenekleri, savaş kabiliyeti açısından ülkeler için oldukça önemli bir yere sahip. Savaş esnasında kara ve denizden çok hava kuvvetleri önem arz etmektedir. Karadan veya denizden yapılan herhangi bir savaşta, savaş uçakları savaşın gidişat ve sonucunu belirleyebilir.  Bu yüzden ülkeler en iyi savaş uçağı üretme konusunda sürekli yeni adımlar atmakta ve yeni tasarımlar ortaya çıkarmaktadır.

hangi ulkenin ne kadar savas ucagi var | Moda Ve Kombin Önerileri
hangi-ulkenin-ne-kadar-savas-ucagi-var

Güçlü ülkelerin ürettiği birçok savaş uçağı markası var ama çoğu insan en hızlı ve güçlü olan jeti merak ediyor. İşte günümüz teknolojisinde bulunan en iyi 10 savaş uçağı;

10. F-16 Savaş Uçağı

Dünyanın en popüler uçaklarından biridir. Gelişmiş savaş yeteneklerine sahip olan bu uçak, ilk olarak ABD Hava Kuvvetleri’nin hava üstünlüğü misyonlarını gerçekleştirmek için tasarlandı. Daha sonra, en son teknolojilerin dahil edilmesiyle F-16, çok amaçlı bir savaş uçağına dönüştü.

9. F15 Kartal

Bu jet, maksimum 1650 mph hızıyla 10.000 metre yükseklikte uçma potansiyeline sahiptir. 1967 yılında McDonnell Douglas tarafından tasarlandı. Uçağı bu kadar güçlü kılan şey ise sağlam bir kontrol sistemine sahip olmasıdır.

8. Saab JAS 39 Gripen

Saab JAS 39 Gripen tek motorlu, hafif ve çok amaçlı savaş uçağıdır. Bu uçak, İsveç Havacılık Şirketi “Saab” tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu savaş uçağı, İsveç Hava Kuvvetleri için büyük bir öneme sahiptir. Saab JAS 39 Gripen, ilk uçuşunu 1988’de gerçekleştirdi. Uçuş sonrası mükemmel performansından dolayı 1997’de dünyaya sunulmuş ve mükemmelliğin simgesi haline gelmiştir.

7. MiG 35

Rus kökenli ünlü Mikoyan MiG serisi uçaklar, günümüz savaşlarına yabancı sayılmazlar. Mig 35, MiG 27 Fulcrum serisinin en büyük evrimidir. Bu uçağın, günümüz uçakları arasında en iyiler konumuna getiren özeliği ise;  gelişmiş aviyonik ve silah sistemlerine sahip olmasıdır.

6. J-10

Chengdu J-10, tüm hava operasyonlarını yapabilen Çin yapımı çok amaçlı avcı uçağıdır. Bu uçak oldukça hafifdir. Aynı zamanda kepçe tasarımı ve delta kanadı ile yapılandırılmıştır . Chengdu J-10, Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri için Çin Halk Cumhuriyeti Chengdu Uçak Şirketi (CAC) tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

5. Sukhoi Su-35

savas ucagi modelleri | Moda Ve Kombin Önerileri
savaş uçağı modelleri

Sukhoi Su-35, Rus yapımı bir uçaktır. Bu uçak uzun menzilli, ve birkaç farklı amaçlı, tek kişilik avcı uçağıdır. Uçak, bir hava kuvvetleri savaşçısı olan Su-27’den ilham alınarak tasarlandı ve geliştirildi.

4. Dassault Rafale

Dassault Rafale, Fransız Hava Kuvvetlerinin belkemiğidir. Uçak, Fransa’nın geliştirebileceği silah sistemlerine büyük bir kanıttır. Dassault Rafale, çok yönlü bir uçaktır. Savaş alanının gereklerine göre hava tahakkümü, kara saldırısı, istihbarat ve nükleer caydırıcı misyonlar gerçekleştirebilir.

3. F-35 Yıldırım II

Yıldırım II, gelişmiş entegre sensörler ile birçok misyon için tasarlanmış tek kişilik ve tek motorlu bir savaş uçağıdır. Geleneksel olarak istihbarat, gözetleme, keşif ve elektronik saldırı misyonları gibi yetenekleri olan bu uçak çok sayıda uzman tarafından yapılmıştır.

2. Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon, Avrupa Ülkelerinin en büyük ve en işbirlikçi askeri çabalarının bir sonucudur.  Bu savaş uçağı, modern sensörler ve aviyoniklere sahip beşinci nesil özelliklere sahiptir. Hassas kılavuzlu silah ve Supercruise gibi yeteneklerle donatılmış bu uçak dünyanın en iyi savaş uçaklarından biri konumundadır.

1. F-22 Raptoru

yeni savas ucaklari | Moda Ve Kombin Önerileri
yeni savaş uçakları

Lockheed Martin F-22 Raptor, dünyanın en iyi on savaş uçağı arasında ilk sıra da yer almaktadır. Bu süper yeteneklere sahip uçak, radar için neredeyse görünmezdir. Süper manevra kabiliyetine sahip son derece gelişmiş çift motorlu olması, bu uçağı en iyisi yapan sebeplerden biri. F-22 Raptor, 2005 yılında ABD Hava Kuvvetlerine katılarak, eklenen yeni özellikler ve tasarımlar sayesinde savaş uçakları arasında yeni bir çığır açtı.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir