Diyet ve Zayıflama

Sağlıklı Beslenme Piramitleri

Beslenme Piramitleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Lise dönemlerinden kalma olan bilgilerimizi hatırlayacak olursak eğer sağlıklı beslenmek yine bazı besin piramitlerine bağlı kılındı.

Fakat başka ülkeler içinde aynı şey geçerli mi? Liseden kalma çeşitli bilgilerimizi hatırlamaya çalışacak olursak sağlıklı beslenme, çeşitli besin piramitlerine bağlıdır.

Amerika Besin Piramidi

ABD içerisinde bilim adamları tarafınca hazırlanan besin piramidine değinecek olursak;

  • Piramidin en altında günlük olarak 6 – 12 porsiyon kadar tahıllar bulunmaktadır.
  • İkinci bir diğer basamak içerisinde günlük – 8 porsiyon kadar sebze ve meyvelere yer verilmektedir.
  • Üçüncü basamak içerisinde yine günlük olarak 3 – 4 porsiyon süt ve süt ürünleri beraberinde 2 – 4 porsiyon ete yer verilmektedir.
  • Piramidin en yukarısında da günlük olarak 1 porsiyon ile yağ ve şekerler oluşturmaktadır.

California Besin Piramidi

California Üniversitesi içerisinde geliştirilmiş olan besin piramidine değinecek olursak 1. Basamak içerisinde 6 – 12 porsiyon beraberinde meyve ve sebzeler bulunmaktadır.

Diğer basamak da olmasına rağmen yine 1. Basamak kadar da önemli olan posa miktarı oldukça yüksek oranlarda olan tahıllarda var.

Protein oranları yüksek besinler yine üçüncü basamak içerisinde yer alıyor. Bunlara et, süt ürünlerini örnek verebiliriz.

Bunlara ek olarak deniz ürünleri, nohut ve yumurta beyazı da katılabilir. Bir tek tadımlık olanı da karabiber ve daha farklı baharatlardır.

Akdeniz’e Ait Besin Piramidi

Akdeniz besin piramidinin yine ilk iki basamağını da ekmek, pirinç, kuskus, markana ve meyveler ile sebzeler oluşturmaktadır.

Fakat yine meyve ile sebzeler kendi içlerinde de ayrım yapılarak tüketilebiliyor. Bunlara ek olarak günlük olarak kategoriye de zeytin yağı, yoğurt, peynir de katılmaktadır.

3 basamak içerisinde ise yine balık ve deniz ürünleri de yine yumurta ve tatlı olarak hafta içerisinde birkaç kez tüketilir. Aylık ise oldukça az oranlarda alınması planlanan yiyecek türleridir.

Asya Besin Piramidi

Asya besin piramidi belirli oranları vermemektedir fakat yine gıdaların ne kadar sıklık ile tüketilmeleri gerektiği hakkında bilgiler verebiliyor.

En yüksek porsiyon değerlerini de yine pirinç ürünleri, tahıl ürünleri ve ekmekler oluşturmaktadır.

İkinci basamak içerisinde de yine meyve ile sebzeler, sebze yağları ve günlük olarak alınması önem arz edenler oluşturmaktadır.

Eğer ki istenilirse balık ile deniz ürünleri de günlük gruplar içerisinde bulunabilmektedir. Haftalık olarak da alınması önem arz edenler yine yumurta, şekerden ibaret olmaktadır.

Kırmızı et ise yine ara sıra da yenilebilecek gıdalar arasında yer alıyor.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu