Kadın Modası

Sağlığınızı Bozan Moda Alışkanlıkları

Sağlık insan yaşamının en önemli olguları arasında geliyor. Kişinin eğer sağlığı yerinde değil ise yapılabilecek çok da bir şey yok. O yüzden kaliteli bir yaşam için mutlaka kişinin sağlığını bozan alışkanlıklardan uzak durması gerekiyor ki bunlardan bir tanesi de son derece moda diye illa giyilmesi gerektiği düşünülen moda alışkanlıkları. Oysa bu ürünler kim hangi yaşta giyerse giysin insan sağlığını son derece olumsuz bir biçimde etkiliyor.

Bu moda alışkanlıkları neler sorusuna verilebilecek olan yanıtlara baktığımızda ilk karşımıza çıkan ürün topuklu stiletto denen ayakkabılar. İnsanın tüm vücudunun ayakları üzerinde olduğu düşünülürse omurga yapısını son derece olumsuz bir biçimde etkilediği rahatlıkla söylenebilir. Sürekli olarak topuklu ayakkabılar üzerinde durmanın kişinin yorulmasına da neden olduğunu ifade etmek gerekir. Ayrıca sürekli olarak giyildiğinde kalça ve omurga yapısını bozduğu da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Çapraz sporcu sutyenleri ile dar kalıpta olan sutyenler de insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Göğüsleri ileri derecede sıkıştırdığı için kişinin nefes alması yönünde sorunlar ortaya çıkarken bunun yanı sıra boyun, sırt ve omuz için risk içeren durumlar ortaya çıkıyor. Moda alışkanlıkları konusunda bir diğer önemli olan kötü alışkanlık ağır olan küpe ve kolyelerin kulak ve boyundan hiç çıkarılmaması. Bu da gerek kulak, gerek boyun sağlığını riske atıyor ve boyun fıtığı gibi sorunlara yol açabiliyor.  Eğer kişi cüzdan taşıyor ise onun bile hafif olanını tercih etmeli. Kesin olarak uzak durulması gereken ürünlerden bir tanesi de aşırı dar kalıplı olan pantolonlar. Kan dolaşımını olumsuz etkiliyor ve farklı türden sağlık problemlerine yol açıyor. Keza sentetik tarzı giysiler de direkt olarak tene değdiği zaman alerji vb. sorunlara yol açıyor.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir