Saç Bakımı

Saçları Her Gün Yıkamalı Mıyız?

“Saç her gün yıkanır mı?” demeden önce şampuanların ne işe yaradıklarına gelelim. Saçlarımız sebum ismi verilen bir çeşit yağ üretmektedir.

Şampuan yine saçımızda birikmekte olan kirleri arındırmaktadır ve yağları da hapsetmektedir.

Yeni nesil olan şampuanların da birçoğu sadece saçı temizlemek yerine saç derisini de beslemeyi ve saç bakımı yapmayı da kolaylaştırmaktadır. Eğer ki saçlarınız aşırı derece de yağlanmaktaysa bu bakımları yapmanız iyi olur. Saçların her gün yıkanması konusunda uzmanlar da kararsız desek yeridir.

Birinci grup yani bir grup uzmanlar saçların her gün yıkanmasının doğru olmadığını söylüyorlar ve bunun nedeni de kimyasalların saçın üretmiş olduğu faydalı yağları ortadan kaldırdığını ve saç derisini de kurutarak deri hassasiyeti ve kepeklenme gibi önemli problemlere yol açabildiğini söylüyorlar.

Saçınız Kirlendikçe Yıkayın

Saçları gün aşırı ve iki günde bir yıkamanın da doğru olduğunu söyleyen uzmanlar yalnızca oldukça nemli bir bölgede yaşamaktaysanız veya da çok ince saçlarınız bulunuyorsa her gün yıkamanız doğru diyorlar. Saçın üretmiş olduğu yağ saç derisini koruyucu bariyer yapmaktadır. Saçlarınızı ne zaman yıkayacağınız da yine sadece saç sahibine bağlı.

Ne zaman kirlenirse o zaman yıkamanız en doğrusu olacaktır gibi görüşler de bir takım uzmanlardan çıkmaktadır. Yine bu görüşün aksini savunan uzmanların sayısı da az değil.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek için Her Gün Yıkayın

Bir grup uzmanlar da saçın her gün yıkanması gerektiğini önemle iddia ediyorlar. Saç ve kafa derisi uzmanları sağlıklı saçlara sahip olabilmek için sağlıklı kafa derisine ihtiyaç duyulduğunu ve sağlıklı kafa derisi için de saçların her gün yıkanması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca uzmanlar sağlıklı saç derisi, sağlıklı olan köklere bağlı olmaktadır.

Eğer başınızı her gün yıkamazsanız fazla yağlar ve kalıntılar atılmaz ve saçlarınız da kolay bir şekilde uzamaz.

Yine saçların her gün gün aşırı olarak yıkanabileceğini belirten uzmanların ortak görüşlerinden birisi de yine eğer her gün vücudumuzu yıkayabiliyorsak ellerimizi sıklık ile yıkıyorsak yine dişlerimizi de günde 2 kere fırçalayabiliyorsak saçlarımızı neden yıkamayalım?


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu