Saç Bakımı

Saça Uygulanan Keratin Tedavisi Hakkında Her Şey

Düzene girmeyen sürekli farklı yönlere kıvrılan saçlarla mı mücadele ediyorsunuz Dolaşmış saçınızı açmak için uzun zaman harcıyor musunuz? Cevabınız evet ise bütün bunlar için tek çözüm var. O da  keratin saç bakımı… Bu devrim niteliğinde defrize uygulaması ile kıvırcık kuru ve kaba duran saçlarınızla başa çıkabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey güvenilir bir kuafördür.

Saçınızın %90’ını oluşturan protein keratindir. Keratin saçı hasarlardan koruyan önemli bir proteindir. Keratinde bulunan amino asitler saçınıza gereken gücü ve esnekliği veren kükürt köprüleri oluşturur. Saçınızı keratinden arındırdığınıza, saçlarınız kurur ve kıvırcıklaşır. Olumsuz yaşam koşulları, çevre kirliliği vs. saçınızdan keratini uzaklaştırır.

Bu nedenle de keratinsaç tedavisi uygulanması gereklidir.

Keratin Tedavisi Nasıl Yapılır

Saç stilisti saçınıza keratinçözeltisi uygular. Keratin saç foliküllerinesızar ve saçları demir ile kaplar. Keratin saç güçlendirici özellik içeren bir amino asit kombinasyonudur. Bu amino asitler saç tipinize  uygun bağlarla bağlanır.( Düz, kıvırcık ya da dalgalı.)

Saç yapınızı bir merdiven olarak hayal edin. Tipik olarak düz saçlar normal düz bir merdiven gibi yapılandırılmış bağları içerir. Ancak kıvırcık saçlarda bağlar spiraldir. (merdiven gibi) Bu tedavide keratinler kıvırcık saçlardaki bağları kırar ve bunları kalıcı düz saçlara dönüştürür.

Keratin saç bakımı saç tipinize, saçınızın uzunluğuna, porozitesine ve kalınlığına bağlı olarak 1-2 saat sürebilir.

Tedaviye başlamadanönce stilist kir ve kalıntıları gidermek için saçınız iyi bir temizleyici şampuan ile güzelce yıkar. Saçlarınızı temiz haldeiken bölümlere ayırır. Daha sonra stilistkeratin çözeltisini saçınızauygular ve bir saat bekletir. Bu uygulama saça tekrar kreatin ilave etmenin yapay bir yoludur. Bu işlem parlak, ipeksi, gençleşmiş ve sağlıklı saçların oluşumuna yol açar ayrıca saçın direncini de korur.

Fakat hepsi bu kadar değildir. Keratin size ve saçınıza hayal ettiğiniz saçları elde etmenizin yanı sıra pek çok farklı avantaj da sunar.

keratin nedir
keratin nedir

Keratinin Saçlara Faydası

Keratin uygulamasının saçlara yararı şunlardır:

 • Fön süreniz % 50 oranında kısalır.
 • Yıkamadığınız halde günlerce parlak ve kıvrılmayan saçlarınız olur.
 • Hasar görmüş saçlar takviye edilir ve hacimli bir görünüm sağlanır.
 • Saçlarınız mücadele gerekmeden kolayca şekillenir.
 • Cilt tahrişi ya da saç dökülmesi gibi yan etkilere yol açamaz.
 • Kabarmayan parlak saçlarınızolur.
 • Saçlarınız boyalı ise inanılmaz şekilde parlatır.
 • Saçınızı güçlendirir.

Keratin saç tedavisi saç problemlerinizi çözebilir gibi gözükür.Ancak saçınız tedaviye almadan önce güvenli ve etkili sonuçlar için bazı ön uygulamalar yapmanızda yarar vardır.

Keratin Uygulamasından Önce Yapılacaklar

Bu konuda biraz araştırma yapın ve saç tipinize saç dokunuza ya da saç boyunuza uygun bir keratin tedavi şekli belirleyin.

 • Saçınızıkeratin uygulamasından bir hafta önce derinlemesine temizleyin. Böylece saçınız nemli olduğu için uygulama sırasında oluşabilecek hasar önlenir.
 • Tedaviden 2 gün önce ağır şampuanlar ya da yağlar kullanmaktan kaçının.
 • Almanız gereken diğer önlemleri öğrenmek için kuaförünüzle bir ön görüşme yapın.

Keratin Tedavisinin Brezilya Fönü İle Karşılaştırılması

Brezilya fönü ile keratin tedavisi arasında çok fazla bir fark yoktur fakatkeratin tedavisi uygulaması daha uzun sürer.

Brezilya fönü ile keratin uygulamasında hemen hemen aynı işlemler yapılır. Her ikisi de yarı kalıcı yöntemler arasında geçer. Her iki uygulamada da formaldehit kullanılır. Bu nedenle tedaviye devam edilmeden önce kuaförünüze kullandığı çözeltinin kalitesini ve markasını sormanızı tavsiye ediyoruz.

Brezilya fönüsaçın doğal yapısı üzerindekeratin tedavisi kadar etkili olmaz. Brezilya fönünün uygulandıktan sonrakimyasal çözelti durulanır ve işlemin sonucu aynı gün ortaya çıkar. Öte yandan keratin tedavisinin bekleme süresi 72saattir.

Keratin tedavisi saçınızdaki bağları kalıcı olarak değiştirir ve saçınızı derinlemesine etkileyerek düzleştirir. Brezilya fönü büyük ölçüde saçın kabarıklığını gidermeye ve bukleleri düzeltmeye odaklıdır. Etkisi 3 aya kadar sürer.Keratin tedavisinin etkisi ise çok daha uzun sürer.

Keratin Tedavisi Türleri

Keratin tedavisinin tek alternatifi Brezilya fönü değildir. Keratin uygulamasının kendi içinde çeşitleri vardır. Bu bölümde bu farklı uygulamalara göz atalım.

Cezanne

Bu uygulama saçınızın yapısını kimyasal olarak değiştirmemesinden dolayı tercih edilen hafif bir keratin uygulamasıdır. Keratin tedavisinde olduğu kadar yoğun formaldehit kullanılmaz ve saç köklerinde bulunan, disülfit bağlarını kırmadan saçları düzleştirir.

Düzleştirilmesi gereken dalgalı ve kıvırcık saçlar için idealdir. Özellikle sarı saçlar için daha çok tavsiye edilir. Kalıcılığı 5-6 ay kadar sürer.

Uygulama

 • Kuaför saçınızı solüsyonla kaplamadan önce tutam tutam ayırır.
 • Daha sonra saçınız plastik bir örtü le sarar ve 40 dakika kadar bekletir.
 • Bundan sonraki aşamada saçlarınızı durular ve fönle kurutur.
 • Daha sonra saç köklerinin de etkilenmesi için saçınız düz olarak ütülenir. Çözeltinin durulama yapılmadan saçta 1-2 gün kalması istenebilir.

Sonuç: İnanılmaz derecede parlak ve kıvrımsız saçlar elde edilir.

Trissola Solo

Trissola Sol tedavilerisaçınızın doğal yapısını kalıcı olarak değiştirmeden saçınızı yumuşatır. Bu uygulamada formaldehit kullanılmaz. Temelde bu uygulamanın amacı kuru ve cansız saçlara parlaklık kazandırılmasıdır. Uygulaması kolaydır ve kalın kıvırcık saçlar için tavsiye edilir. Yumuşak ve parlak dalgalar ya da şık bakımlı saçlar isteyen herkese önerilebilir. Uygulandığı saç tipine bağlı olarak 3-4 ay boyunca kalıcılığını korur.

keratini faydaları
keratinin faydaları

 

Uygulama

 • Kuaförünüz saçınızı tutam tutam ayırdıktan sonra tutamları solüsyonla kaplar.
 • Saçınızı plastik bir örtü ile sarar.
 • 45 dakika bekler ve saçı yıkar.
 • Daha sonra saçınız kurutulur ve ütülenir.

Sonuç: Dalgalı saçlar yatışır veparlak kıvrımsız saçlara sahip olursunuz.

GoldwellKerasilk

Bu tedavi zaman alıcı olmakla birlikte sonuçları çok çarpıcıdır. Kabarmayı tamamen ortadan kaldırır. Kuru ve zarar görmüş saçı onarır. Bu toksik olmayan saç bakımı uygulaması, tüm saç türlerinde kullanılabileceği gibi özellikle kalın, kaba ve kabarmaya eğilimli saçlar için önerilir. 5 Aya kadar kalıcılığını muhafaza eder. Pürüzsüz ve şekillendirilebilir saçlar sağlar.

Uygulama

 • Saçınız şampuanlandıktan sonra yumuşatma çözeltisi uygulanır.
 • 15 dk beklenir. Saçlarınız kurutulur ve ütülenir.
 • Saçlar bir kez daha şampuanlanarak yıkanır, kurutulur ve ütülenir. Bütün bu işlemin tamamlanması 3 saati bulur.

Sonuç: Kalın ve hacimli bukleleri yönetilebilir düz saça dönüştürmenin kolay bir yoludur.

Ancak sonuçların daha kalıcı olması için tedavi sonrası bazı önlemler almakta yarar vardır. Bir sonraki bölümde tedavi sonrası yapılması gerekenlere göz atınız.

Keratin Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Daha önce bir keratin tedavisinden sonra 3 gün boyunca saçınıza ısıl işlem uygulamamanız istenirdi. Fakat yeni çıkan ürünlerle sadece yarım saat beklemek yeterlidir. Bununla birlikte kullanılan bazı markalar tedavinin kalıcı olmasını sağlamak için uygulama sonrası bakım gerektirir. En iyi sonuçları elde etmek için uygulamanızda yarar olan güvenlik kuralları:

 • Saçınızı işlemden sonra en az 3 gün yıkamayın.
 • Saçınız ıslatmamak için kuru şampuan kullanın.
 • Düz saçlarınızda hoş olmayan ezikler oluşabileceği için saçınızı 48 saat boyunca bağlamayın ya da kulak arkası yapmayın.
 • Yeni işlem görmüş saçlarınızda bulunan disülift bağlarını bozabileceği için ısı ile saç şekillendirici ürünler kullanmaktan kaçının.
 • Sülfat içermeyen bir şampuan kullanın.Böylece uygulamanın etkinliği ve kullanma süresi artar.

Keratin Tedavisin Yan Etkileri

Keratin tedavisi ile ilgili olasıriskler olup olmadığı halen tartışılan bir konudur. Bazı insanlar sonuçların riskli olduğunu diğerleri ise yüksek kimyasal içeriği nedeniyle işlemi tekrar yaptırmaktan kaçındığından söz ediyor. Ancak asıl dikkat edilmesinden yarar olan birkaç yan etki vardır.

 • Uygulama sırasında saça aşırı ısı verildiği için saç kökleri hasar görebilir.
 • Saçlarını boyalı ise zaman içinde boyanın renginin atma olasılığı vardır.
 • Bazı keratin tedavilerinde formaldehit olmadığı söylenir. Fakat bu söylemde her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle saç tipiniz için en fazla ne kadar formaldehit kullanımının güvenli olduğunu bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir