Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Nasıl Durur?

Merhaba. Takdir edersiniz ki son dönemlerde saç konusuyla ilgili en büyük sıkıntı saç dökülmesidir.  Daha ziyade kadınlarda saç dökülmesi sorunudur.

erkeklerde sac dokulmesi | Moda Ve Kombin Önerileri
erkeklerde-sac-dokulmesi

Erkek tipi saç dökülmesi nedir

Saç tipimiz ne olursa olsun ısı işlemleri, hava kirliliği, bakıma yeteri kadar önem verilmemesi saç dökülmelerini arttıran nedenlerden. Ben de zamanında saç dökülmesi ile ilgili problem yaşayan biri olarak yaptığım araştırmalar ve deneyimler sonucu en kısa yolu bulmuş, bu şekilde saç bakımımı yapmış ve olumlu sonuç almıştım. Tabii ki bu bakım bir kaç aşamadan geçiyor.

Biraz gözünüz korkabilir ya da işi üşengeçliğe vurup “Amaaan, kim uğraşacak?” diyebilirsiniz fakat zararlı çıkan siz olursunuz. Benden söylemesi..

Öncelikle bize lazım olan malzemelerimiz sırasıyla sarımsak, badem yağı, yılan yağı, saç tipimize uygun şampuan, hakiki zeytinyağı sabunu.

Yağ maskemizden başlayalım. Bir kapak ya da kapağınız çok küçük ise bu iki-üç kapak da olabilir, yılan yağı ve badem yağını bir kapa aktarıyoruz. iyice karıştırıp saç diplerimize, özellikle de dökülmenin çok olduğu bölgelere sürüyoruz. Haftada iki gün olmak üzere duştan önce  bir ya da bir buçuk saat gibi bir zaman dilimi içerisinde saç köklerimize uyguluyoruz.

Daha sonrasında da duşta, saçlarımızı iyice duruladıktan sonra hakiki zeytinyağı sabunu ile yıkıyoruz. Saçlarınız bu sabuna alışık olmadığı için hafif sertleşebilir. Bu yüzden sabunla yıkama sonrasında bir kez şampuanla da yıkamanızı öneriyorum.

Eğer ki, “Benim saç maskesiyle uğraşacak vaktim pek olmuyor..” diyorsanız, bir şişe yılan yağını komple şampuanınızın içerisine aktarabilirsiniz. Kullanan biri olarak söylüyorum ki kesinlikle yağlı bir görünüm ya da rahatsız edici bir koku vermiyor.

sac | Moda Ve Kombin Önerileri
saç

Badem yağını şampuana katmanızı söylemememin nedeni ise onun yağlı bir görünüm vermesidir. Duş sırasında önce zeytinyağı sabunu daha sonra da şampuan ile saçlarınızı yıkamanızı öneriyorum.

Sarımsağa gelecek olursak, bu hemen hemen hepimizin bildiği bir yöntemdir. En azından haftada bir kere sarımsağı soyarak saçınızın dökülen yerine sürmenizi kesinlikle öneriyoruz. Özellikle de sarımsağı keserek ikiye böldüğümüzde elimizde hafifçe sıktığımızda içerisinden akan su saç çıkarma konusunda bire bir şifa..

Saç dökülmesini ne durdurur?

Genellikle bayanlarda görülen saç dökülmesi problemi erkeklerin bir kısmında da yoğunlukla görülmektedir. Peki, saç dökülmesini durdurmak mümkün müdür?

Bu yazımızda sizlere saç dökülmesini durduran, Ahmet Maranki’ nin doğal saç dökülmesi ve kellik küründen bahsedeceğiz.

İşte saç dökülmesini durduran, kelliğe iyi gelen bitkisel formül:

Gerekli Malzemeler:

5 g ısırgan yağı,

5 g sarımsak yağı,

5 g zeytinyağı,

5 g badem yağı,

5 g biberiye yağı,

5 g çam yağı,

Hazırlanışı:

Yukarıda saydığımız tüm yağları bir şişe içinde iyice karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu yağı;
1. Hafta her gece,

  1. hafta 2 gecede bir,
  2. hafta 3 gecede bir sürünüz. Bu yağları saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Gece bu şekilde uyuyun. Uyandığınız zaman saçınızı zeytinyağlı bir sabunla iyice köpürtün. 2-3 litre kadar suyun içerisine bir su bardağı kadar üzüm sirkesi koyun ve saçlarınızı sirkeli su ile durulayınız. Tam bir buçuk ay boyunca bu uygulamayı yapın.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Formüller

kadinlarda sac dokulmesi neden olur iste cevabi | Moda Ve Kombin Önerileri
kadinlarda_sac_dokulmesi_neden_olur_iste_cevabı

Gerek bayanlarda gerek erkeklerde saç dökülmesi sıkça görülen bir problemdir. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Stres, vitamin eksikliği, genetik faktör vb. saç dökülmesine yol açar. Bu yazımızda saçın neden döküldüğüne değil, saç dökülmesini nasıl durdurursunuz? Bu konuya değineceğiz.

İşte saç dökülmesine iyi gelen bitkisel formüller:

Lavanta suyu ile saç yıkama:

1 tatlı kaşığı kadar lavantayı 2 bardak suda 7-8 dakika boyunca kaynatın. Banyodan saçınızı doğal bir sabunla yıkadıktan sonra saçınızı nemli bırakacak şekilde kurulayınız. Nemli olan saçınızı lavanta suyu ile iyice ıslatın. Bir saat kadar bekleyin. Lavanta suyu saçınızda en az 1 saat durmalıdır. 1 saat geçtikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz.

Lavanta suyu kürü saçınızın dökülmesini durdurduğu gibi saçınıza parlaklık da kazandıran bitkisel bir formüldür. Banyoya ne zaman girerseniz o zaman lavanta kürünü uygulamanız gerekmektedir. Saç dökülmesine iyi gelen lavanta suyu kürü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ na ait bir bitkisel formüldür.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir