Moda ve Kombin Önerileri

Sabah Baş Ağrılarının Sebepleri

12.08.2018
288
Sabah Baş Ağrılarının Sebepleri

İnsanların Neden Sabahları Başı Ağrır?

Sabah baş ağrılarının sebepleri herkesin merak ettiği konulardan birisidir. Çünkü birçok insan sabah kalktıklarında baş ağrısı ile karşılaşırlar.

Buda gün boyu iş ve sosyal hayatını etkilemektedir. Bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki kullanılan ilaçlar bile fayda etmez.

Dikkat edilmezse migren başta olmak üzere farklı hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Özellikle sabah kalktığınızda başınız ağrıyorsa ya da baş ağrısıyla uyanıyorsanız bunun sebeplerini araştırmanız gerekir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Uykusuzluk

Vücudunuz sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için ortalama 7-8 saat uyumanız gerekir. Eğer bu saatlerden daha az uyursanız vücudunuz panik moduna geçer.

Buda kalbinizin hızlı atmasına, strese ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Bazı ağrı kesiler ağrınızı hafifletse de yan etkilere de neden olur. Aç karnına alınan ağrı kesiciler midede ciddi sorunlara neden olabilir.

Ağrı kesiciye rağmen hala ağrınız varsa yarım saat şekerleme yapabilirsiniz. Şekerleme yarım saatten fazla olursa da baş ağrısına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Çok Uyumak

Uykusuz kalmak gibi normalinden fazla uyumak da baş ağrısına neden olur. Yapılan araştırmalara göre 9 saatten fazla uyumak beyindeki serotonin hormonun düşmesine neden oluyor.

Düzeyi düşen serotonin hormonu ise kan akışını yavaşlattığı için baş ağrısına sebep olur.

Çok uyumakla kaynaklanan baş ağrısı genellikte hafta sonu ortaya çıkar. Bunun sebebi hafta içi düzenli bir saatte kalkarken, hafta sonları ise tatil olduğu için daha çok uykuya meyilli olduğunuz içindir.

Hasta sonu baş ağrısından kurtulmak için hafta içi kalktığınız saatten bir saat sonra kalkmanız gerekir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Alkol Tüketimi

Alkol beyine giden kan hacmini azalttığı için uykunuzu tam alamamanıza neden olur. Yapılan araştırmalara göre alkol hiçbir besin maddesini içermez.

Alkol oksijen taşıyan sağlıklı besinlere de zarar verir. Özellikle alkol, cildin ve yeni hücrelerin oluşmasında hayati önem taşıyan A vitaminini de olumsuz etkiler. A vitaminde kolajen üretimi sağlar.

Alkol ise kolajen kaybına neden olduğu için cildin çabuk yaşlanmasına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Endorfin (Mutluluk) Hormonu

Serotonin hormonu gibi endorfin hormonun düşüklüğü de baş ağrısına neden olur. Mutluluk hormonunun düşük olması beyindeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Araştırmalara göre sabah erken saatlerde endorfin hormonu düşüktür.

Kaygı ve stres, depresyon gibi etkenler bu hormonun düşmesine neden olur. Muz, üzüm, çilek, dondurma, kabuklu yemişler ve bitter çikolata gibi yiyecekler endorfin hormonunu artırır.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Uyku Apnesi

Tıpta obsteüktif uyku apne sendromu olarak geçen bu hastalık halk arasında ise uyku apnesi olarak bilinir. Uykuda ölümlere bile neden olabilecek kadar ciddi bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise gürültülü horlamadır.

Uyku apnesi olan kişiler uyku esnasında solunum durması ile de karşı karşıyadırlar. Tedavisi kadar teşhisi de çok önemlidir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Sinüzit

Sinüzit gibi bazı cerrahi hastalıklarda uyku bozukluklarına neden olacağı için baş ağrısına sebep olurlar. Burun kemiği eğrilikleri, alerjik nezle, yumuşak damak, küçük dilin normalden fazla büyümesi veya sarkması, horlama, solum problemleri çenedeki yapısal bozukluklar da baş ağrısına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Tansiyon

Tansiyon yüksek kan basıncına neden olduğu için baş ağrısını tetikler. Çoğunlukla bu basınçtan kaynaklandığını bilemeyiz. Çünkü baş ağrından başka bir belirti vermez.

Özellikle sebepsiz baş ağrısı çekiyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.