Renklerin Dekorasyonda Önemi

Renklerin Dekorasyonda Önemi
27 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 78 kez okundu.

Doğanın kendi bütünselliği içinde bir gerçekten doğada var olan ana renkler var. Bir de bunun yanında doğanın kendi içinde olmamasına rağmen insanların ana renkleri birleştirerek ortaya koyduğu renkler var ve hepsinin de kendi içinde bir güzelliği, bir farklılığı var. Yani renk deyip geçmemek gerekiyor. Lakin gerek kişiler giyinir iken, gerek bulundukları ortamlarda dekorasyon yapar iken mutlaka doğru renkleri kullanmaları gerektiğini unutmamalı.

Her renk kişi çok sevse bile yakışmayacağı gibi benzer bir durum dekorasyon önerileri için de geçerlidir. Zira doğru ortamda doğru renkleri kullanmak başlı başına bir yeti ister.
Gerek ev, gerek işyeri için dekorasyon yaparken en başta dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle bulunulan mekanın durumudur.

Yani eğer ışık görmeyen bir yer ise kesinlikle koyu renk seçeneği devre dışı bırakılmalı, akla bile getirilmemelidir. Siyah, kahverengi, lacivert gibi tonlar ortamı daha karartacağından uzak kalınmalıdır. Bunun yerine aydınlık, ortamı daha aydınlık gösterecek renkler seçilmelidir. Bej, açık sarı gibi tonlar bu tür mekanlar için idealdir.

Çocuk odalarında da keza açık renkler kullanılması gerekir.
Yatak odası dekorasyon önerileri olarak renkler noktasında ise kırmızı gibi, mor gibi fetiş olabilecek iddialı, kışkırtıcı renkler kullanılmasında mahsur yoktur.
Tuvalet, banyo gibi ortak kullanıma açık olan alanlarda olabildiğine soft olarak tabir edilebilecek renkler tercih edilmelidir. Yani uçuk pembeler, uçuk maviler, yeşilin açık tonları kullanılabilir.

Keza mutfak için ise iştah açan, yemek yapmayı keyifli hale getirecek canlı renk seçimleri doğru olandır. Turuncu, turkuaz gibi renkler kullanılabilir.

Dekorasyon önerileri olarak burada yapılabilecek bir diğer örnek salon ve oturma alanları içindir. Buralarda da yavruağzı gibi, açım turuncu, açık mavi, bej gibi renklerin kullanılması eve yorgun argın gelen kişinin kendisi dinlendirmesine vesile olacaktır.
Her mekanın kullanım amacına uygun olarak dekorasyon yapılabilir. Genç odaları için neon renkler idealdir örneğin. Çünkü gençlerin doğasında coşku ve adrenalin vardır.

Tüm bunların yansıra kullanılan objelerin ne olursa olsun birbiri ile uyumuna da son derece dikkat edilmeli, birbiri ile uyumsuz renkler kullanılmamalı ve uyuma dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git