Rahimde Yapışıklık Varken Hamile Kalınır mı?

Rahimde Yapışıklık Varken Hamile Kalınır mı?
24 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Rahim içinde meydana gelen yapışmalar kadınların oldukça yaygın olarak yaşadıkları sağlık sorunlarından bir tanesi. Birçok nedenle oluşması muhtemel bu yapışıklıklar kadınlarda adet düzensizliğinden düşüklere bir dizi soruna neden olabiliyor.

Özellikle genç kadınların bu konuda en merak ettikleri soru: Rahimde yapışıklık varken hamile kalınır mı? Rahimde yapışıklık varken hamile kalmak yapışıklığın durumuna göre mümkün olsa da bu durum sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye engel olma riski taşıyor.

Bu nedenle tanısı kolayca koyulabilen ve tedavisi mümkün olan bu sorunun çözümü için bir hekime başvurmakta fayda var.

Rahimde Yapışıklık Nedir?

Rahim içi yapışıklıklar çeşitli nedenlerle rahmin belli bir bölümünde meydana gelebilen yapışmalardır. Bu yapışmalar çok küçük çaplı olabildiği gibi, tüplerde ve rahim ağzında tıkanmaya kadar gidebilir. Rahim içi yapışmalar sezaryen ya da kürtaj sonrasında görülebildiği gibi, rahimde bulunan miyomla nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Zaman zaman menopoz sonrasında da kadınlarda rahimde yapışıklık görülebilir.

Rahimdeki Yapışıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimdeki yapışıklığın tedavisinde birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi histeroskopidir. Bu yöntemde histeroskop kullanılarak rahimde yapışıklık bulunana alanlar tespit edilerek temizlenir.

Bunun yanında tedavide cerrahi yöntemleri kullanmak da mümkündür. Bu yöntemlerde rahim genişletilerek yapışan bölge kesilir.

Uygulanan bu yöntemlere paralel olarak hastaya hormon tedavisi de uygulanarak rahimde hasar görmüş olan bölgelerin kendisini yenilemesine destek olunur. Ancak burada rahim içi yapışıklığın yeniden nüksedebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kadınların sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmasında fayda vardır.

Rahim İçi Yapışıklık ve Hamilelik

Rahim içinde oluşan yapışıklıklar gebeliği engelleyen bir neden olabilir. Fetüsün anne karnında gelişebilmesi için rahme sağlıklı ve sağlam bir şekilde tutunabilmesi gerekmektedir.

Rahimde meydana gelen yapışıklıklar bu tutunmayı engellediği için oluşması muhtemel gebelikler düşükle ya da erken doğumla sonlanabilir.

Ancak böylesi bir sağlık sorunu yaşayan ve gebe kalmak isteyen kadınların tedaviden ve normal adet dönemine geçildikten sonra gebe kalmaması ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmemesi için bir neden yoktur.

Etiketler:

Rahimde Yapışıklık Varken Hamile Kalınır mı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Pınarcık dedi ki:

    Benim de Rahmimde Yapışıklık var. Aceba ben de hamile kalabilir miymmm

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git