Rahimde Kist Varken Hamile Kalınır mı?

Rahimde Kist Varken Hamile Kalınır mı?
24 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 265 kez okundu.

Rahimde kist maalesef hemen hemen her kadında görülebilecek kistler arasında yer almaktadır. Rahimde kist kadınlarda ya da anne olmak isteyenlerde hamilelik öncesi rahim kistinin tespit edilmesi büyük bir avantajdır.

Bu sebeplerden dolayı her kadının 6 ayda bir kez jinekoloji doktorlarına gidip muayene olmaları çok önemlidir.

Kadınlarda çok sık şekilde görülen üreme bölgesi yani rahim kistleri ve bu kistlerin tedavileri esnasında kist varken ya da tedavisi sonrası rahimde kist varken hamile kalınır mı sorusu pek kadının merak ettiği sorulardan biridir.

Bu kistlerin oluşumu hanımların hamile kalma ihtimalini azaltabilir ama hamile kalmak imkansız değildir.

Hastalığın çözümü vardır. 30 dakika ile 1 saat arasında süren küçük bir ameliyat ile rahimdeki kistlerden kurtulunabilir.

 

Rahimde Kist Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kadınlarda adet düzensizliği, idrar yolunda oluşan rahatsızlıklar, kusma ve karın ya da kasıkta ağrı sindirim mekanizmasında oluşan ağrılar, ele kitle gelmesi, bel ağrısı ve sürekli karında şişlik olarak belirtilerini göstermektedir. Bu belirtilerden en az biri sizde de varsa hemen bir jinekologa gitmeniz tavsiye edilir.

Eğer erken teşhis konulursa hastalıktan kurtulma süreciniz de o kadar kısa sürecektir ve sağlığınıza çabucak kavuşabilirsiniz.

Hamileliği Engelleyen Kistler Var Mıdır?

Rahimde oluşan birçok çeşit kist türü vardır. Bu kistler dermoid kist, folikül kist, Korpus Luteum Kisti, Korpus Hemorajikum kisti, çikolata kisti, fibrom kisti, kanserli kistler ve polikistik over kistidir.

Bu kist türlerinden bazıları hamilelik için tehlike oluşturabilir fakat bazıları da hamileliğe hiçbir şekilde engel olmamaktadır. Hangi kistin zararlı olup olmadığını araştırma yaparak ya da uzman bir jinekolog ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Eğer rahim kisti olduğunuzdan şüpheniz var ise derhal bir jinekologdan randevu almanız önerilir.

Rahimde Kistin Bebeğe Zararı Olur Mu?

Genellikle yumurtalıkta oluşan kistler bebeği etkilemez. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ya da ameliyat sonrası hamileyken bebeğe hiçbir sakıncası yoktur. Fakat kist türlerine göre değişebileceğinden uzman bir hekime danışmanız daha doğru olacaktır.

Düzenli bir şekilde jinekologa gitmeniz kist gibi zararlı hastalıkların önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden önlemlerinizi en baştan almanız gerekmektedir.

 

Etiketler:

Rahimde Kist Varken Hamile Kalınır mı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hatice Can dedi ki:

    Rahimimde Kist Varken Hamile Kalır Mıyım? Ben de bunu merak ediyordum.
    Thank you.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git