Pug Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Pug Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?
2 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 7 kez okundu.

Pug köpek cinsinin özellikleri nedir? Nasıl bakım yapılması gerektiği konusunda bilgi vereceğiz. Baktığımızda bu tarz köpek cinsini besleyen kişi sayısı oldukça çok.

Pug besleyenlerin bu kadar çok fazla olmasının da bazı nedenleri var. En büyük nedenleri içerisinde ise küçük boyutlu olması denilebilir. Böylelikle hayvan severlere bakımı daha kolay gibi geliyor.

Buldoğa benzeyen bir özelliğe sahip olan Pug cinsinin, fiziksel özellikleri de oldukça dikkat çekicidir. Bu ırkın, yüz ve kulak yapısı siyah renkten oluşuyor. Yanak bölgesinde ise gayet hoş durmaya yardımcı olan benler yer alıyor. Sırt bölgesi ise yere yatacak şekildedir.

Bacakları düz olan Pug’un güçlü bir yapısı var. Pug ırkları her zaman neşeli yana sahiptir. Neşeli olan özelliği, bakıcılarının çoğalmasına neden oluyor.

 

Pug Özellikleri ve Bakımı

Her ne kadar küçük olsa da büyükmüş edasını gösteren bir ırktır. Sahibine son derece sadıktır. Sahibine karşı olsun, çevresine karşı olsun sürekli olarak neşe saçan yönüyle bilinir. Kendisini sürekli olarak mutlu eden bir ırk olan özelliğe sahiptir. Böyle olunca da bu ırkı bakmak isteyen kişi sayısında da doğal olarak epey bir artış oluyor.

Oyun oynamaktan aşırı şekilde zevk alıyor. Gün boyu onunla oyun oynasanız bile kesinlikle sıkılmaz.

Fakat ara ara yaramazlıkları da dikkat çekmiyor değil. Köpeğinizi eğitime aldığınız zaman çok çabuk sıkılabilir. Onu eğitmekte diğer ırklara oranla daha zorluk çekebilmeniz kaçınılmaz olacak.  İstenirse ondan bekçi köpeği bile çok rahat şekilde olabilir. Bu ırkın size sağlayacağı en hoşa giden yönü ise havlamayı çok sevmiyor olmasıdır. Apartman gibi yerde köpeğinizi besleyecek olursanız sizi çokta zor durumda bırakmamış olacak.

Diğer hayvanlarla da insanlarda olduğu gibi iyi iletişim kurar. İlgiye sürekli olarak muhtaç bir köpektir. Sizden gün boyu ilgi göstermenizi isterler. Fakat dikkat edeceğiniz bazı durumlarda vardır. Özellikle kıskanç yapısı olduğundan dolayı diğer ırklarla aranıza mesafe koymanız gerekebilir. Yaşama ömrü ise en az 12 en fazla ise 15 yıldır.

İster apartmanda isterseniz de bahçeli bir yerde besleyebilirsiniz. Çok sıcağa ya da aşırı soğuğa karşı dirençli olmayan bir bünyeye sahiptir. Ilık denebilecek bir ortamda yaşaması gerekir. Enerjiye çok fazla ihtiyaç duyduğundan dolayı mutlaka düzenli olarak egzersiz yaptırmanız gerekecek. Pug bakımı yapacak kişiler zorluk çekmeyecektir.

Çünkü bakımı kolaydır. Hastalığa çok çabuk yakalanmaması açısından da banyo yaptırmayı ihmal etmeyin. Fakat banyodan çıktıktan sonra mutlaka havluyla kurutmanız gerekecek. Mevsimsel olarak tüy döken yanları olabiliyor.

Pug Boyutları şu şekildedir:

Boyutları erkekte 30-36 cm, dişide 25-30 cm şeklindedir. Kilosu ise 6-8 arasındadır. Geçmişe dayanan bir ırk olma özelliğine sahiptir. Kökenin daha çok Çin olduğu konusunda bir yargı vardır. Pug özellikleri ve bakımı konusunda dikkatli olduktan sonra bu ırkı beslemek çokta zor olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git