Sağlık

Plasebo Etkisi Nedir?

Plasebo etkisi; tam olarak farmokolojik etkinliğin olmayan bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma olarak tanımlanabilir.

Yani aslında fiziksel hastalığı olmayan birini renkli bonibon şekerlerini verip bu senin hastalığına iyi gelecek demekte bir takım düşünceye göre aslında hastaya plasebo etkisi yaratabilir.

Tıbbı olarak plasebo etkisi yaratmak için tıpta serum fizyolojik ya da herhangi farmakolojik yan etkisi olmayan sıradan bir ilaç yardımıyla da sağlanabilir.

 

Genellikle günümüz koşullarında 65 yaş üstü hastalarda, hipokandriak bireylerde (hastalık hastası) plasebo etkisinden yararlanmak tıbbı etik açısından uygundur.

Bireyin bir hastalığı var fakat tüm tıbbı arayışların sonuç vermediği hastalarda plasebo etkisini kullanmak hastada sadece psikolojik olarak rahatlama sağlar.

Bu psikolojik rahatlama geçicidir ve birey gerçekten hastaysa bunun altındaki rahatsızlığı ince detaylarına kadar araştırıp bulmak hipokrat yemini etmiş bir hekimin en asli görevidir.

Hekim, çözümünü bulamadığı her hastaya tedavide plasebo uygulayıp tam iyilik hali asla beklememelidir.
Plasebo etkisi ile ilgili çok enteresan bir deney Turin Üniversite’sinde Dr. Fabrizzio Bendetti tarafından şu şekilde gerçekleştirilmiştir;

Deneği acıya maruz bırakıp daha sonra bu acının morfin denen bir maddeyle dindirilmesinin ardından birkaç gün sonra denek yeniden acıya maruz bırakılıyor.

Bu sefer morfin yerine deneğe tuzlu su enjekte ediliyor.

Acı tamamen geçiyor. İlerleyen günde denek tekrar acıya maruz bırakılıp tedavi için tuzlu suyun içine morfin bloke edici nalokson maddesi ekleniyor ve acının hiçbir şekilde geçmediğini ispatlıyor.

Bu deney plasebo etkisinin psikosomatik tıpta kullanımının ne denli yararlı olduğunu gözler önüne seriyor.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu