Cilt BakımıSağlık

Pirinç suyuyla saç ve cilt bakımı

Pirinç suyu ile saç ve cilt bakımı oldukça popüler bir konudur son zamanlarda. Asyalı kadınların güzelliklerine olan düşkünlüklerini bir çok defa duymuşsunuzdur. Pirincinde bildiğiniz üzere anavatanı Asya’dır. Bizler pirinci yemek ve çorbalarımız için kullanırken, Asyalı kadınlar tarlalarında topladıkları pirinci yıkayıp daha sonra pirinçli su ile duş almaya başlamışlar. Süreç bu şekilde başlayıp ilerlemiş ve tüm dünyaya yayılmıştır.

pirinc-suyu-ile-sac-bakimi

Pirincin içerisinde güçlü bir antioksidan olan allantoin ve içinde bulunan ferulik asit saç ve cilt bakımı için oldukça önemli bileşenlerdir. Pirincin içerisinde bu bileşenlere ek olarak vitaminler, mineraller, proteinler ve aminoasitler ile doludur. Saçlarımızda proteinlerden oluştuğundan, saç köklerini canlılaştırıp saçı sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Pirinç Suyu İle Dışardan Bakıldığından Parlayan Saçlar ve Ciltler

Pirinç-suyunun-ciltte-kullanımı

Pirinç suyuyla saç ve cilt bakımı kolay bir el beceresi gerektirir. Sonucu ise birkaç hafta içerisinde dışarıdan gözle görülür derecede sağlı, parlak saçlar ve ciltlerdir.  Pirinç suyunu fermente (mayalama) ederek daha etkili çözüm alabileceğinizi önden söylemeliyiz. Fermente pirinç suyu, normal pirinçli suyun bir günden uzun bir süre mayalanmaya bırakılmasıdır. Mayalanmaya bırakılan pirinç suyu bileşenlerinin daha fazla ayrılmasına ve çözülmesine fayda sağlamaktadır.

Fermente Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pirinç-suyunun-ciltte-ve-saçta-kullanımı

Hazırlanışı                                                                                                                    Gerekli malzemeler, yarım su bardağı pirinç ve 2 su bardağı sudur. Miktar aynı oranlarda arttırılabilir.

Pirinçlerinizi iyi bir şekilde yıkadığınızdan emin olduktan sonra, temiz bir kaba koyun. Ardından da üzerine 2 bardak temiz su ekleyin. Hava almayacağından emin olduktan sonra 24 saat veya 72 saat aralıklarla, sıcak bir mekanda dinlenmeye bırakın. Pirincin içerisinde bulunan maddeler süreç içerisinde ayrışacaktır.

Saçlar için kullanımı

pirinç suyunun cilde fayları

Fermente edilmiş pirinç suyunu uygulamadan önce, şampuanlanmış saçlarınızı durulayın. Sonra pirinç suyunu saçlarınıza uygulayın. Daha etkili olabilmesi adına, saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Böylelikle pirinç suyunun içindeki mineraller, vitaminler ve proteinler saça daha hızlı enjekte olacaktır. Daha sonra saçlarınızı temiz su ile durulayıp haftada 2-3 defa tekrarlayın. Son olarak hazırlamış olduğunuz pirinç suyuna esansiyel (uçucu) yağlar katarak saçınızın daha yumuşak, daha parlak ve daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, lavanta yağı gibi.

 

 

Cilt için kullanımı                                                                                                            

Bir pamuk yardımıyla, hazırlamış olduğunuz pirinç suyunu gözeneklerinize ve lekelerinize sürün. Cildinizde yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra temiz su ile durulayıp, su bazlı bir nemlendiriciyle ekstra takviyede bulunun. Saçlar için verdiğimiz tavsiye cildiniz içinde geçerlidir. Lavanta yağı gibi benzer yağlarla ekstra bir katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli kullanım gerektiren bu işlem, sabır da gerektirmektedir. Lütfen bunu aklınızdan çıkarmayınız.

Pirinç suyuyla saç ve cilt bakımı gördüğünüz üzere oldukça kolay ve masrafsız bir uygulama. Düzenli kullanımındaki sonuçları, Asyalı kadınların cildine ve saçlarına bakarak görebilmeniz kuvvetle muhtemel.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu