Hayvanlar Alemi

Ölmeden Önce Köpeklerde Bunlar Oluyor

Köpeklerde ölüm belirtileri denildiğinde birçok köpek sahibinin yüreği burkulacaktır. Ancak maalesef hayvanlar ve özellikle de köpekler metabolizmalarının insanlara göre daha hızlı çalışmasından dolayı ebedi son ile çok daha hızlı buluşurlar.

Maksimum 15-18 yıl arası olan köpek ömrü, ırkına ve hayvanın bakım şekline göre de artabilmekte ya da azalabilmektedir. Ancak her ne olursa olsun, tıpkı biz insanlar gibi bu sadık dostlarımızda bir gün aramızdan ayrılırlar.

köpekler ölmeden önce neler yapıyor
köpekler ölmeden önce neler yapıyor

Peki, köpeklerde ölüm belirtileri nelerdir? Ya da ölmeden önce köpekler ne yaparlar? Biz insanlar gibi köpekler de aniden olabildiği gibi eceliyle, yaşlılıktan, ölebilirler. Eğer bir köpek yaşlandıysa ve bazı sıra dışı davranışlar sergiliyorsa, bu köpek ömrünün sonuna gelmiş ve ölüm belirtilerini gösteriyor olabilir.

Peki, nedir bu köpeklerde ölüm belirtileri? Şimdi bunlara tek tek bakalım.

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor!

1.Meraksızlık/Uyuşukluk Hali

Ölüm sürecine girmiş köpeklerde en yaygın görülen belirtilerden biri, köpeğin sessiz yerlerde yatmasıdır. Ayrıca daha önceden ilgisini çeken oyunlar, oyuncaklar ve yürüyüşler de artık hayvanın ilgisini çekmemeye başlar. Köpekler bazen hasta olduklarında da hareketsiz veya uyuşuk olabilirler. Ancak bu genellikle geçicidir. Eğer köpeğinizdeki uyuşukluk ve meraksızlık hali 2-3 günden uzun süre devam ediyorsa, bu durum bir ölüm belirtisi olabilir.

köpeğin öleceği nasıl anlaşılır
köpeğin öleceği nasıl anlaşılır

2.Bağırsak Ve İdrar Problemleri

Uyuşukluk halinden sonra görülen bir diğer belirti ise idrar utamama veya ishaldir. Özellikle köpekler yaşlandıkça iç organlarda çökme başlayabilir. Bu çökmeler ise genelde boşaltım sisteminden başlar. Bu nedenle köpeklerde ölüm işaretleri arasında ishal olma ya da idrar utamamak yer alır. Bu noktada köpeklerin sahiplerine düşen görevse, onları olabildiğince kuru ve temiztutmaya çalışmaları olacaktır.

  1. İştahın Bir Anda Kesilmesi

Köpeklerde iştahsızlık başka hastalıkların ya da sorunların habercisi olabileceği gibi köpekler ölmeden önce ne yapar? Sorusunun da cevaplarından biridir. Bunun anlamanın en basit yoluysa, ona çok lezzetli veya en sevdiği yiyecekleri vermenizdir. Eğer köpeğiniz bunları da yemiyorsa büyük ihtimalle ölüm sürecine girmiştir. Tabi bunlara ek olarak, köpeğiniz bu süreçte su içmeyi de reddedecektir. Bunun en önemli sebebi, organlarının iflas etmesinden dolayı artık açlık ve susuzluk hissinin hayvanda oluşmamasıdır. Bu tür durumda damlalıkla hayvanın ağzına su damlatılabilir. Ancak köpek yine de suyu yutmuyorsa, yapılabilecek fazla bir şey yok demektir. Yine de hayvan sahipleri köpeklerini bir veterinere götürerek yardım almalıdırlar.

  1. Titreme ve Denge Kaybı

Köpeklerde ölümün belirtileri arasında bir diğer önemli nokta ise köpeğin motor kontroller ve denge özelliğini yitirmesidir. Bunun anlayabilmek için köpeğin hareketlerine dikkat etmek gerekir. Köpek yatarken veya ayağa kalktığında ayaklarında titreme ve sallanma varsa bu köpeklerdeki ölüm belirtilerinden biridir. Bu belirtinin görülme nedeni ise hayvanın gittikçe güçsüz düşmesidir. Bu tür bir durumda köpek sahipleri köpeklerinin çarpabileceği nesneleri kaldırarak onlara yardımcı olmalıdırlar.

  1. Rahat Etmeye Çalışma

Köpekler ölmeden önce evi terk eder mi?Sorusu yıllardır söz edilen mitlerden biridir. Peki, bu durum gerçekten böyle midir? Köpekler, ölmeden önce rahat etmek istedikleri için sürekli sahiplerinin yanına gelirler. Bu durum köpeklerin öleceklerini hissettikleri yönünde bir düşünce oluşmasına neden olmuştur. Bu durumun ne kadar doğru ya da yanlış olduğu tartışmalıdır. Ancak ne olursa olsun bu sadık dostlarımızın son anlarında bile bizim yanımızda olmayı isteyecekleri ve yalnız ölmek istemeyecekleri çok açıktır. Bundan dolayı, tüm köpek sahiplerinin hayvanlarınıbu son anlarında sevmeleri, okşamaları ve onlara yalnız olmadıklarını hissettirmeleri gerekir.

köpeğin öleceği nasıl belli olur
köpeğin öleceği nasıl belli olur
  1. Zor Nefes Alma

Köpeklerde ölüm belirtileri arasında yine çok belirgin olanlardan bir diğeriyse nefes alırken zorluk yaşamalarıdır. Bu durum artık köpeğin son saatlerini yaşadığının işaretlerindendir. İki nefes arası süresinin uzamasının yanı sıra solunum da dengesiz hale gelir. Bu durumda bu dostlarımız için yapabileceklerimiz, maalesef onları rahat ettirmek, sevmek ve okşamakla sınırlıdır. Maalesef can dostumuza veda etme vaktimiz gelmiştir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir