Normal Doğum mu? Sezaryen Doğum mu?

Normal Doğum mu? Sezaryen Doğum mu?
23 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 14 kez okundu.

Anne adaylarının 9 ay boyunca düşündükleri tek şey bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak oluyor. 9 ay süren hamilelik süreci oldukça sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Anne adayları hem psikolojik hem de fiziksel açıdan büyük değişimler yaşamaktadır. Bu süreçte annelerin en çok düşündükleri bir diğer konusu ise doğumun nasıl gerçekleşeceği olmaktadır. Doğum için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri normal doğum bir diğeri ise sezaryen doğumdur. Anneler hamile kaldıkları ilk andan itibaren düşündükleri tek konu bebeklerinin sağlıkları için Normal doğum mu? Sezaryen doğum mu? Sorusu olmaktadır. Bu süreç her kişiye göre farklılık göstermektedir. En doğru bilgi doktor tarafından verilmektedir.

Normal Doğum

Normal doğum, normal şartlar altında gerçekleşen doğum sürecidir. Anne adayının ve bebeğin doğum için hiç bir sıkıntısının bulunmadığı süreçte meydana gelmektedir. Normal doğum süreci annenin tam ayını doldurması itibari ile sancıların başlamasıyla ilerleyen bir süreçtir. Doğum için hiç bir sakınca bulunmaması ile birlikte annenin artan sancıları vajinada ve doğum kanallarında açılma meydana getirir. Bu süreçte belirli süre sonra doğum gerçekleşir. Doğum süresi ve açılma zamanı her kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak normal doğum ağrılı doğum olarak adlandırılır ve doğumda herhangi bir ilaç kullanılmaz, anne doğar doğmaz bebeğini kucağına alma fırsatı bulabilir.

Sezaryen Doğum

Normal doğumun gerçekleşmediği süreç de devreye Sezaryen doğum girer. Buna genel olarak doktor karar vermektedir. İlk doğumu sezaryen olan annelerin ikinci doğumları başından itibaren sezaryen olarak planlanmaktadır. İlk doğum için ise hamilelik sürecinin ilerleyişi, bebeğin bu süreçteki yapısal gelişimi etkili olmaktadır. Sorunlu bir hamilelik ya da son aşamada sorun yaşanması durumunda doktorlar sezaryen doğumu önermektedir. Bebeğin solunumunda azalma ya da annenin tansiyon sorunu gibi durumlarda acil olarak sezaryen işlemi yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılan bu işlem yaklaşık 1 saat sürmekte ve anne 6 saat kontrol atında tutulmaktadır. Devlet hastanelerinde gerekli olmadıkça sezaryen işlemi yapılmamaktadır. Karın alt bölgesinden yapılan bu işle sonrası iyileşme süreci biraz daha uzun sürmektedir.

Sağlık Bakanlığı Ne Diyor?

Sağlık bakanlığı bu konuda kesin olarak normal doğuma teşvik ediyor. Anneler ve bebekler için daha sağlıklı olacağını düşündükleri ve iyileşme sürecinin daha kısa olması nedeni ile normal doğumu tavsiye etmektedir. Devlet hastanelerinde aksi bir durum olmadıkça doktorla normal doğum işlemi uygulamaktadır. Özel hastaneler ise bu durumu isteğe göre uygulama şeklinde gerçekleştirmektedir. Herhangi bir sorun oluşmaması halinde doktorlar da normal doğumu önermektedir. Sağlık problemi halinde ise sezaryen bir diğer seçenektir. Önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı şekilde bu süreci atlatmalarına katkı sağlamak ve sorunsuz doğumu bir şekilde gerçekleştirmek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git