Moda ve Kombin Önerileri

Minyatür Bull Terrier Köpeği: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

07.08.2018
385
Minyatür Bull Terrier Köpeği: Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Görünümü diğer Pitbull cinsleri kadar ürkünç olmayan, bundan dolayı dövüştürülmek yerine daha çok av veya ev köpeği olarak beslenen Minyatür Bull Terrier, 1800’lü yılların başlarından bu yana İngiltere’nin gözde köpek türlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Düz beyaz veya farklı renklerle karışık beyaz tüylere sahip Minyatür Bull Terrier, bir Terrier ve Pointer cinsi köpeğin çiftleşmesinden üretilmiştir. İlk örnekleri beyaz renkli tüylü olan bu köpek, daha sonra farklı çiftleşmelerle yeni renk özelliklerine kavuşmuştur. Minyatür Bull Terrier cinsi köpeğin üretimi dövüştürme amacıyla yapılmıştır. Ancak bu terrier cinsi, oldukça hızlı ve kaslı olmasına rağmen dövüşlerde istenen başarıyı kazanamamıştır. Bundan dolayı Minyatür Bull Terrier, günümüzde daha çok evde bakılacak köpeklerden biri haline gelmiştir. Minyatür Bull Terrier, sadece güçlü ve kaslı yapısıyla değil, kendine özgü yüksek zekası ile de bakımı tercih edilen köpeklerden biridir. Peki, Minyatür Bull Terrier cinsi köpeğin bakımı nasıl yapılmalıdır? Bu akıllı dostlarımızın özelliklerini ve bakımında dikkat edilmesi gerekilenleri kısaca aktarmaya çalışalım.

Minyatür Bull Terrier Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Minyatür Bull Terrier, kaslı yapıya ve kare şekline yakın bir bedene sahiptir. Güçlü yapısının yanında Minyatür Bull Terrier, son derece zeki ve cesur köpek türlerinden biridir. Koyu renkli gözleri ile dikkat çeken bu köpeklerin, yukarıya doğru uzanmış dik kulakları, gövdesine oranla uzun bir boynu ve sağlam kasları vardır. Minyatür Bull Terrier cinsi köpeklerin arka ayakları biraz daha kısadır. Ortalama 15 kg ağırlığında olan bu köpeklerin tüyleri genellikle kısa ve beyaz renk ağırlığına sahiptir. Kendisinin bakımını üstlenene kişilere karşı koruyucu ve sadık olan Minyatür Bull Terrier, genellikle söz dinler. Kimi zaman oyuncu olan bu Terrier cinsi, çevresinde birilerinin olmasından hoşlanır.

Minyatür Bull Terrier Köpeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Minyatür Bull Terrier, güçlü, atılgan ve enerjik bir köpek cinsidir. Bundan dolayı onu düzenli olarak dışarı çıkarmak, onunla oyun oynamak ve koşturmak son derece yararlı olabilir. Enerjisini atamayan Minyatür Bull Terrier, zaman içinde buna alışarak fazla kilolu bir hale gelebilir. Çevresindeki yabancılara karşı nasıl bir tavır takınacağımızı bilmediğimizden, dışarıda vakit geçirirken tasmasını takılı tutmak gerekebilir. Kısa tüyleri olduğu için tüy bakımı son derece kolay olacaktır. Haftada bir uygun bir fırça/tarak ile tarama yapmak yeterlidir. Yine aynı şekilde haftada bir veya daha fazla banyo yaptırmak yararlıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.