Diyet ve Zayıflama

Mide Küçültme Ameliyatı Hayat Alıyor

 

Mide küçültme ameliyatının hakkında ne yapılır ve ne engel olur ve tüp mide ameliyatı uygulamasında, yemek borusunun mide ile birleştiği kısımdan başlanılıp; on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar olan mide dokusunun kesilmesi işlemi ile sonlandırılmaktadır. Mideye tüp şeklinin verilmesinden sonra stapler yardımı ile dikilerek tamamlanmaktadır. Erken doymayı sağlayan ameliyattan sonra hastalar aradaki farkı çok iyi görmektedir.  Obezite cerrahisinde herkese uygun tüp içinde mide ameliyatı yapılmaktadır.  Vücut Kitle İndeksi değerlerinde uygun olan her adaya yapılmaktadır.  Psikotik bozukluk, madde bağımlılığının ve alkol bağımlılığının tüp mide ameliyatı içinde bir engel olduğu bilinmektedir. İyi bir performansa sahip olan her hasta için ameliyat başarı ile yapılmaktadır.

Vücut kitle indeksi 42 ve üzerinde, obez grubunda ameliyata uygunluğu varsa yapılmaktadır. Sizlerin vücut kitle indeksinin 35 olanlarda ise obezite ile hastalığı bulunuyorsa ameliyat sağlanmaktadır.  Ağır yeme bozukluğu veya kiloya ek olarak hastalığı bulunanlar için olduğundan böyle durumlarda ameliyat uygulaması istenmektedir. Ameliyatın da kendine göre bir yaş sınırı bulunmaktadır.  Vücut kitlesi ne olmalı, kaç altında olmalı, kaç yaşlara yapılır, tüp mide ameliyatı için üst yaş sınırı sağlık durumuna, alt yaş sınırı için uzman onayına göre ister. Yaş ortalaması 18 yaşında ve 70 yaşında olmalıdır. Ameliyat yapılırken, mideden parça çıkarılmasında en fazla 30 dakika sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı ve Şeker Hastalığı ile İlişkisinde şeker hastalığında ve obez olan hastalığı arasında doğrudan bir şeyler bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatında obezite tedavisinde kullanılan ve yanında şeker hastalığında da tercih edilmektedir.  Vücut kitle indeksi 30 altındaki bireyler için ameliyatı dikkatli yapmalıdırlar.  Ameliyat, midenin belirli bir bölümünün çıkarılmasında ve yöntemlere dayandığından dolayı hastaların %80’i tüp mide ameliyatı ile şeker hastalığından da kurtulurlar.  Hangi hastalıklarda bulunur, ne ile gerçekleştirilir, yüzde kaçı kurtarılır, anestezi kullanılarak uygulanan ameliyat, laparoskopik uygulama ile gerçekleştirilmektedir.  Karın üzerinden kesiler açılır ve bunun beraberinde, bu kesiler ile üzerinden sizleri ameliyat yapmaktadırlar. Midenin hacminin küçültülme işlemi ile sağlanmaktadır.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu