Moda ve Kombin Önerileri

Meme Kanseri Tedavisinde Büyük Gelişme

03.10.2019
79
Meme Kanseri Tedavisinde Büyük Gelişme

Meme kanseri tedavisinde yeni umut. İngiltere The London School of Medicine and Dentictry Kuruluşu Prof. Dr. Marco Falasca başkanlığında
yürüttükleri araştırmalarda ‘PLCg 1’ olarak adlandırdıkları bir enzimin meme kanseri üzerindeki etkisini araştırmışlar, bu enzimin meme kanserinin yayılmasını sağlayan molekülü tespit ettiği ve yayılmasını durdurduğunu,
eğer enzim bloke edilirse meme kanseri hücrelerinin vücutta yayılmasının engellenebileceği, kanser ölümlerinin önüne geçilebileceği ifade edildi.
“Araştırma sonucunu ‘heyecan verici’ ve ‘umutlandıtıcı’ olarak değerlendiren bilimadamları, çalışmanın daha erken aşamalarında olduklarını ifade ederek, enzimi durduran ilacın bulunması halinde kanserin yaylımasının engellenebileceğine işaret ettiler.


The London School of Medicine and Dentictry’den Prof. Dr. Marco Falasca başkanlığında çalışmalarını yürüten ekip ‘PLCg 1’ olarak adlandırılan enzimin meme kanseri üzerindeki rolü ve etkisini araştırdılar. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın bulguları, Journal Cancer Research’de yayımlandı. Konuyla ilgili Telegraph’a bir açıklama yapan Prof. Dr. Falasca, yapılan çalışmanın kanserin yayılmasında önemli rol oynayan molekülün tespit edilmesinin yanısıra, bu sürecin durdurulabileceği konusunda da bilgi verdiğini ve bir sonraki büyük adımın bunu hastalar üzerinde denemek olduğunu söyledi.
Bilimsel danışman Dr. Mark Matfield da bu bulguların ardından PLCg1 enzimini durduran ilacın üretilebilmesi için çalışmaların biran önce başlatılması gerektiğini ifade ederek, göğüs kanser hücrelerinin, tespit edilen enzimi üretmesinin engellenmesi halinde hastalığın bir organ ya da bölümden diğerine geçmesinin önlenebileceğini, bunun sağlanabilmesi halinde kanser hastalarının ölümüne sebep olan enzimin vücüttaki yayılmanın durdurulmasının mümkün olacağını belirtti.
The London School of Medicine and Dentictry tarafından yapılan araştırma, Association for International Cancer Research tarafından desteklendi.”

Ayrıca Erkan Topuz: Kansere karşı beta karoteni öneriyor

Onkolog Prof. Dr. Erkan Topuz kanserde korunmak için birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Erkan Topuz hoca dün akşamki haber programında şunları söyledi:
Havuçlu, domatesli zengin salatalar ve koyu renkli sebze ve meyveler kanserden korunmak önemli gıdaların arasındadır.
Erkan Topuz’ un yaptığı bir araştırmaya göre, beta karoten’ in kadınların meme kanserine yakalanma riskini büyük oranda düşürdüğü belirtiliyor. A vitamini yani beta karoten meme kanseri olan kadınlarda, kanserin diğer memeye sıçrama riskini azaltır.

Peki, bu beta karoten hangi sebze ve meyvelerde var?

En fazla beta karoten koyu kırmızı meyve ve sebzelerde ve turuncu renge sahip mevte ve sebzelerdedir. En fazla beta karoten havuç’ta bulunuyor. Eğer kilo sorunu yaşamıyorsanız, yani kilonuz fazla değilse, her gün 1 bardak havuç suyu içelim. Fazla kilonuz varsa fazla havuç tüketmeniz, karaciğerinizi yorabilir.

Ayrıca Erkan Topuz sadece havucun değil, koyu renkli meyve ve sebzelerinde sağlık için birer mucize olduğunu belirtiyor. Nar meyvesi de beta karoten açısından zengin bir meyvedir. Bunun yanında mevsimi yaklaşan kiraz ve karadut beta karoten açısından zengindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.