Sağlık

Lupus Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Lupus, vücudun herhangi bir parçasına (deri, eklem ve / veya organlara) zarar verebilen kronik bir otoimmün hastalıktır. “Kronik”, işaretlerin ve semptomların altı haftadan uzun süredir ve çoğu zaman uzun süredir devam ettiği anlamına gelir. Lupus’ta, vücudun virüsler, bakteriler ve mikroplarla (grip gibi yabancı işgalciler) savaşan bağışıklık sistemi ile ilgili bir şeyler ters gidiyor. Normalde bağışıklık sistemlerimiz, vücudu bu istilacılardan koruyan “antikorlar” adı verilen proteinler üretir. “Otoimmünite” bağışıklık sisteminizin bu yabancı istilacılar ile vücudunuzun sağlıklı dokuları arasındaki farkı anlayamadığı anlamına gelir.

lupus

lupus Hastalığı Belirtileri

(“otomatik”, “kendi kendine” anlamına gelir). Sonuç olarak, sağlıklı dokulara saldıran ve yok eden otoantikorlar oluşturur. Bu otoantikorlar, vücudun çeşitli bölgelerinde iltihap, ağrı ve hasara neden olurlar. Lupus hakkında bilmeniz gereken diğer gerçekler: Lupus, cinsel temas yoluyla bile bulaşıcı değildir. Birinden lupusu “baskasindan kapmazsınız” ya da birisine “bulaştırmazsınız” lupus bukaşmaz Lupus kanserle ilgili ya da onunla ilgili değildir. Kanser hızla büyüyen ve çevre dokulara yayılan malign ve anormal dokuların bir koşulu. Lupus yukarıda tarif edildiği gibi bir otoimmün hastalıktır.

lupus hastalığı nedir

Lupus hastalığı

Bununla birlikte, lupus için bazı tedaviler, kemoterapide de kullanılan immünosüpresan ilaçları içerebilir.Lupus, HIV (İnsan Bağışıklık Eksikliği Virüsü) veya AİDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) ile ilgili değildir veya bunlarla ilişkili değildir. HIV ya da AIDS’te bağışıklık sistemi azdır; Lupus’ta, bağışıklık sistemi aşırı aktiftir.Lupus, hafif ila hayatı tehdit eden ve her zaman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. İyi tıbbi bakım ile lupuslu çoğu insan tam bir yaşam sürdürebilir. Her yıl 16,000Nup yeni lupus vakası bildirildi. Lupus geliştiren 15-44 Çoğu insan bu yaş

lupus hastalığı belirtileri

aralığındadır. Ülke çapında her yıl 16.000’den fazla yeni lupus vakası rapor edilmektedir. Araştırmalarımız en az 1.5 milyon Amerikalı’nın lupus olduğunu tahmin etmektedir. Gerçek sayı daha yüksek olabilir; Bununla birlikte, ABD’de lupus ile yaşayan gerçek insan sayısını göstermek için büyük ölçekli çalışmalar yapılmamıştır. Dünya çapında 5 milyon insanın bir lupus formuna sahip olduğuna inanılmaktadır.Lupus çoğunlukla doğurganlık çağındaki kadınlara saldırmaktadır. Ancak erkekler, çocuklar ve gençler de lupus geliştirir. Lupus hastalarının çoğu, 15-44 yaş arası hastalıkları geliştirir. Renklerin rengi, Kafkasyalılara göre iki ila üç kat daha fazla lupus geliştirmesidir. Tüm ırkların ve etnik grupların insanları lupus geliştirebilir.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu