Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Halsizlik Nedenleri

Köpeklerin Halsizliğini Nedenleri Nelerdir?

Her zaman enerji dolu olan, oyun oynamak, bahçelerde parklarda koşmak isteyen köpekler bazen tüm bunları yapmak istemez. Sadece yatmak, uyumak ve hareket etmemek ister.

Böyle durumlarda köpek sahipleri, ne yapmaları gerektiğini bilemez ve bir veterinere başvururlar.

Bu hareketsiz kalma isteği halsizlik olarak isimlendirilir.

Peki, köpeklerde halsizlik nedenleri nelerdir? Halsizliğin birçok sebebi vardır ve bu yılın bazı dönemlerinde çok sık olarak görülür.

Bu sebepler kendini farklı şekillerde gösterir ve köpekler de bu farklılıklara göre hareket ederler.

Köpeklerin Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde görülen halsizliğin birçok sebebi ve çeşidi vardır. İlk olarak halsizlik köpeğin bir hastalığa yakalanmasının belirtisidir.

Bunun yanında hava değişikliklerine bağlı halsizlikler, psikolojik olaylardan etkilenme sonucu ortaya çıkan halsizlikler, yalnız kalma sonucu ve ilgi açlığı sonucu oluşan halsizlikler, dişi köpeklerin hamilelik dönemlerinde meydana gelen halsizlikler gibi birçok halsizlik nedeni vardır.

En sık görülen halsizlik nedeni ise psikolojik problemlerden oluşan halsizliklerdir. Köpekler, ilgiyi oldukça isteyen ve sahipleri tarafından sevilmeyi bekleyen hayvanlardır ve bu sebeple bekledikleri ilgi ve sevgiyi görmemeleri onları mutsuz edecektir.

Mutsuz oldukları zamanlarda hiçbir şey yapmak istemeyecek ve halsiz kalacaklardır.

Bunların yanında bir hastalığı bulunan veya mevsimlik hastalığa yakalanan köpekler de halsizlik belirtilerini gösterirler.

kopekler ve halsizlik | Moda Ve Kombin Önerileri

Köpeklerde Halsizlik Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik kendini birçok şekilde gösterir. Köpekler halsiz olduğu zamanlarda herhangi bir oyun oynamaz, koşmaz, havlamaz ve süreli uyku halinde olurlar.

Verilen komutları duymazdan gelir, herhangi bir karşılık vermezler. Halsiz kalan köpeklerin en çok yaptığı şey uyumak olur, normal uyuma süreleri neredeyse 2 katına çıkar.

Halsizlik yaşayan köpekler, bir yere gitmek, yemek yemek istemezler ve iştahları oldukça kapanır.

Yemek yeme oranları aşırı derece de düşer fakat bunun yanında bazı köpeklerde yemek yeme oranı daha da yükselir ve köpekler çok daha fazla yemek yemeye başlayabilir.

Halsizlik belirtileri ve sonuçları her köpek için farklıdır. En sık görülen belirtilerden bir tanesi de köpeğin yediği besinleri kusması ve vücut ısısının yükselmesidir. Bu durumlar önemli hastalıkların belirtisi de olduğu için dikkat etmek gerekir.

Kusan köpekler halsiz ve yorgun olacaktır. Bu birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir.

Köpeklerde Oluşan Halsizlik Nasıl Önlenir?

Halsiz kalan köpekler için her zamankinden daha fazla ilgi göstermek gerekir. Yemek yeme düzenine ve oyun oynama sürelerine dikkat etmek, alerjisinin olduğu şeylerden uzak tutmak gerekir.

Yalnız kalan köpeklerin halsiz kalması olağan bir durumdur bu yüzden yalnız kalmamalarına özen göstermek doğru olacaktır.

Bir veterinerden yardım almak, en kolay çözümlerden birisi olacaktır çünkü veterinerler köpekler hakkında çok fazla bilgiye sahiptir.

Köpeğin halsizlik nedeni bir veteriner yardımıyla kolayca bulunabilir ve çözümler aranabilir. Köpeğin hasta olmamasına özen göstermek gerekir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir