Hayvanlar Alemi

Köpeğimin Ağrı Çektiğini Nasıl Anlarım?

Köpekler insanların en sadık dostlarıdır. Her hayvan sahibi, baktığı hayvanın mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamasını ister. Bu hayvanların gerekli olan tüm bakımlarını, sağlık durum kontrollerini ve mama ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bir köpek ağrı çektiğinde bunu anlamanın bir çok belirtisi mevcuttur.

Hızlı ve Kesik Nefes Alma

Normalde köpekler heyecanlı ve stresli olduğu anlarda kesik kesik nefes almaktadırlar. Bu tarz bir durum olmadığında ve köpek hala daha kesik kesik nefes alıyorsa ve bu durum sürekli olarak tekrarlanıyorsa, köpeğin ağrısı olması muhtemeldir.

Köpeğin kendini sürekli yalaması veya ısırması

Köpek kendini sürekli yalıyor veya ısırıyorsa o bölgede bir sıkıntı olduğu aşikardır. Köpekler tırnaklarını, yaralarını, patilerini ve deri altında ki hastalıklı bölgeyi sürekli olarak yalamaktadır.

İştah kaybı

Bir köpek sevdiği bir yemeği veya mamayı birkaç gün üst üste yemediği durumlarda ortada bir sorun vardır. Köpek iştah kaybı yaşamakta ve bu iştah kaybı genellikle köpekler hasta oldukları için yaşanmaktadır.

Köpeğin Topallaması

Köpek de herhangi bir sorun gözükmemesine rağmen topallaması, ağrının belirtisidir. Bir köpek sürekli olarak topallıyorsa kuvvetle muhtemel; Eklem iltihabı, kas ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı veya kırık kemik yüzünden topallamaktadır. Bu tarz durumlarda köpeği acilen bir veterinere götürmekte fayda vardır çünkü bu ağrılar köpeklerde kalıcı hasara sebep olabilir.

Salya akıtmak

Bazı köpek ırkları sürekli olarak salya akıtsa da eğer köpeğiniz bu ırktan değilse ve salya akma durumu varsa bu karında ki ağrıdan veya midede ki bulantıdan dolayıdır. Yine köpeğin karnında şişkinlik olması köpeğin mide kısmında bir sıkıntı olduğuna işarettir. Bu tarz durumlarda profesyonel yardım almak şarttır.

Kafayı bir yana eğmek

Köpekler kulaklarında problem olması durumunda, hangi kulağında problem varsa o yöne doğru kafalarını eğerler. Süreklilik durumu varsa sorun var anlamına gelmektedir.

Davranışlarda değişiklik

Yukarıda saydığımız tüm sebeplerin dışında bazı köpekler ağrısı olması durumunda agresifleşmektedir. Sahibi yanına geldiğinde hırlayabilir hatta saldırabilir. Diğer yandan bazı köpek türleri tüm bunun aksine sessizleşebilir veya depresyon belirtileri de gösterebilir. Bu tarz durumlarda köpeğin bakıcısının hemen anlaması ve önlem alması gerekmektedir.

Son olarak bu tarz bir durumda köpeğin ağrısını tespit etmek veya fark etmek sahibinin görevidir. Sahibi köpeğini iyi tanıyan biri ise bir rahatsızlığı olduğunu gözünden bile anlayabilir. Bu tarz durumlarda kesinlikle köpeğe ilaç vermeyin veya çeşitli tedavi yöntemleri uygulamayın. Köpeği en kısa zamanda veterinere götürmelisiniz. Bazı ağrı kesici ilaçlar yanlış kullanımda mide kanamasına sebep olmakta ve köpeğin ölmesine sebep olmaktadır.

 


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu