Yaşam

Konutlarda Zorunlu Olan Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır

Konutlarda Zorunlu Olan Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır Avrupa ülkelerinde zorunlu olan enerji ölçme yani enerji kimlik belgesi Türkiye de 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek.

Enerji kimlik belgesi nedir?

Bu belge 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında çıkan, bina için Enerji Performansı ölçülmesi ve Yönetmeliğe göre yapıda kullanılan enerji ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, bununla birlikte enerji israfının önüne geçilmek ve çevrenin korunmasını amacını sağlayabilmek için asgari olarak binalarda enerji ihtiyacını ve enerji tüketimini sınıflandırılmasını sağlamaktır. Ayrıca, sera gazı salımı seviye durumunu, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerini verimi ile ilgili bilgilerin yer aldığı bir belgedir.

Daha açıklamak gerekirse, yapılarda ihtiyaç olarak kullanılan buzdolabı, çamaşır makinesi beyaz eşyalar ve klimalar ve bu kapsamda binadaki enerji performansını sınıflandırmak artık binalar için de geçerli hale gelmiştir yani zorunlu olmuştur.

enerji kimlik belgesi nereden alinir | Moda Ve Kombin Önerileri
enerji kimlik belgesi nereden alınır

Bu sınıflandırma A’dan başlayarak G’ye kadar harf verilerek belirtilmiştir. Artık enerji tasarrufu açısından beyaz eşyaların üzerinde de bu harflere yer verilerek enerji tüketimini göstermektedir. A sınıfı en verimli seviyeyi gösterir, G sınıfı en düşük seviye anlamına gelir. Yapılarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Daha önceden yapılmış veya yapımı hala devam eden binalar için, enerji kimlik belgesi mutlaka en düşük C sınıfı olarak tasarlanması gerekir. Yapınızdaki enerji C sınıfından daha düşük enerji seviyede çıkarsa kanunen iskân ruhsatı verilmeyecektir.

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

  • Eski binalarda, enerji kimlik belgesi ya da asgari sınıflandırma seviyesi koşulu istenmeyecek. Mevcut yapılmış binalar için şu konulara dikkat edilmesi gerekir.
  • Isı yalıtımı yapılmış mı yapılmamış mı?
  • Mantolama var mı kaç santimlik kaplama kullanılmış?
  • Pencerelerde ısı yalıtımlı cam uygulaması var mı?
  • Isıtma ekipmanları nelerdir?
  • Soğutma ekipmanları var mı? Verim durumu nasıl?
  • Aydınlatma armatürleri verimliliğin durumu nedir?

Bu parametrelere bağlı olarak A sınıfından başlamak suretiyle G sınıfına kadar her sınıfa ayrı ayrı Enerji Kimlik Belgesi verilir.

Türkiye’deki yaklaşık 9 milyon yapının enerji kimlik belgesi yok. Belgeye sahip olmayan binalar için 1 Ocak 2020 tarihinde uygulama başlayacak.

Eski yapılardan ancak bugüne kadar enerji kimlik belgesi alan 936 bin 726 bina enerji kimlik belgesi aldı.

ekb enerji limlik belgesi ornek | Moda Ve Kombin Önerileri
ekb-enerji-kimlik-belgesi örnek

Enerji kimlik belgesi olmazsa ne olur?

Türkiye’deki maalesef hala yaklaşık 9 milyon yapının enerji kimlik belgesi alınmadı. Belgesi olmayan binalar için son tarih 1 Ocak 2020 tarihinde uygulama başlayacak. Eski binalar için bugüne kadar enerji kimlik belgesi alan bina sayısı 936 bin 726 olarak belirlendi. Yapıları için Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar yeni yasaya göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren gayrimenkul alımı, satımı ve kiralama işlemleri yapamayacaklar. Yeni yapılmış olan binalar için enerji kimlik belgesi almamışsa bu yapılar da ruhsat alamayacak.

Enerji kimlik belgesi almanın maliyeti

Enerji kimlik belgesi alacak kişiler fiyatları birkaç firma ile karşılaştırın. Belge alımının Son günlere girilmesi nedeniyle bunu fırsat bilen bazı firmalar yüksek fiyat istiyor. Ayrıca firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkisi olup olmadığını inceleyin. Bakanlıktan Yetki almamış firmaların vereceği belgeler geçersiz sayılacaktır.

Mevcut olan binanıza yalıtım yapmanız binanızda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Burada en can alıcı nokta doğalgaz faturanızı neredeyse yarı yarıya indirecektir. Mevcut yapıların mantolama yapmasının maliyet bedeli daire başına yaklaşık 7 bin ila 9 bin TL arasında çıkıyor. Bu yaptığınız maliyeti doğalgaz faturasından fazlasıyla alınacağını bilmelisiniz. Yalıtım için maliyet ortalama metrekaresi 120-150 TL arasında değişiklik gösteriyor. Daire başına 50-100 lira arasında farklılık gösteriyor.

Ticari yapılar için ortalama maliyet metrekare başına 30-40 kuruş ile 1 TL arasında değişebilir. Enerji Kimlik Belgesi yapılan binaların sonra bir nüshası bina sahibine verilir, Bir nüshası yöneticiye, diğer bir nüshası da bina girişinde görülebilecek bir yere asılmalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

enerji kimlik belgesi nasil alinir h24580 5e47a | Moda Ve Kombin Önerileri
enerji_kimlik_belgesi_nasil_alinir

Enerji Kimlik Belgesini ancak, bu belgeyi vermeye yetki almış kuruluşlar tarafından hazırlanarak bina sahiplerine verilir. Enerji Kimlik Belgesi’ndeki bilgilerin doğruluğundan ancak düzenleyen kuruluş sorumlu olur.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir