YaşamYaşam Tarzı

Koçluk Nedir Nasıl olunur ?

Koçluk, en genel tanımıyla insanların performanslarını ortaya çıkarmaya ve geliştirmeye yardımcı olan bir süreçtir. Bu sürecin etkili bir şekilde yürütülmesi ve var olan performansın en iyi seviyeye getirilmesi için profesyonel bir işbirlikçinin olması gerekir. Koçluğun en temel özelliği, farkındalık oluşturmak ve sorumluluk duygusunu harekete geçirmektir.

Farkındalık, etrafta neler olduğunu bilmek ve çevreyi daha iyi anlamak için gerekli bir ön koşuldur. Farkındalık kazanılmaya başladığında etraftaki olup bitenleri daha derinden algılamaya, görmeye, duymaya ve hissetmeye başlanır.

koçluk hizmeti veren firmalar

Koç Nasıl olunur

İnsanların performanslarını geliştirmede bu derece yardımcı olan koçluk, bir öğretim ilişkisi olarak adlandırılmaktadır. Koç talimat verir veya belirli bir görevin uygulanmasını ister ve nasıl yapılacağını gösterir. Daha sonra danışanı da süreçte istenilenleri uygular ve koçtan geri bildirim alır ve gözden geçirir.  Ancak günümüzde koçluk ilişkisi bundan farklı bir şekilde işlemektedir. Çünkü örgüt yapıları değişmiş ve buna bağlı olarak yöneticilerin fonksiyonlarında da belli değişimler olmuştur. Eski yöneticiler kontrol eden konumundayken, şimdiki yöneticiler destek veren bir pozisyona gelmiştir.

koçluk hizmeti nedir

Günümüz modern örgütleri, çalışanlarının sürekli geliştirmek, destek verme, besleme ve yardım sunmayı bir gereklilik olarak görürüler. Koçluk sistemi de bu gereksinimleri karşılamak için doğmuştur.

Koçluk, ülkemizde son birkaç yıldır yaygınlaşmaya başlamış be her geçen gün daha popüler hale gelmiştir. Birçok kişi, şirket ve kurum koçluk hizmeti alarak mevcut performanslarını arttırmaya yönelik çalışmalara katılmaktadır. Dolayısıyla farklı alanlarda koçluk hizmetleri verilmeye başlanmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Yaşam koçluğu, spor koçluğu, aile koçluğu, ebeveyn koçluğu, ilişki koçluğu, öğrenci koçluğu, satış koçluğu vb. dir.

koçluk hizmeti veren firmalar

Koçluğun Amacı Nedir?

Koçluk, doğru sorular sorarak farkındalık yaratma sanatı olarak nitelendirilebilir. Profesyonel koçluk, bireylerin ve şirketlerin mevcut performanslarını arttırarak, sıra dışı sonuçlar almalarını sağlayan en etkili yöntemdir. Koç, danışanları ile, kariyer, iş, sağlık, özel ilişkiler ve finans gibi alanlarda birebir çalışan kişidir. Profesyonel bir koçluk hizmet alan kişi ve kurumlar;

  • Sağlıklı hedefler belirlerler.
  • Gerek iş hayatında gerekse özel hayatından daha aktif olurlar.
  • Mevcut olan yeteneklerini ve kuvvetli yönlerini daha etkili kullanabilirler.
  • Karar alma aşamasında doğru ve yerinde kararlar alabilirler.

Kimler Koçla Çalışır?

Koçluk, bu hizmeti alan danışanın, iş ve özel hayatında gelişimi hedefleyen, tümüyle güven ve gizlilik esasına dayanan bir süreçtir. Bu sürecin ne kadar süreceği ve hangi yolların izleneceği tamamen koç ve danışan arasında belirlenir. Son yıllarda büyük bir ilgiyle takip edilen koçluk müessesini kimler tercih eder?

  • Yaşamında daha iyiye yönelik adım atmak isteyen kişiler. Gerek aile ilişkileri gerekse özel ilişkilerin yolunda gitmesini isteyen herkes.
  • Performans artırmak isteyen iş sahipleri.
  • Girişimciler.
  • Sporcular.
  • Öğrenciler.
  • koç nasıl olunur

Eğer kişi ve kurumlar hayatlarında radikal değişiklikler yapmak istiyorlarsa; mutlaka bir rehbere ihtiyaç duyarlar. Bu rehber de ancak konusunda uzman profesyonel bir koç olmalıdır. Çünkü kişi kendi kendine yetemez ve hatalı kararlar vererek büyük sıkıntılara maruz kalabilir. Bu nedenle değişim etkili ve kademeli bir eğitim olan koçluk sistemiyle çalışmak zorundadırlar.


Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu