Sağlık

Kış Aylarında Boğaz Ağrısına İyi Gelen 6 Şey

Özellikle de kış ayarlından pek çok insanın şikâyet ettiği şey kesinlikle soğuklar ve buna bağlı olarak boğaz ağrısıdır. Bu durumun sebep olduğu yutkunma güçlüğü günlük hayatta yaşam kalitesi hayli düşüren bir etken olarak göze çarpar. Ancak bir üst solunum yolu rahatsızlığı olarak bilinen boğaz ağrılarından korunmak oldukça kolaydır. Üstelik bunu evde hazırlanacak doğal karışımlar ile sağlamak da mümkün. İşte boğaz ağrısından korunmanın yolları.

bogaz agrisina ne iyi gelir maddeler | Moda Ve Kombin Önerileri
boğaz ağrısına ne iyi gelir maddeler
  1. Tuzlu Su ve Karbonat ile Gargara Yapın

Bir su bardağı su içine 1 çay kaşığı ölçüsünde karbonat ve bir miktar tuz ekleyip karıştırdıktan sonra içmek boğaz ağrılarına en iyi gelen şeylerin şüphesiz başında yer alır. Bu karışımın hazırlanmasının ardından gargara yapılarak kullanılması boğaz ağrılarına iyi gelirken boğaz ağrısının görülmediği durumlarda tedbir alınması amacı ile de kullanılabilmektedir.

  1. Bal ve Limonun Nefis Karışımı

Bal ve limon karışımı her derde deva bir niteliğe sahiptir. Bal boğazı yumuşatırken limon da anti bakteriyel bir özelliğe sahip olarak etki gösterir. Bu karışıma az da zencefil eklendiğinde boğaz ağrısı ve grip dışında kışın pek çok rahatsızlıktan daha kurtulmaya sebep olacaktır.

  1. Bol Ilık Su Tüketimi
  2. bal | Moda Ve Kombin Önerileri
    bal

Her mevsim bol su tüketmek çok önemli bir durumdur. Ancak kışın su tüketimi önemini bir nebze daha artırmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta tüketilen suların olabildiğince ılık olması gerekliliğidir.

  1. Bitki Çayı Tüketimi

Ihlamur ve adaçayı kışın en sevilen ve en yararlı çayları arasında gösterilebilir. Bu çayların kışın çok fazla tüketilmesi boğazın her an yumuşak kalmasına sebep olacak ve boğaz ağrılarını önleyecektir.

  1. Sigaradan Uzak Durun

Bu durum sadece kışın değil yılın her anında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Sigaranın insan sağlığına olan zararları herkes tarafından biliniyor. Solunum yollarını tahriş etmekte olan tütün ürünleri kışın soğuğun da etkisi ile boğaz ağrılarına sebep olabilmekte iken, öksürüğe de neden olabilmektedir. Boğaz ağrısı çekmeden bir kış geçirmek isteyenler için sigaranın bırakılması, bırakılamıyorsa bile azaltılması gerekmektedir.

bal faydalari | Moda Ve Kombin Önerileri
bal-faydalari
  1. Soğuk Yiyeceklerden Uzak Durmak

Çok soğuk ya da çok sıcak tüketilen yiyecekler boğazı tahriş etmekte ve ağrılara neden olmaktadır. Bu sebeple tüketilen yiyeceklerin ılık olması boğaz sağlığı için en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Ayten

Moda danışmanıyım... İnternetteki kirlenmiş, yanlış moda bilgileri, kötü kombin önerilerinden sizleri kurtarmak, doğru, gerçekçi, yararlı moda önerileri vermek amacıyla bu sitede çalışmaktayım. Okuyucularıma sevgiler ... Ayten Mutlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir